WYSTAWY CZASOWE W MUZEUM HISTORYCZNYM

NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA.
PORTRET BIAŁOSTOCZAN W LATACH 50 I 60 XX w.

Wystawa eksponowana od 20 maja do 31 sierpnia 2017 r.

Najnowsza wystawa Muzeum Historycznego opisuje mieszkańców miasta na przestrzeni dwudziestu lat przy pomocy fotografii reporterskiej, ulicznej oraz pokazującej prywatną sferę życia. Obrazują one zmieniające się warunki życia, panującą modę, a także zmiany w kulturze. Tło wypełnią elementy ich społecznego usytuowania – rodzina, praca, szkoła, udział w wydarzeniach. Dopełnieniem wystawy jest pokaz galanterii i odzieży noszonej w tym okresie przez białostoczan.

 


 

ROK 2017 – ROKIEM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Wystawa okolicznościowa czynna od 6 marca do 31 kwietnia 2017 r.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną okazjonalne pamiątki związane z postacią marszałka i eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego.

Józef Piłsudski to postać wyjątkowa w historii Polski. Konspirator i zesłaniec. Dowodził grupami bojowymi PPS, był oskarżony przez carskie władze o terroryzm. Stał na czele Legionów walczących o niepodległość podczas I wojny światowej. Po wojnie – Naczelnik Państwa i zwycięzca w wojnie 1920 r. W 1926 r. autor zamachu stanu, a następnie, aż do śmierci, faktyczny dyktator. Postać przez współczesnych bezwarunkowo kochana lub nienawidzona. Nawet dzisiaj wzbudza wiele emocji i kontrowersji.