Święta w epoce kamienia

Konferencja prasowa w białostockim Ratuszu

Jak świętowali łowcy i zbieracze z epoki kamienia?

Zapraszamy na otwartą konferencję prasową podsumowującą projekt „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. Osadnictwo z epoki kamienia i prologu epoki brązu w Grądach-Woniecko, woj. podlaskie”.

Spotkanie odbędzie się 28 grudnia 2017 r. (czwartek), godz. 12.00, w białostockim Ratuszu (siedziba główna Muzeum Podlaskiego w Białymstoku)

Udział wezmą: Dyrektor Muzeum Podlaskiego, Andrzej Lechowski oraz Adam Wawrusiewicz z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego, współautor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. Osadnictwo z epoki kamienia i prologu epoki brązu w Grądach-Woniecko, woj. podlaskie”.

Pomiędzy Bożym Narodzeniem i Sylwestrem zapraszamy na spotkanie poświęcone zimowym świętom naszych praprzodków – łowców i zbieraczy z epoki kamienia, którzy żyli na terenie dzisiejszego Podlasia przed kilkoma tysiącami lat – na długo przed narodzeniem Chrystusa.

– Byli nieliczni, zaledwie kilka lub kilkanaście rodzin bytowało wśród gęstych lasów, bagien i rozlewisk nadnarwiańskich polując, łowiąc ryby, zbierając rośliny – mówi Adam Wawrusiewicz. – Żadna z małych grup nie mogła przetrwać samodzielnie – musieli mieszać się z innymi społecznościami, by mieć szansę na znalezienie partnera i spłodzenie potomstwa, co było podstawowym warunkiem przetrwania. Sprawa była poważna, więc nie mogli zdawać się na los i przypadek. Dlatego raz do roku, w okresie zimowym, spotykali się w znanych wszystkim miejscach – by świętować i zapewnić trwanie swoim rodom. Pora roku nie była przypadkowa – zima to czas przejadania zgromadzonych zapasów, okres względnego spokoju i spowolnienia codziennej walki o przetrwanie. Wbrew stereotypom, to właśnie czas chłodu i utajenia w przyrodzie był świętem życia i płodności.  

Co wiemy na temat obyczajów świątecznych ludzi z epoki kamienia? Czy udało się odnaleźć miejsca zimowych spotkań łowców i zbieraczy? Zagadki i ciekawostki związane z naszymi praprzodkami i ich rytuałami będą tematem konferencji.

Załączona ilustracja: rys. Małgorzata Józefowicz na podstawie grafiki Luis Pascaul Repiso, Aratikos Arqueólogos S.L

Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego