WYSTAWY CZASOWE przygotowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, prezentowane w innych ośrodkach

"RĘCZNIK. INSPIRACJE" - prezentacja ręczników ludowych oraz obrazów z cyklu"BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY..." autorstwa Mirosława Zdrajkowskiego z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Wystawa eksponowana do 30 stycznia 2020 r.

Miejsce: Galeria im. T. Sołoniewicz w Narewce.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” to malarska wystawa ukazująca bogactwo kultury materialnej i duchowej mieszkańców Ziemi Bielskiej. Składa się z 18 obrazów autorstwa Mirosława Zdrajkowskiego oraz 9 ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim. Wiodącym tematem jest ręcznik ludowy, będący znakiem rozpoznawczym, elementem szczególnym w kulturze słowiańskiej.

Sztuka powstaje, by móc opowiedzieć o tym, co się czuje. Opowiedzieć o emocjach i wrażeniach, które na słowa przełożyć się nie dają. Takie jest malarstwo Mirosława Zdrajkowskiego – wypełnione symbolami, odniesieniami do pamięci historycznej miejsca, z którego ich Autor się wywodzi, są przesycone poetyckimi wręcz odniesieniami do tradycji ojczystej ziemi. Warto się im uważniej przyjrzeć. Na pierwszy rzut oka kojarzą się z tradycją i formami ręcznika obrzędowego, te odniesienia są czytelne już choćby poprzez kształt podobrazia i czytelnych form zgeometryzowanego ornamentu. Ale są też bardzo uwspółcześnione, jakby Autor tych prac starał się utrwalić tradycję ulotnych i nietrwałych dzieł sztuki ludowej i przetransponować je do dzisiejszych czasów, zdominowanych przez cywilizację informatyczną. Czy tak w istocie należy odczytywać te obrazy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, jeśli zaś przyjrzy się im uważniej, odczyta jeszcze więcej symboli i ukrytych znaczeń. To jest ukryta siła sztuki.

Mirosław Zdrajkowski urodził się w Bielsku Podlaskim, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, ilustrator okładek do książek i płyt CD. Wszelkie jego poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do kultury ludowej.

Muzeum w Bielsku Podlaskim posiada reprezentatywną i największą w Polsce kolekcję ręczników ludowych. Kolekcja liczy ponad 300 zabytków. Od kilku lat prowadzone są systematyczne i ratownicze badania etnograficzne  na terenie Podlasia. W ramach tych prac powstała stała wystawa „Tajemniczy ręcznik” oraz wydane zostały  3  katalogi, wzorniki, kolorowanki.

Archiwum wystaw czasowych w innych ośrodkach >>>