SZTUKA IKONY – ikonografia Spotkania Pańskiego

Święto Spotkania Pańskiego w tradycji wschodniej, a Ofiarowania Pańskiego w tradycji zachodniej, czy w dawnej obrzędowości – święto Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny, to wydarzenie opisane na kartach Ewangelii św. Łukasza, o którym będziemy opowiadać podczas spotkania.

więcej o: SZTUKA IKONY – ikonografia Spotkania Pańskiego

SZTUKA IKONY – IKONA MATKI BOŻEJ „Nie Opłakuj Mnie Matko”

Znajdujące się w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu przedstawienia „Nie Opłakuj Mnie Matko”, Achtyrska Ikona Matki Bożej oraz Opłakiwanie stanowić będą zasadnicze tło rozważań nad cierpieniem Matki Bożej i rozpamiętywaniem męki Chrystusa na krzyżu wyrażonej w ikonografii chrześcijańskiej.

więcej o: SZTUKA IKONY – IKONA MATKI BOŻEJ „Nie Opłakuj Mnie Matko”

Wielkanocna oferta specjalna dla grup zorganizowanych w Muzeum Ikon w Supraślu

Zapraszamy grupy zorganizowane do skorzystania ze specjalnej oferty edukacyjnej, która obejmuje dwa tematy.

więcej o: Wielkanocna oferta specjalna dla grup zorganizowanych w Muzeum Ikon w Supraślu

RODZINNE WEEKENDY – Jajko paschalne – symbol Wielkanocy i zmartwychwstania

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa, mające bogatą tradycję, do której m.in. należy różnorodne zdobienie jajek. Wśród eksponatów Muzeum Ikon w Supraślu znajdują się jajka paschalne datowane na XIX w. W trakcie warsztatów będą one naszą inspiracją.

więcej o: RODZINNE WEEKENDY – Jajko paschalne – symbol Wielkanocy i zmartwychwstania

SZTUKA IKONY – Symbolika krzyża prawosławnego

Krzyż jest najważniejszym znakiem chrześcijaństwa. Stanowi  zarazem symbol śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, zwycięstwa ducha nad ciałem, a także zbawienia ludzkości. Podczas spotkania w Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy zapoznają się z symboliką krzyża prawosławnego.

więcej o: SZTUKA IKONY – Symbolika krzyża prawosławnego

Podczas spotkania z cyklu „Sztuka Ikony” uczestnicy będą mieli okazję zgłębić temat ikony akatystowej. Zatrzymamy się również przy genezie i ikonografii wybranych wizerunków, które stanowią część muzealnej kolekcji.

więcej o: SZTUKA IKONY – Akatystowa Ikona Matki Bożej. Ikonografia ikon „Nieoczekiwana radość” i „Wszystkich strapionych radość”