Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

WIECZÓR HISTORYCZNY: Jest w tej wsi coś niezwykłego! Opowieść o Kruszynianach.

Środa 4 grudnia 2019 r., godz. 17.00, Muzeum Historyczne ul. Warszawska 37

W 2019 roku członkowie i członkinie Stowarzyszenia “Pracownia Etnograficzna” realizowali Etno-projekt w Kruszynianach, w ramach, którego prowadzili w tej wsi badania etnograficzne. Zbierali stare zdjęcia, legendy, opowieści o wsi, wspomnienia. Rozmawiali ze starszymi mieszkańcami wsi, którzy spędzili w niej całe życie, ale też z osobami, które sprowadziły się do niej niedawno, bo chciały zamieszkać właśnie tu, na Podlasiu, w wielowyznaniowych Kruszynianach.

Do współpracy etnografowie zaprosili też projektantki, we współpracy, z którymi przygotowali wystawę plenerową, która jest prezentowana w Kruszynianach, a także publikację "Jest w tej wsi coś niezwykłego! Opowieści o Kruszynianach". Stworzyli także mapę dawnej wsi z opisami ważnych miejsc oraz projekt kruszyniańskich gadżetów, które już niedługo będzie można kupić w meczecie.
Na spotkaniu etnografowie opowiedzą o projekcie, zaprezentują wydaną publikację i mapę, a także kruszyniańskie etno-gadżety.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, a także przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

wstęp
: 2 zł/os.