REGULAMIN
dokumentowania zajęć edukacyjnych i spotkań muzealnych oraz zwiedzania ekspozycji muzealnych w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO ZAPRASZA NA LEKCJE MUZEALNE, WARSZTATY PLASTYCZNE I ZAJĘCIA INTERAKTYWNE. PROWADZONE SĄ ONE W OPARCIU O EKSPOZYCJĘ STAŁĄ I WYSTAWY CZASOWE. ZAJĘCIA PRZYBLIŻAJĄ POSTAĆ ALFONSA KARNEGO, JEGO TWÓRCZOŚĆ ORAZ KOLEKCJĘ SZTUKI ZGROMADZONĄ PRZEZ RZEŹBIARZA. CELEM SPOTKAŃ JEST POSZERZENIE WIEDZY UCZESTNIKÓW W ZAKRESIE HISTORII, HISTORII SZTUKI I LITERATURY ORAZ PRAKTYCZNE POZNANIE TECHNIK RZEŹBIARSKICH W PRACOWNI PLASTYCZNEJ.

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tel. 85 73-27-392 lub kom. 509 336 862

Obowiązują następujące opłaty:

lekcja muzealna

 • dzieci i młodzież szkolna – bilet ulgowy w cenie 4 zł od osoby + opłata 24 zł od grupy
 • grupy przedszkolne - opłata 24 zł od grupy

zajęcia interaktywne

 • dzieci i młodzież szkolna - bilet ulgowy w cenie 4 zł od osoby + opłata 35 zł od grupy
 • grupy przedszkolne - opłata 35 zł od grupy

Zapraszamy do korzystania z zeszytu edukacyjnego „Alf i ja” adresowanego do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Przewodnikiem po muzeum jest kot Ralf – przyjaciel rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Na czytelnika czeka mnóstwo przygód – zadań i zagadek przygotowanych przez tego niezwykłego znawcę sztuki i historii. Zeszyt można otrzymać bezpłatnie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego lub pobrać tu:
PDF Zeszyt Alf i ja do pobrania>>>

Zeszyt powstał w ramach projektu „Różnorodność sztuk – sztuka różnorodności” realizowanego w 2016 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
    

Wkrótce przedstawimy tematy lekcji prowadzonych w oparciu o treści zawarte w zeszycie.
Nauczyciele zainteresowani uczestnictwem z uczniami w lekcjach proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 509 336 862 lub mailowy: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl.

 


 

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE (czas trwania: ok. 90 min.)

Zajęcia interaktywne adresowane do dzieci z grup przedszkolnych:
Zapraszamy do udziału w całym cyklu pięciu zajęć. Można też wybrać jeden z tematów.

 1. Moja pierwsza wizyta w Muzeum
  Co to jest Muzeum? Czym się zajmuje? Jak powstaje kolekcja? W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady obowiązujące w Muzeum oraz pracę muzealnika. Zajęcia zakończone będą wykonaniem muzealnej legitymacji.
   
 2. W pracowni rzeźbiarza
  Dzieci poznają rzeźbiarską pracownię Alfonsa Karnego. Dowiedzą się, z jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich korzystał. Zajęcia zakończone będą pracą w glinie.
   
 3. Książeczki z muzealnej biblioteczki
  Księgozbiór Alfonsa Karnego może być doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi na temat książek – historii ich powstania i użyteczności. Dzieci dowiedzą się czym, jest ekslibris oraz w jaki sposób powstaje papier. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wykona własną książeczkę.
   
 4. Dzieciaki rzeźbią zwierzaki
  Jakie zwierzęta znajdują się w naszym Muzeum? W czasie spotkania poszukamy zwierząt na obrazach i w rzeźbach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonają swojego pupila wykorzystując różne techniki plastyczne.
   
 5. Świat odlewów gipsowych
  W trakcie spotkania uczestnicy przeniosą się w świat odlewów gipsowych Alfonsa Karnego. Dzieci nie tylko zajrzą do pracowni artysty, ale również dowiedzą się, w jaki sposób można wykonać rzeźbę. Podczas zajęć dzieci odleją gipsowe figurki.

Zajęcia interaktywne adresowane do uczniów szkół podstawowych:
Zapraszamy do udziału w całym cyklu czterech zajęć. Można też wybrać jeden z tematów.

 1. Alfons Karny czyli rzeźbiarz przez wielkie „R”
  W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, kim był Alfons Karny i w jaki sposób został sławnym artystą. Na zakończenie wizyty uczestnicy sami zamienią się w wielkich rzeźbiarzy i wykonają popiersia z gliny.
   
