WYSTAWY CZASOWE przygotowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, prezentowane w innych ośrodkach

Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” wystawa malarstwa Mirosława Zdrajkowskiego

Wystawa w Państwowej Instytucji
Muzeum Białoruskiego Polesia” w Pińsku, prezentowana od 26 marca do 26 kwietnia 2019 r. zorganizowana przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu, Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy z Państwową Instytucją „Muzeum Białoruskiego Polesia”.

Wernisaż wystawy we wtorek 26 marca 2019 r. o godz. 16.00 (wstęp wolny). W dniu wernisażu o godz. 12.00 odbędą się warsztaty malowania toreb.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” to malarska wystawa ukazująca bogactwo kultury materialnej i duchowej mieszkańców Ziemi Bielskiej. Składa się z 18 obrazów autorstwa Mirosława Zdrajkowskiego oraz 9 ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim. Wiodącym tematem jest ręcznik ludowy, będący znakiem rozpoznawczym, elementem szczególnym w kulturze słowiańskiej.

Sztuka powstaje, by móc opowiedzieć o tym, co się czuje. Opowiedzieć o emocjach i wrażeniach, które na słowa przełożyć się nie dają. Takie jest malarstwo Mirosława Zdrajkowskiego – wypełnione symbolami, odniesieniami do pamięci historycznej miejsca, z którego ich Autor się wywodzi, są przesycone poetyckimi wręcz odniesieniami do tradycji ojczystej ziemi. Warto się im uważniej przyjrzeć. Na pierwszy rzut oka kojarzą się z tradycją i formami ręcznika obrzędowego, te odniesienia są czytelne już choćby poprzez kształt podobrazia i czytelnych form zgeometryzowanego ornamentu. Ale są też bardzo uwspółcześnione, jakby Autor tych prac starał się utrwalić tradycję ulotnych i nietrwałych dzieł sztuki ludowej i przetransponować je do dzisiejszych czasów, zdominowanych przez cywilizację informatyczną. Czy tak w istocie należy odczytywać te obrazy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, jeśli zaś przyjrzy się im uważniej, odczyta jeszcze więcej symboli i ukrytych znaczeń. To jest ukryta siła sztuki.

Przed wernisażem o godz. 12:00 w Muzeum odbędą się warsztaty malowania toreb kwiecistymi wzorami rodem z ręczników ludowych. Płótniane torby ekologiczne obecnie są powszechnie używanym akcesorium, szczególnie popularnym wśród młodzieży. Warsztaty na konkretnym przykładzie zademonstrują użytkowość i aktualność etnicznych motywów w życiu codziennym. Udowodnią, że tradycyjne może być synonimem modne. Warsztaty poprowadzi Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Alina Dębowska.

Mirosław Zdrajkowski urodził się w Bielsku Podlaskim, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, ilustrator okładek do książek i płyt CD. Wszelkie jego poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do kultury ludowej.

Muzeum w Bielsku Podlaskim posiada reprezentatywną i największą w Polsce kolekcję ręczników ludowych. Kolekcja liczy ponad 300 zabytków. Od kilku lat prowadzone są systematyczne i ratownicze badania etnograficzne  na terenie Podlasia. W ramach tych prac powstała stała wystawa „Tajemniczy ręcznik” oraz wydane zostały  3  katalogi, wzorniki, kolorowanki.

Archiwum wystaw czasowych w innych ośrodkach >>>