SALON BUJNOWSKIEGO: Zygmunt Gloger – pisma rozproszone i nie tylko

22 kwietnia 2018 r., godz. 13.15, ze względu na remont Muzeum spotkanie odbędzie się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tykocinie przy ulicy Choroszczańskiej 4.

Plakat do pobrania w formacie PDF

Organizatorzy:

  • Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
  • Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Tykocinie ul. Choroszczańska 4

W programie:

  • Prezentacja „Pism Rozproszonych” Zygmunta Glogera – wykład prof. Jarosława Ławskiego, Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
  • Wspomnienia i refleksje Magdaleny Zawidzkiej-Kwiatkowskiej, prawnuczki Zygmunta Glogera, opiekunki pamięci i pamiątek po pradziadku
  • Występ Zespołu „Hetmanki” – z tradycyjną pieśnią bliską Glogerowi

Wstęp wolny.

Jarosław Ławski, prof. zw. dr hab., kierownik Katedry Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Redaktor naczelny Naukowych Serii Wydawniczych „Czarny Romantyzm”, „Przełomy/Pogranicza” oraz „Colloquia Orientalia Bialostocensia”. Autor wielu książek, w tym: „Wyobraźnia lucyferyczna. Szkice o poemacie Tadeusza Micińskiego Niedokonany. Kuszenie Chrystusa Pana na pustyni” (Białystok 1995) oraz „Mickiewicz – Mit – Historia. Studia” (Białystok 2010). Edytor „Horsztyńskiego” Juliusza Słowackiego w serii Biblioteki Narodowej oraz III-tomowych „Pism rozproszonych” Zygmunta Glogera. Jarosław Ławski jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

Hetmanki – Zespół Folklorystyczny „Hetmanki” powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Tykocinie 1 kwietnia 1986r. Założycielką zespołu była Jadwiga Świętorzecka. „Hetmanki” kultywują polskie i regionalne muzyczne tradycje ludowe. Zespół występował na wielu festiwalach i konkursach o tematyce folklorystycznej między innymi Gołdapi, Hajnówce, Białymstoku czy Warszawie. Tradycyjnie występuje w przeglądach kolędniczych i wielkanocnych organizowanych przez podlaskie placówki kultury. Kierownikiem zespołu jest Zofia Rogowicka, a szefem artystyczno-muzycznym Czesław Jaźwiński.

Magdalena Zawidzka-Kwiatkowska, ur. 22 listopada 1939 r. w Warszawie, prawnuczka Zygmunta Glogera, studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie. Dyplom obroniła w 1968 roku. Zainteresowania: sztuka, rękodzieło, sport oraz kolekcja pamiątek glogerowskich, którymi opiekuję się od wielu lat. Kolekcja ta była prezentowana wielu wystawach, ostatnia na 100-lecie śmierci Zygmunta Glogera w Muzeum Regionalnym w Siedlcach i Tykocinie w 2010 roku.

Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, ale też żołnierz (bohater wojny polsko-bolszewickiej) przez niemal całe swoje twórcze, niestety krótkie życie związany był z Tykocinem. Muzeum w Tykocinie, pragnąc spopularyzować postać artysty i patrioty, zainicjowało cykliczne spotkania artystyczne pod hasłem Salon Bujnowskiego.

Patroni wydarzenia: