Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

SALON BUJNOWSKIEGO: Szabla szabli nie równa

Szabla szabli nie równa

1 lipca 2018 r., godz. 14.00, Muzeum w Tykocinie (Wielka Synagoga)

Zapraszamy do Wielkiej Synagogi w Tykocinie na kolejne spotkanie historyczno-artystyczne z cyklu Salon Bujnowskiego zatytułowane „Szabla szabli nie równa”. O sekretach, niuansach i „mistrzach” fałszowania szabel polskich opowie dr Janusz Sękowski. Część muzyczną wypełnią pieśni wojskowe - kompozycje na trąbkę i fortepian oraz muzyka z filmu "Vabank" w wykonaniu Macieja Muchy.

Wstęp: 2 zł

Plakat do pobrania (PDF)

Dr Janusz Sękowski – rocznik 1957, urodzony w Warszawie, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, praca doktorska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wieloletni członek Stowarzyszenia Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich, kolekcjoner i konserwator zabytków. Od przeszło trzydziestu lat mieszkaniec Podlasia i okresowo współpracownik Muzeum Wojska w Białymstoku. Autor podręczników „Konserwacja zabytkowych mebli” i „Konserwacja białej broni z elementami bronioznawstwa” oraz artykułów m.in. również o fałszerstwach w zakresie broni historycznej. Od roku 2018 kierownik Muzeum w Tykocinie.

Maciej Mucha – absolwent białostockiej i katowickiej Akademii Muzycznej, wirtuoz trąbki pianista i kompozytor. Autor muzyki teatralnej filmowej oraz pedagog.

Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, ale też żołnierz (bohater wojny polsko-bolszewickiej) przez niemal całe swoje twórcze, niestety krótkie życie związany był z Tykocinem. Muzeum w Tykocinie, pragnąc spopularyzować postać artysty i patrioty, zainicjowało cykliczne spotkania artystyczne pod hasłem Salon Bujnowskiego.

 

Patroni wydarzenia: