Wernisaż wystawy Fortece na Bagnach – Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Już 19 maja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy FORTECE NA BAGNACH – NAJSTARSZE ZAŁOŻENIA OBRONNE PÓŁNOCNEGO PODLASIA, która była prezentowana latem ubiegłego roku, w białostockim ratuszu – siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Trzy zabytkowe ceramiczne naczynia w kolorze brązowym.

Wystawa prezentuje odkrycia i ustalenia białostockich archeologów dotyczących nowo odkrytych stanowisk powstałych u schyłku epoki brązu, czyli między VIII a V w. przed Chr., czyli okresie kiedy funkcjonowała słynna osada w Biskupinie.

Grodziska dolinne to niezwykły element przeszłości Podlasia i wschodniego Mazowsza. Odkrycie tak licznych struktur zmieniło nasze postrzeganie pradziejów regionu. Wielkość i stopień rozbudowania konstrukcji obronnych, stanowi świadectwo złożoności funkcjonujących tu struktur społecznych, daleko odmiennej od powszechnego do niedawna „obrazu” dziejów tej części Polski postrzeganej jako z rzadka zamieszkane, nieprzebyte puszcze. Już u schyłku epoki brązu funkcjonowały tu zorganizowane struktury społeczne, posiadające skomplikowany system wierzeń i sanktuariów oraz stabilny system władzy, bez której powstanie „bagiennych fortec” byłoby niemożliwe.