Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

WAKACJE 2020 W MUZEUM PODLASKIM W BIAŁYMSTOKU

Muzeum Podlaskie przygotowało na nadchodzące wakacje bogatą ofertę warsztatów, gier i zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zapraszamy grupy zorganizowane i osoby indywidualne do korzystania z propozycji w Ratuszu w Białymstoku, Muzeum Historycznym w Białymstoku, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.


Ratusz w Białymstoku

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLENER MALARSKI PRZED RATUSZEM

15 lipca 2020 r., godz. 11.00

22 lipca 2020 r., godz. 11.00

29 lipca 2020 r., godz. 11.00

Co robili artyści, gdy chcieli namalować ciekawe miejskie budowle i uliczki albo uchwycić piękno przyrody? Wybierali się w plener! Zapraszamy na zajęcia, na których zwiedzimy białostocki Ratusz i zainspirujemy się obrazami na muzealnej galerii. Dowiemy się, co to jest pejzaż oraz jak przedstawić na płótnie przyrodę lub widok miasta. Następnie dzieci same wybiorą się w plener malarski na Rynek Kościuszki, aby namalować najbardziej charakterystyczne budowle miejskie, uliczki i zaułki.

Zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 7- 12 lat.

Czas trwania zajęć: 90 - 120 min.

Liczba uczestników w grupie: 8 osób.

Prosimy o przyniesienie nakryć głowy i użycie kremów przeciwsłonecznych. Na czas zwiedzania wystawy obowiązkowe jest również posiadanie własnej maski zasłaniającej usta i nos.
Koszt: 12 zł - dziecko, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko.

Informacje i zapisy: 85 740 77 42, 509 336 740.

W przypadku złej pogody działania plenerowe zostaną przeniesione do budynku Ratusza.

GALERIA NA WOLNYM POWIETRZU

5 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

12 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

Wędrując po Galerii Malarstwa Polskiego w Ratuszu łatwo zauważyć, że najwięcej obrazów  prezentowanych na wystawie stanowią portrety. Te najstarsze z kolekcji prezentują Jana Klemensa i Izabelę Branickich i są one niezwykle cenne nie tylko ze względu na złocone ramy. Tuż obok portret reprezentacyjny króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego łączyła niezwykła więź z Panią Branicką. Podążając dalej poczujemy na sobie baczny wzrok państwa Karskich po mistrzowsku uchwycony przez dobrego portrecistę. Z głębi sali przyciąga naszą uwagę starzec z długą brodą z portretu pędzla Jana Matejki, a malarz Jacek Malczewski osobiście nam się przedstawi na autoportrecie.  Natchnieni dziełami mistrzów i historiami ich bohaterów namalujemy portrety wykorzystując pastele suche, a następnie na dziedzińcu Ratusza urządzimy z nich galerię portretu.

 

MIKOŁAJ KOPERNIK – Z TORUNIA DO GWIAZD

19 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

21 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

26 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

28 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

Wiemy, że Mikołaj Kopernik był astronomem, patrzył w gwiazdy i odkrył, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie. Ale jakie były inne jego umiejętności i pasje? Zwiedzając wystawę „Mikołaj Kopernik – opowieść o życiu i dziele” sprawdzimy, jak wyglądało jego dzieciństwo, czy jadł toruńskie pierniki, czy dobrze uczył się w szkole oraz czym interesował się oprócz astronomii. Sprawdzimy też, jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne. W części warsztatowej na dziedzińcu Ratusza dzieci same na czarnym papierze stworzą własne wyobrażenie kosmosu.

Zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 7- 12 lat.

Czas trwania zajęć: ok. 90 min.                                           

Liczba uczestników w grupie: 10 osób.

Zajęcia składają się ze zwiedzania wystawy i części warsztatowej. Na czas zwiedzania wystawy obowiązkowe jest posiadanie własnej maski zasłaniającej usta i nos. Część warsztatowa odbywa się w namiotach rozstawionych na dziedzińcu przed Ratuszem. Prosimy o użycie kremów przeciwsłonecznych.

Koszt: 12 zł - dziecko, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko.

Informacje i zapisy: 85 740 77 42, 509 336 740.

W przypadku złej pogody działania plenerowe zostaną przeniesione do budynku Ratusza.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w białostockim Ratuszu.

WAKACYJNE ZWIEDZANIE RATUSZA Z KARTĄ ZADAŃ „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”

Nareszcie upragnione wakacje! Czas wolny od zajęć szkolnych, czas odpoczynku, ale też doskonały czas na podróże. W ramach wakacyjnych wojaży zapraszamy rodziny z dziećmi do odwiedzenia białostockiego Ratusza i obejrzenia naszej wystawy stałej - Galerii Malarstwa Polskiego z wykorzystaniem karty zadań o tematyce podróżniczej.

Wędrując z kartą zadań po muzealnej galerii malarstwa dowiecie się, czym dawniej podróżowano, jakie zakątki świata były dla artystów najbardziej malownicze, jak wielkie znaczenie miała pewna podróż służbowa króla Polski Jana III Sobieskiego oraz co dawniej zabierały ze sobą w podróż eleganckie damy. 

  • Karty zadań „Podróże małe i duże” i ołówki są dostępne bezpłatnie w kasie muzeum. Możecie też wziąć własny ołówek.
  • Z karty zadań można skorzystać od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum. Należy zakupić bilet wstępu na wystawę lub odwiedzić nas w dzień bezpłatnego wstępu na wystawę stałą – w niedzielę.
  • Nie obowiązują zapisy.
  • Pamiętajcie o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid 19. Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.

 

WAKACYJNE ZWIEDZANIE WYSTAW Z PRZEWODNIKIEM W BIAŁOSTOCKIM RATUSZU

W czasie trwania wakacji w wybrane niedziele o godz. 11.00 zapraszamy do białostockiego Ratusza na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIKOŁAJ KOPERNIK. OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I DZIELE

Mikołaj Kopernik to jeden z najsłynniejszych polskich astronomów, twórca teorii heliocentrycznej. Mówi się o nim, że „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, ale Kopernik miał także wiele innych umiejętności i pasji. Za swojego życia był bardziej znany jako lekarz niż astronom. Ponadto był duchownym, miał ogromną wiedzę matematyczną, zajmował się ekonomią, a nawet bronił zamku w Olsztynie przed Krzyżakami. Zwiedzając wystawę sprawdzimy, jak wyglądało jego dzieciństwo, czy jadł toruńskie pierniki oraz jakie dolegliwości można było u niego wyleczyć. Dowiemy się również, w jakich okolicznościach zostało wydane dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oraz jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne.

Terminy:

5 lipca 2020 r., godz. 11.00

26 lipca 2020 r., godz. 11.00

23 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOSSAKOWIE. JULIUSZ KOSSAK (1824–1899) | WOJCIECH KOSSAK (1856–1942) 

Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównych ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy.

Terminy:

19 lipca 2020 r., godz. 11.00

9 sierpnia 2020 r. , godz. 11.00

30 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania: ok. 30 min.
Liczba uczestników w grupie do 10 osób.
Koszt: bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł od os.

Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740. Rezerwacji można dokonać najpóźniej do piątku przed każdym z wyznaczonych terminów zwiedzania.

Pamiętajcie o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid 19. Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.


Muzeum Historyczne w Białymstoku

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W STAJNI HETMANA

Jan Klemens Branicki należał do najbogatszych ludzi w Polsce. Jego białostocka rezydencja sprawiała imponujące wrażenie, a w jego stajni mieszkały dziesiątki koni. Jakiej maści to były zwierzęta i dlaczego Branicki potrzebował ich aż tyle? Odpowiedzi na te pytania poznacie na wakacyjnych zajęciach interaktywnych, na które serdecznie zapraszamy.

Termin I – 8.08.2020 r. godz. 11.00

Termin II – 22.08.2020 r. godz. 11.00

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.

Zajęcia trwają do 60 min.

Cena: 8 zł od osoby, z kartą DR 4 zł.

Maksymalna ilość uczestników zajęć – 10 osób.

Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie, minimum z trzydniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 517 484 349.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

W sezonie wakacyjnym zapraszamy grupy zorganizowane do korzystania z naszej stałej oferty edukacyjnej.

Proponujemy trzy tematy do wyboru:

MOJA PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM

To zajęcia związane z pracą w muzeum. Dzieci podczas zajęć dowiadują się jaką rolę spełnia muzeum i kto w nim pracuje. Oglądają nasze wystawy stałe i czasowe. Bawiąc się w muzealników badają i opracowują eksponaty.

ODWIEDZINY U JANA KLEMENSA I IZABELI BRANICKICH

Uczestnicy spotkania poznają historię Białegostoku za czasów Jana Klemensa Branickiego w oparciu o widowisko multimedialne „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł. Animacja „światło – dźwięk” przeniesie widza w sam środek „Wersalu Północy” – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich Rzeczypospolitej. Dzieci przyjrzą się barokowym strojom, a następnie zaprojektują własne kreacje ubiorów szlachcica i szlachcianki. Zajęcia urozmaici koncert muzyki barokowej nagrany w auli Pałacu Branickich.

JAK TO Z PIENIĄDZEM BYŁO...

Uczestnicy poznają historię pieniądza jako środka płatniczego. Dowiedzą się czym zajmuje się numizmatyka, poznają podstawowe pojęcia z jej zakresu. Zaprojektują monety i banknoty, a także sami „wybiją” żetony pamiątkowe, co przybliży im technikę powstawania monet.

Cena zajęć: dzieci i młodzież szkolna - 8 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby.

Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie, minimum z trzydniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 517 484 349.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum Historycznym w Białymstoku.


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Zapraszamy na pięciodniowy cykl warsztatów edukacyjnych do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Podczas spotkań uczestnicy poznają kierunki podróży Alfonsa Karnego. Dowiedzą się co urzekło rzeźbiarza w Zakopanem, kogo poznał podczas podróży do Sopotu. Spróbują swoich sił w różnorodnych formach plastycznych poszerzając swoją wiedzę z zakresu sztuk pięknych. Jednym z elementów programu zajęć będzie realizacja wspólnej pracy plastycznej, która zostanie zaprezentowana w trakcie piątkowego finału warsztatów, na który zaprosimy rodziców i opiekunów uczestników.

Termin: 17-21.08.2020 r.

Wiek uczestników: 8-12 lat.

Ilość uczestników: do 10 osób.

Miejsce realizacji: ogród Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Opłata za tygodniowy cykl zajęć: 200 zł. Z Kartą Dużej Rodziny obowiązuje zniżka 50%.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 509 336 862 lub e-mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

17.08.2020 r., godz. 10:00-14:00

10.00 – 11.00 – zajęcia pt. „O początkach podróży A. Karnego: trasa Białystok – Warszawa”,

11.00 – 11.30 – przerwa na posiłek (posiłek we własnym zakresie),

11.30 – 13:00 – warsztaty plastyczne – praca w glinie,

13.00 – 14:00 – praca zespołowa.

18.08.2020 r., godz. 10:00-14:00

10.00 – 11.00 – zajęcia pt. „Wspomnienia z dzieciństwa: Sokólszczyzna”,

11.00 – 11.30 – przerwa na posiłek,

11.30 – 13:00 – warsztaty plastyczne – wykonanie makiety dawnej wsi,

13.00 – 14:00 – praca zespołowa.

19.08.2020 r., godz. 10:00-14:00

10.00 – 11.00 – zajęcia pt. „O początkach podróży A. Karnego: Zakopane”,

11.00 – 11.30 – przerwa na posiłek,

11.30 – 13:00 – warsztaty plastyczne – ozdabianie bawełnianych plecaków,

13.00 – 14:00 – praca zespołowa.

20.08.2020 r., godz. 10:00-14:00

10.00 – 11.00 – zajęcia pt. „O początkach podróży A. Karnego: Sopot”,

11.00 – 11.30 – przerwa na posiłek (posiłek we własnym zakresie),

11.30 – 13:00 – warsztaty plastyczne – malowanie solą,

13.00 – 14:00 – praca zespołowa.

21.08.2020 r., godz. 10:00-14:00

10.00 – 11.00 – zajęcia pt. „Nasze wspomnienia”,

11.00 – 11.30 – Przerwa na posiłek (posiłek we własnym zakresie),

11.30 – 14:00 – przygotowanie do finału warsztatów (prace organizacyjne),

14: 00 – finał warsztatów i wręczenie nagród.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W PRACOWNI RZEŹBIARZA

Podczas zajęć dzieci poznają pracownię Alfonsa Karnego. Dowiedzą się, z jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich korzystał. Zajęcia zakończone będą pracą w glinie.

Termin: 20 - 31.07.2020 r., od wtorku do piątku, w godzinach od 10:00-14:00.

Wiek uczestników: 7-14 lat.

Ilość uczestników: do 10 osób w grupie.

Miejsce: ogród lub sala edukacyjna Muzeum Rzeźby A. Karnego (w zależności od pogody).

Koszt: bilet ulgowy 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny zniżka 50%, opiekunowie wstęp bezpłatny.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 509 336 862 lub e-mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl.

MALOWANIE SOLĄ

Wakacyjny czas sprzyja wyprawom do najciekawszych zakątków naszego kraju. W ramach zajęć uczestnicy poznają kierunki podróży Alfonsa Karnego. Dowiedzą się gdzie oraz w jakim celu podróżował białostocki rzeźbiarz. Zajęcia zakończone będą przygotowaniem kolorowej soli, która posłuży do wykonania pocztówki z wakacji.

Termin: 3 - 28.08.2020 r., od wtorku do piątku, w godzinach od 10:00-14:00.

Wiek uczestników: 8-12 lat.

Ilość uczestników: do 10 osób.

Miejsce: ogród lub sala edukacyjna Muzeum Rzeźby A. Karnego (w zależności od pogody).

Opłata: bilet ulgowy 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny zniżka 50%, opiekunowie wstęp bezpłatny.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 509 336 862 lub e-mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.


Muzeum w Bielsku Podlaskim

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z WŁASNORĘCZNIE MALOWANĄ TORBĄ NA WAKACJE!

Spotkania w muzeum urozmaicą wakacje i pozwolą wspólnie i kreatywnie spędzić czas!

Muzeum w Bielsku Podlaskim serdecznie zaprasza na wakacyjne spotkania muzealne. Odwiedźcie nasze wystawy „Modne makatki” oraz „Tajemniczy ręcznik” i weźcie udział w inspirowanych nimi warsztatach, podczas których uczestnicy samodzielne wykonają makatki oraz pomalują torby bawełniane wzorami zaczerpniętymi z ornamentów podlaskich.

Zajęcia odbywają się w lipcu i sierpniu, codziennie (od wtorku do niedzieli) w godzinach 10-15.00. 

Czas trwania zajęć do 60 minut.

W zajęciach może uczestniczyć grupa/ rodzina do 6 osób.

Cena biletu na warsztaty 10 zł/ osoba.

Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod nr tel. 509 336 841.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum w Bielsku Podlaskim.


Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach ze stałej całorocznej oferty edukacyjnej. Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej w zakładce Edukacja – oferta dla grup zorganizowanych.

Maksymalna ilość uczestników w grupie: 20 osób.

Zajęcia odbywają się tylko w plenerze w okresie letnim do 15 września 2020r., po uprzednim zgłoszeniu i uzgodnieniu tematu i terminu z Muzeum pod nr tel. 509 336 795, 85 7191233.

Muzeum Wnętrz Pałacowych 
>>>http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-wnetrz-palacowych-w-choroszczy/edukacja-oferta-dla-grup-zorganizowanych/

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.