współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zych Bujnowski – Polska i krajobraz nade wszystko

Wernisaż wystawy: 6 kwietnia 2018 r. godz. 18.00, Galeria pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży przy Starym Rynku.

Wystawa czynna do 15 maja 2018 r.

Na wystawie w łomżyńskiej Galerii pod Arkadami zaprezentowanych zostanie 42 obrazy Zygmunta Tadeusza Bujnowskiego.

Zygmunt Tadeusz Bujnowski (22.02.1895 – 5.03.1927) – przez najbliższych nazywany Zychem, urodził się w mazowieckiej wsi Kutyłowo–Perysie, jako syn Jana Wojciecha Bujnowskiego oraz Klementyny Zygmunty z domu Szczycińskiej, którzy zamieszkiwali na stałe w Tykocinie. Czas dzieciństwa i nauki spędził w Kijowie, mieszkając u rodziny swojej matki.

Najwcześniejsze zachowane prace Zygmunta wykonane w podręcznym szkicowniku, datowane na lata 1913 -1914, pochodzą z okresu, gdy przygotowywał się na egzaminy do akademii. Zaowocowały one nauką oraz uzyskanym stypednium na ówcześnie cenionej Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam poznał również swojego mistrza – Konrada Krzyżanowskiego, współtwórcę warszawskiej szkoły modernistycznej. W 1917 roku wyruszył za nauczycielem do Kijowa, aby rozwijać talent w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych pod opieką artysty. Owocną edukację przerwała rewolucja bolszewicka, która zmusiła Bujnowskiego do wyjazdu do Warszawy. Tam w 1918 roku Zygmunt wstąpił do Legii Akademickiej. W tym samym roku jego trzy prace po raz pierwszy zaprezentowane były publicznie w Salonie Dorocznym Towarzystwa Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Bujnowski, na fali powszechnie panujący