Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

SALON BUJNOWSKIEGO: Błogosławiony Człowiek

Wspomnienie o mieszkańcach Tykocina wywiezionych do obozów koncentracyjnych w maju 1944 r.

26 maja 2018 r., godz. 15.00, Muzeum w Tykocinie (Wielka Synagoga)

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Salon Bujnowskiego, które odbędzie się w przededniu 74. rocznicy wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych. Muzycznie uczcimy i wspomnimy ofiary tamtych dramatycznych w wydarzeń w programie „Błogosławiony Człowiek”. W dalszej części spotkania renesansowe kompozycje z półwyspu iberyjskiego wykona wielokrotnie wyróżniany na krajowych i międzynarodowych festiwalach zespół wokalny Esperimento.

Wstęp wolny.

Plakat do pobrania - kliknij

Program koncertu wypełnią utwory dedykowane mieszkańcom Tykocina w wykonaniu zespołu wokalnego „Esperimento”:

  • Mikołaj Gomółka – Psalm Nieście chwałę mocarze
  • Wacław z Szamotuł – psalm Błogosławiony człowiek
  • Mikołaj Gomółka – psalm Ciebie ja chwalić będę
  •  Vijay Singh – Medieval Gloria

Esperimento. Zespół Wokalny „Esperimento” powstał na przełomie 2006 i 2007 roku. Działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku pod kierownictwem Barbary Kornackiej. Na repertuar „Esperimento” składają się przede wszystkim kompozycje epok średniowiecza, renesansu i baroku, ale także utwory współczesne. Młodzi śpiewacy pracują szczególnie nad pieśniami i madrygałami powstałymi w XV-XVII wieku autorstwa kompozytorów polskich, angielskich, włoskich, francuskich, niemieckich i hiszpańskich.
Zespół Wokalny „Esperimento” uświetnia wiele imprez kulturalnych i oświatowych na terenie Białegostoku, zdobywając uznanie lokalnej publiczności. Ponadto koncertował w wielu miastach kraju i za granicą (Niemcy, Litwa). Brał także udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Reczu, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku oraz w wielu wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach otrzymując tytuły laureata oraz wiele nagród.
Obecnie w repertuarze ma świecką muzykę renesansową pochodzącą z krajów Półwyspu Iberyjskiego.

Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, ale też żołnierz (bohater wojny polsko-bolszewickiej) przez niemal całe swoje twórcze, niestety krótkie życie związany był z Tykocinem. Muzeum w Tykocinie, pragnąc spopularyzować postać artysty i patrioty, zainicjowało cykliczne spotkania artystyczne pod hasłem Salon Bujnowskiego.

 

Partnerzy wydarzenia: