Sośnia 4000 lat temu – zapraszamy do obozowiska z epoki kamienia

29 kwietnia 2018 r., godz. 09.00-15.00, Osowiec (siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego)

Rys. Małgorzata Józefowicz na podstawie grafiki Luis Pascaul Repiso, Aratikos Arqueólogos S.L.

Zobaczyć przeszłość…

Iluż z nas pragnęło, choć na chwilę, przenieść się w czasie, ujrzeć świat sprzed wieków, cofnąć się o tysiące lat. Cóż zrobić? Nikomu jeszcze nie udało się tego dokonać, a wehikuł czasu pozostaje dalej częścią fantastyki naukowej.
Jak więc odczytać przeszłość? Jak ją „zobaczyć”? Najprościej sięgnąć do dawnych ksiąg, gdzie kronikarz opisał postacie i dzieje z dawnych lat. Cóż jednak począć, gdy nikt takich kronik nie stworzył, nikt nie zostawił opowieści, a język dawno zaginął. Czas zatarł ślady szałasów, a resztki palenisk rozwiał wiatr. Znajdująca się obok rzeka zmieniła swój bieg, a dawną głębię całkowicie wypełniły torfy. Niemym świadectwem życia ludzi są porzucone na nadbiebrzańskich piaskach narzędzia krzemienne i małe kawałki rozbitych dawno naczyń. Rąbka tajemnicy możemy uchylić dzięki pracy archeologów, na co dzień zajmujących się sekretami minionych wieków i tysiącleci.

Zapraszamy do Osowca i okolic siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie spróbujemy cofnąć się w czasie o cztery tysiące lat, pokazać „świat” dawnych łowców-zbieraczy, których ślady do dnia dzisiejszego można odnaleźć na wydmach w okolicy wsi Sośnia. Okazja ku temu nadarzy się już 29 kwietnia 2018 r. na Biebrzańskich Targach Twórczości i Sztuki Ludowej (więcej o targach), podczas których spotkacie Państwo „ludzi epoki kamienia”. Ich obozowisko będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych tajemnicami odległej przeszłości.

 

Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy Biebrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a wezmą w nim udział studenci i doktoranci Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.