 2. Poznajemy Wielkich Polaków
  Uczestnicy zajęć poznają postacie portretowane przez Alfonsa Karnego oraz dowiedzą się, dlaczego to właśnie one stały się inspiracją artysty. W trakcie spotkania dzieci wykonają kolaż.
   
 3. Od gliny do ceramiki
  Dzieci poznają historie ceramik z kolekcji Alfonsa Karnego oraz dowiedzą się, w jaki sposób powstają. W trakcie spotkania uczestnicy wykonają gliniane naczynia.
   
 4. Białowieskie inspiracje
  Lekcja poświęcona jest Puszczy Białowieskiej, która przez lata inspirowała artystów. Uczestnicy poznają jej ciekawą historię i przyrodnicze walory, a następnie wykonają prace plastyczne.

Zajęcia interaktywne adresowane do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych:

 1. Grafika: zabawy rylcem i dłutem
  W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się, czym zajmował się Alfons Karny zanim został słynnym rzeźbiarzem. Spotkanie zakończone będzie tworzeniem własnego linorytu.
   
 2. Bliżej artysty
  Zajęcia poświęcone będą życiu i twórczości Alfonsa Karnego. Uczestnicy spotkania poznają nie tylko fakty i ciekawostki z życia artysty, ale również sami wykonają rzeźby z gliny.

LEKCJE MUZEALNE (czas trwania: ok. 60 min.)

Lekcje adresowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.

 1.  Czytamy obrazy
  Jakie tajemnice kryją się w obrazach z kolekcji Alfonsa Karnego? Uczestnicy poznają symbolikę barw, gestów, krajobrazów prezentowanych na płótnach. Spotkanie będzie przyspieszonym kursem ikonologii i ikonografii.
   
 2. Damy i panowie, czyli opowiastki o portrecie
  W trakcie zajęć dzieci poznają historie portretów rzeźbiarskich autorstwa Alfonsa Karnego. Uczestnicy dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się wizerunek człowieka w sztuce.
   
 3. Drzwi Gnieźnieńskie – wokół sztuki romańskiej
  W czasie lekcji uczniowie będą poznawać sztukę romańską, obejrzą repetycję Drzwi Gnieźnieńskich, wykonaną przez Alfonsa Karnego. Wspólnie odczytamy pełną symboli i wymownych gestów opowieść o św. Wojciechu.
   
 4. Ojcowie Niepodległości
  Pośród portretów Alfonsa Karnego uczniowie odnajdą osoby związane z wydarzeniami, które pozwoliły na odzyskanie i ocalenie przez Polskę niepodległości. Historia m. in. J. Piłsudskiego, I. J. Paderewskiego, W. Broniewskiego czy A. Karnego ułoży się w opowieść o walce w obronie najważniejszych wartości, okraszoną anegdotami z ich życiorysów.
   
 5. Portrety Wielkich Polaków – Józef Piłsudski
  Lekcja ma na celu ukazanie roli Marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu wolności przez Polskę. Ilustruje ją film „Józef Piłsudski – droga do Niepodległości” oraz prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego ukazujących postać Marszałka.

SPACER EDUKACYJNY (czas trwania: ok. 90 min.)
Opłata: bilet ulgowy w cenie 3 zł od osoby + opłata 20 zł od grupy

BIAŁOSTOCKIE POMNIKI I RZEŹBY
Lekcja muzealna w formie spaceru edukacyjnego po Plantach i Parku im. Konstytucji 3 Maja, gdzie wśród zieleni znajduje się wiele ciekawych rzeźb i pomników, związanych z dziejami naszego miasta. Zobaczymy m.in. „Praczki”, „Polihymnię”, Pomnik Konstytucji 3 Maja, pomnik ku czci poległych żołnierzy 42 Pułku Piechoty, głaz poświęcony płk. Stanisławowi Skarżyńskiemu, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Każdy z obiektów kryje w sobie ciekawą historię.

„SZLAKIEM ALFA KARNEGO PO BIAŁYMSTOKU”
Oferta skierowana do uczniów w wieku od 8 lat. Każde spotkanie dopasowywane jest do wieku uczestników.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów pod numerem 509 336 862 lub mailowy: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl.

W czasie spaceru uczestnicy poznają miejsca, w których bywał Alfons Karny jako młodzieniec. Dzieci odwiedzą między innymi Pałac Branickich, Kościół Farny, zwiedzą ulicę Kilińskiego oraz Rynek Kościuszki. Celem spotkania jest popularyzacja historii życia rzeźbiarza widziana przez pryzmat wielokulturowego Białegostoku. Spacer edukacyjny powstał w ramach projektu „Różnorodność sztuk – sztuka różnorodności” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.