Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Muzealne Imperium Wiedzy – oferta dla szkół

WŁADCY PRZYSZŁOŚCI

Propozycje dla grup przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej klas I – III

Kolorowe niteczki, kolorowe sznureczki
Oferta dodatkowa

Warsztaty interaktywne, podczas których uczestnicy zapoznają się z tkaninami znajdującymi się w zbiorach muzeum: narzutom, kilimom, obrusom oraz makatkom. Tkactwo to dyscyplina z wielowiekowymi tradycjami. Źródła archeologiczne potwierdzają, że już około 6 tysięcy lat temu na ziemiach polskich zaczęli pracować pierwsi tkacze. W części warsztatowej uczestnicy poznają tradycyjne techniki  tkackie, a następnie samodzielnie wykonają: kartki okolicznościowe, zakładki do książek czy makatki.

Misja – Muzeum

Czas na wyprawę do Muzeum, by poznać jego tajemnice! W gościnnych wnętrzach białostockiej kamienicy dowiemy się, czym są wystawy stałe i czasowe oraz jakie przedmioty tworzą muzealne zbiory. Malując kolorowankę, zaprojektujemy własne muzeum. Czy znajdą się w nim obrazy, monety, fotografie, a może kości dinozaura? Przekonajmy się!

Jak powstał Białystok? O legendach

Kim był Giedymin i w jaki sposób przyczynił się do powstania Białegostoku? Co ma z tym wspólnego tur – tajemnicze zwierzę, żyjące dawniej w niezmierzonych puszczach? Na zajęciach poznamy początki naszego miasta oraz dowiemy się, czym jest legenda. Następnie stworzymy ilustrowaną książeczkę z opowieścią o powstaniu Białegostoku.

Z wizytą u Branickich

Jan Klemens Branicki i Izabela Branicka to bardzo ważne postaci w historii Białegostoku. Jak wyglądała ich rezydencja? W co się ubierali i co jadali na co dzień? Na zajęciach obejrzymy makietę, przedstawiającą Białystok w czasach Branickich i przekonamy się, jak wyglądało wówczas nasze miasto. W części warsztatowej wykonamy kukiełki, przedstawiające Izabelę i Jana Klemensa Branickich lub spróbujemy zaprojektować Białystok, tworząc kolorowe kolaże z charakterystycznymi budynkami, symbolami i ulicami miasta.

Tajemnice kamienicy

Zobaczmy jak sto lat temu, mieszkali bogaci białostoczanie i jakimi przedmiotami się otaczali. Sprawdzimy, jak dawniej wyglądały znane nam dzisiaj przedmioty, takie jak telefon czy kalkulator. Obejrzymy zabytkowe lampy, naczynia, zegary i instrumenty muzyczne, a wszystko to na wystawie „W białostockiej kamienicy”. Po czym sami urządzimy wnętrza dawnego mieszczańskiego domu, aranżując historyczny „domek dla lalek”. 

Jak to z pieniądzem było...

Poznajmy fascynującą historię pieniądza! Dowiedzmy się, czym zajmuje się numizmatyka. Spróbujemy swoich sił w wybiciu pamiątkowego żetonu i poznamy technikę powstawania monet, po czym sami zaprojektujemy własne monety i banknoty.

Maksymalna ilość uczestników zajęć – 25 osób.
Koszt: przedszkolaki – 7 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł;
dzieci w wieku szkolnym: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup, pod numerem telefonu 517484349, 85 748 21 19

Propozycje dla uczniów szkoły podstawowej klas IV – VIII

Wersal Północy

Właściciele białostockiego pałacu – Jan Klemens Branicki i jego żona Izabela, bardzo dbali o rozwój swojego miasta. Przekształcili białostocką rezydencję w słynny „Wersal Północy”. Jak wyglądał Białystok w ich czasach? Na zajęciach obejrzymy widowisko multimedialne na makiecie barokowego miasta „Wersal Północy – wśród dźwięków i świateł” i przekonamy się, jak Braniccy zarządzali miastem, następnie sami zaprojektujemy barokowy Białystok i urządzimy ogrody wokół pałacowej rezydencji, tworząc kolorowy kolaż.

Białystok w pigułce

Jakie są najważniejsze zabytki w naszym mieście? Kiedy powstał najstarszy białostocki kościół i do czego służył budynek wagi miejskiej? Co wspólnego z Białymstokiem mają śledzie, balony i żubr? Na zajęciach obejrzymy makietę, przedstawiającą barokowy Białystok i poznamy najstarsze i najciekawsze zabytki naszego miasta. W części warsztatowej pomalujemy bawełniane torby, tworząc niepowtarzalną pamiątkę z Białegostoku.

Gra o zabytek

Poznajmy niezwykłe wnętrza mieszczańskiej kamienicy i przedmioty, jakimi otaczali się jej mieszkańcy sto lat temu. Na zajęciach obejrzymy zabytkowe meble, naczynia, lampy, instrumenty muzyczne i zegary. Sprawdzimy, czy różnią się od tych używanych przez nas dzisiaj, a wszystko to w formie niezwykłej gry, prowadzonej na wystawie. Do zdobycia będą nie tylko punkty, ale też solidna wiedza!

Bezpieczne pieniądze. Co każdy o pieniądzu wiedzieć powinien 

Jakie zabezpieczenia posiadają banknoty i monety? Co to jest znak wodny, nitka zabezpieczająca, druk recto-verso, druk zmienny optycznie, czy farba opalizująca? Uzbrojeni w taką wiedzę zaprojektujemy i wykonamy własne banknoty wyposażone w zabezpieczenia, takie jak wizerunki czytelne jedynie w ultrafiolecie czy znaki wodne.

Maksymalna ilość uczestników zajęć – 25 osób.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup, pod numerem telefonu 517484349, 85 748 21 19 

Kolorowe niteczki, kolorowe sznureczki - oferta dodatkowa

Warsztaty interaktywne, podczas których uczestnicy zapoznają się z tkaninami znajdującymi się w zbiorach muzeum: narzutom, kilimom, obrusom oraz makatkom. Tkactwo to dyscyplina z wielowiekowymi tradycjami. Źródła archeologiczne potwierdzają, że już około 6 tysięcy lat temu na ziemiach polskich zaczęli pracować pierwsi tkacze. W części warsztatowej uczestnicy poznają tradycyjne techniki tkackie, a następnie samodzielnie wykonają: kartki okolicznościowe, zakładki do książek czy makatki.

Koszt: przedszkolaki – 7 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł;
dzieci w wieku szkolnym: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup, pod numerem telefonu 517484349, 85 748 21 19 

KRÓLOWIE TERAŹNIEJSZOŚCI

Propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Historyczna gra o tron Jana Klemensa Branickiego

Jan Klemens Branicki był jedną z najbardziej znaczących postaci swoich czasów, a jego ambicje odpowiadały wielkości posiadanego przez niego majątku i sięgały nawet… tronu króla Polski. Kto stanął na jego drodze? Jaką rolę odegrała w tej politycznej rozgrywce Izabela Poniatowska? Zobaczmy „Wersal Północy – wśród dźwięków i świateł”, a następnie zagrajmy w grę, w której będzie liczył się refleks i zdobyta wiedza. Kto wygra historyczną grę o tron? Przekonajmy się!

Sekrety kolekcjonera

Czego możemy dowiedzieć się o przeszłości z przedmiotów, zgromadzonych w muzeum? Jak buduje się takie kolekcje? Porozmawiamy o tym, jak ważne są pamiątki i zabytki w kształtowaniu naszej wiedzy o przeszłości. Zobaczmy wystawę „W białostockiej kamienicy” oraz inne eksponaty zgromadzane w muzeum. Na chwilę wcielimy się w rolę kolekcjonerów, opisując i opowiadając dzieje wybranych, najciekawszych przedmiotów.

Skarb fabrykanta

Wnętrza starych kamienic kryją w sobie niejedną tajemnicę. Nie inaczej było tego dnia, gdy miało tu miejsce pewne nieoczekiwane zdarzenie… Zniknęły kosztowności z sejfu w gabinecie pana domu! Mamy więc możliwość aby wcielić się w rolę śledczych i rozwikłać zagadkę kryminalną, a przy tym poznać niezwykłe wnętrza mieszczańskiej kamienicy i przedmioty, jakimi otaczali się jej mieszkańcy. Czy uda się wpaść na dobry trop? Wszystko okaże się w trakcie śledztwa!

Białystok w starej fotografii

Zapraszamy na wirtualny spacer głównymi ulicami miasta: Warszawską, Lipową, Sienkiewicza, Kilińskiego. Zajrzymy na Rynek Kościuszki oraz w okolice Pałacu Branickich. Oglądając archiwalne zdjęcia Białegostoku, poznamy dzieje tych miejsc i budynków, a także spróbujemy odczytać historię „zapisaną” na starych fotografiach.

Maksymalna ilość uczestników zajęć – 25 osób.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup, pod numerem telefonu 517484349, 85 748 21 19Kontakt, szczegółowe informacje, REZERWACJE ZAJĘĆ:
Muzeum Historyczne w Białymstoku

tel. 517 484 349
ul. Warszawska 37, 15-062 Białystok

Dbamy, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zajęć. Edukatorzy prowadzą zajęcia w maskach ochronnych, pomoce dydaktyczne są rozkładane w rękawiczkach, stoły, krzesła i wszelkie przybory są dezynfekowane, a sale wietrzone.

Prosimy, by pamiętać o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid–19. W zajęciach mogą uczestniczyć tylko dzieci posiadające własne maski zasłaniające usta i nos. Uczestnicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem dezynfekującym dostępnym w Muzeum, lub do używania rękawiczek.