Fortece na Bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia

Już 22 czerwca 2023 r. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zostanie otwarta ekspozycja czasowa pt. „Fortece na Bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia”. Wystawę przygotował Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
„Fortece na bagnach…” to ekspozycja czasowa, która w kolejnej odsłonie, po Muzeum Podlaskim w Białystoku (2021) i Muzeum Archeologicznym w Krakowie (2022), zostanie zaprezentowana w salach wystawienniczych słynnego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Jej treść to efekt wieloletnich badań realizowanych przez zespół naszych archeologów. Autorzy ekspozycji zapytani o kulisy odkrycia mówią:
Od samego początku stawialiśmy na interdyscyplinarność i współpracę archeologów z wieloma specjalistami z zakresu rekonstrukcji uwarunkowań paleośrodowiskowych, geofizyki, fotografii lotniczej itp. Jak często bywa, wyniki badań dostarczyły większej ilości pytań niż odpowiedzi. Fortyfikacje, choć przestrzennie rozbudowane, miały raczej wątpliwe walory obronne. Niskie wały i płytkie fosy otaczały często przestrzeń gdzie prawie nie było śladów obecności człowieka. Rzędy palisad zbudowanych z grubych pni nachylono do wnętrza obiektu, tak jakby miały utrudnić nie wejście a wydostanie się z jego wnętrza. Wygląda to trochę jakby rozbudowane umocnienia nie chroniły zupełnie niczego. A może to my nie możemy tego zobaczyć? Może to wszystko nie miało chronić a rozdzielać – rozdzielać dwa światy – sacrum i profanum, przestrzeń uświęconą i codzienną….
Jedno wiemy na pewno. „Bagienne” fortece powstały u schyłku epoki brązu czyli między VIII a V w. przed Chr. To wówczas funkcjonował słynny Biskupin. – mówi kustosz Adam Wawrusiewicz
Od samego początku zależało nam, aby informacje o odkryciach były szeroko prezentowane zarówno w środowisku naukowym, muzealnym jak i (a może przede wszystkim) wśród społeczności lokalnej. Powszechne poczucie wartości odkrycia, jego znaczenia i niepowtarzalności buduje stopniowo świadomość własnego dziedzictwa kulturowego. W naszym odczuciu jest to najlepsza forma ochrony tego, co przez tysiące lat przetrwało w dolinach podlaskich rzek. – dodaje kustosz Aleksander Piasecki
„Fortece na bagnach” to niezwykły element przeszłości Podlasia i wschodniego Mazowsza. Odkrycie tych obiektów świadczy, że w schyłku epoki brązu, na Podlasiu były już zorganizowane struktury społeczne, które były w stanie wznosić monumentalne struktury.
Promocja publikacji „Kafle supraskie”
31 marca 2023 r., 13.00, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Biblioteka Publiczna w Supraślu, ul. Cieliczańska 1

Kolekcja kafli supraskich jest wyjątkowa ze względu na wartość historyczną, naukową, walor artystyczny i niezwykle różnorodną ornamentykę, związaną z kulturą duchową i materialną supraskiego ośrodka monastycznego, będącego unikatowym zjawiskiem na architektonicznej i kulturowej mapie Polski. Historia tego klasztoru, położonego w XVI–XVIII wieku w zachodniej części Wielkiego Księstwa Litewskiego na pograniczu dwóch cywilizacji Wschodu i Zachodu, jego zmiany konfesyjne z prawosławia na katolicyzm, spuścizna duchowa i intelektualna, herby osób duchownych i świeckich z nim związanych została „opowiedziana” na reliefowych dekoracjach płytek kafli.
Publikacja poświęcona jest kaflom znajdującym się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense. Autorami są Irena Taranta i dr Radosław Dobrowolski. Książka została wydana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu. Publikacja liczy 179 stron, składa się z 3 części i bibliografii. Tekstowi towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny.
Książkę można nabyć w Bibliotece Publicznej w Supraślu, przy ul. Cieliczańskiej 1, w cenie 50.00 zł.
Promocja książki ,,Subneolit środkowego Mazowsza w świetle archiwalnych zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie"
Zapraszamy na promocję publikacji pt. Subneolit środkowego Mazowsza w świetle archiwalnych zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pod redakcją Michała Przeździeckiego, Wojciecha Brzezińskiego i Adama Wawrusiewicza z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej, 24 stycznia 2023 r. o godz. 12.00 na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w sali 212.
Link do transmisji online: meet.google.com/fzk-ouef-rqf

Archiwum wydarzeń>>>