SALON BUJNOWSKIEGO: Nie tak miało wyglądać to spotkanie

Nie tak miało wyglądać to spotkanie

5 sierpnia 2018 r., godz. 18.00, Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny)

Spotkanie historyczno-artystyczne z cyklu „Salon Bujnowskiego” poświęcone będzie Zygmuntowi Kościelskiemu, zmarłemu kilka miesięcy temu dziennikarzowi i pisarzowi, wiernemu Tykocinowi, jego historii i tradycji. Wspominać zmarłego będą jego przyjaciele. Fragmenty książki Zygmunta Kościelskiego o lekarzach w Powstaniu Warszawskim przeczyta Dariusz Szada-Borzyszkowski. W części muzycznej będzie można wysłuchać piosenek o Tykocinie Ryszarda Matusiewicza w wykonaniu Autora i Julii Gąsiorkiewicz.

Wstęp: 2 zł

Pliki PDF do pobrania – plakat, zaproszenie

Zygmunt Kościelski urodził się 30 maja 1948 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze lata kariery zawodowej spędził w Ośrodku Badania Opinii Publicznej (OBOP), aby następnie związać się z Telewizją Polską, gdzie pracował jako dziennikarz, publicysta, redaktor, a w końcu objął stanowisko redaktora naczelnego Prasowej Agencji Telewizyjnej (PAT). Był autorem takich książek jak Lot 1-2-1, Bezpieczny świadek, Święto Kobiet oraz licznych opowiadań. Stworzył i rozwinął serwis „Medycy Powstania Warszawskiego”, unikalny zbiór biogramów lekarzy i sanitariuszy zaangażowanych w walkę o Warszawę w 1944 roku.

Ryszard Matusiewicz – rocznik 1956, urodzony i wychowany w Tykocinie. Inżynier mechanik i pianista. Autor muzyki i tekstów ponad 150 piosenek, w części poświęcony Tykocinowi i Narwi. Niektóre z tych piosenek zostały wydane na trzech niskonakładowych płytach, były też wykorzystywane w spektaklach muzycznych „Sny małego miasteczka”, prezentowanym m.in. w Teatrze Kamienica w Warszawie, oraz „Niebieski kot, czyli wspomnienia lata”. Ryszard Matusiewicz współpracuje z Galerią „Opowieści z Narwi” w Tykocinie oraz z kawiarnią muzyczną „Nutka Cafe” w Warszawie.

Julia Gąsiorkiewicz – nastoletnia, ale już bardzo utytułowana wokalistka. Jest laureatką kilkudziesięciu młodzieżowych festiwali wokalnych. Jej rozwój artystyczny docenili m. in. tacy jurorzy i artyści jak: Danuta Błażejczyk, Edyta Ciechomska, Agnieszka Hekiert, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Włodzimierz Korcz. W 2015 r. została uhonorowana nagrodą Burmistrza Dzielnicy Wola M. St. Warszawy – „Talent Woli”. Jest członkiem zespołu młodzieżowego „EB Sound”. Jak sama mówi, najbardziej lubi piosenki z dobrym tekstem, dlatego chętnie sięga do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, a także do poezji śpiewanej, w tym szczególnie do twórczości Ryszarda Matusiewicza.

Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, ale też żołnierz (bohater wojny polsko-bolszewickiej) przez niemal całe swoje twórcze, niestety krótkie życie związany był z Tykocinem. Muzeum w Tykocinie, pragnąc spopularyzować postać artysty i patrioty, zainicjowało cykliczne spotkania artystyczne pod hasłem Salon Bujnowskiego.

 

Patroni wydarzenia: