Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Silhouetten – Muzyczne Zwiedzanie Młode Talenty / Festiwal Muziko de nia tempo

26 sierpnia 2023 r., godz. 15.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
Wstęp wliczony w cenę biletu wstępu do muzeum.

W ramach festiwalu Muziko de nia tempo w Muzeum Ikon w Supraślu wystąpią młodzi utalentowani akordeoniści Józef Wajdzik i Mykola Syniahivskyi.

Silhouetten - muzyczne zwiedzanie to koncert Młodych Talentów, którzy symultanicznie na dwóch piętrach Muzeum Ikon w Supraślu zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności muzyczne. Publiczność będzie mogła podziwiać tutejszą wspaniałą kolekcję ikon jednocześnie przysłuchując się muzyce. Przestrzeń ta stanie się świadkiem niezapomnianych dźwięków i emocji podczas jednego z koncertów Festiwalu "Muziko De Nia Tempo".

Program:
Józef Wajdzik - akordeon

 • Władysław Zolotariow
  Ferapontow Monastyr
 • Sofia Gubaidulina
  Et Expecto
 • Staffan Mossenmark
  Wood Spirit
 • Jürgen Ganzer
  Silhouetten III
 • Mikołaj Majkusiak
  Kaprys no 2

Mykola Syniahivskyi - akordeon

 • Volodymir Runchak
  Suita no 1. Portrety kompozytorów, cz. IV Strawiński
 • Yaroslav Oleksiv
  Night in the Mountains Meadows
 • Ole Schmidt
  Toccata No.2
 • Alexander Shchetynsky
  Trauriges Lied (polskie prawykonanie)
 • Camille Saint-Säens/F. Liszt/V. Horovitz/J. Szyszkin
  Danse Macabre

Józef Wajdzik urodził się 30 sierpnia 2003 roku w Poznaniu i obecnie jest studentem Hochschule fur Musik Detmold w klasie dra Macieja Frąckiewicza. Swoją edukację rozpoczął w wieku siedmiu lat w POSM I st. nr 2 im. T. Szeligowskiego w Poznaniu w klasie akordeonu mgr Cezarego Witlewskiego. Już w drugim roku nauki wziął udział w swoim pierwszym konkursie zdobywając na nim wyróżnienie. Od 2016 roku Józef kontynuował swój rozwój u tego samego pedagoga, tym razem będąc już uczniem OSM II st. im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu, a od 2020 roku pod kierunkiem dra Michała Gajdy. Józef Wajdzik również doskonalił swój warsztat pod okiem takich mistrzów jak : prof. Klaudiusz Baran, prof. Krzysztof Olczak, prof. Elżbieta Rosińska czy prof. Joseph Petric. Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, na których zdobył ponad 50 nagród (poniżej lista osiągnięć z ostatnich 3 lat). Występował też między innymi w takich miejscach jak : Filharmonia Narodowa w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu czy Zamek w Malborku.

Mykola Syniahivskyi urodził się 27 marca 2005 roku w Poltawie, na Ukrainie. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Małej Akademii Sztuk w Poltawie. Już od pierwszych lat nauki Mykola wykazywał niezwykłe umiejętności techniczne i w 2012 roku zdobył drugą nagrodę na ogólnoukraińskim konkursie w Poltawie. Od tego czasu regularnie stawał się laureatem różnych konkursów ogólnoukraińskich i międzynarodowych. W 2019 roku Mykola rozpoczął naukę w Lwowskim Państwowym Liceum Muzycznym im. S. Kruszelnickiej, w klasie Prof. Oleksiva Jarosława Wołodymyrowycza, gdzie kontynuował rozwijanie swoich umiejętności jako wykonawca. W 2022 roku ukończył Lwowskie Państwowe Liceum Muzyczne, a w 2023 roku rozpoczął naukę w Hochschule für Musik Detmold. Mykola jest postępowym przedstawicielem młodego pokolenia akordeonistów z całego świata. W wieku 18 lat zdobył drugą nagrodę w kategorii Senior Classique na Trophee Mondial 2022. Nie zamierza się zatrzymywać na osiągnięciach i planuje kontynuować zwycięstwa na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie oraz brać udział w różnych koncertach.

jr