Promocja publikacji „Kafle supraskie”
31 marca 2023 r., 13.00, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Biblioteka Publiczna w Supraślu, ul. Cieliczańska 1

Kolekcja kafli supraskich jest wyjątkowa ze względu na wartość historyczną, naukową, walor artystyczny i niezwykle różnorodną ornamentykę, związaną z kulturą duchową i materialną supraskiego ośrodka monastycznego, będącego unikatowym zjawiskiem na architektonicznej i kulturowej mapie Polski. Historia tego klasztoru, położonego w XVI–XVIII wieku w zachodniej części Wielkiego Księstwa Litewskiego na pograniczu dwóch cywilizacji Wschodu i Zachodu, jego zmiany konfesyjne z prawosławia na katolicyzm, spuścizna duchowa i intelektualna, herby osób duchownych i świeckich z nim związanych została „opowiedziana” na reliefowych dekoracjach płytek kafli.
Publikacja poświęcona jest kaflom znajdującym się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense. Autorami są Irena Taranta i dr Radosław Dobrowolski. Książka została wydana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu. Publikacja liczy 179 stron, składa się z 3 części i bibliografii. Tekstowi towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny.
Książkę można nabyć w Bibliotece Publicznej w Supraślu, przy ul. Cieliczańskiej 1, w cenie 50.00 zł.
Promocja książki ,,Subneolit środkowego Mazowsza w świetle archiwalnych zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie"
Zapraszamy na promocję publikacji pt. Subneolit środkowego Mazowsza w świetle archiwalnych zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pod redakcją Michała Przeździeckiego, Wojciecha Brzezińskiego i Adama Wawrusiewicza z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej, 24 stycznia 2023 r. o godz. 12.00 na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w sali 212.
Link do transmisji online: meet.google.com/fzk-ouef-rqf

Ostatni łowcy-zbieracze znad środkowej Narwi. Opowieść o drodze do krainy duchów…
7 grudnia 2022 r., godz. 16.00, Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Tysiąclecia na zawsze rozmyły obraz łowcy. Nikt dziś nie pamięta jego wyglądu, nikt nie spisał języka. Na zawsze umilkły pieśni i modlitwy szamana rozbrzmiewające niegdyś w krajobrazie nadnarwiańskich bagien. Wydawało się, że nawet jego szczątki pochłonął czas. Do niedawna…
Pod koniec zeszłego roku, jesienne wiatry modelujące wciąż powierzchnię wydm w Grądach-Woniecko odsłoniły niepozorne skupisko kości. To była szansa, niepowtarzalna okazja, aby przynajmniej spróbować „zobaczyć” jednego z nich. Wyruszyliśmy w teren, podjęliśmy badania i analizy. Wszystko po to, by opowiedzieć o jednej, a może kilku z dawno zapomnianych postaci – łowców, dla których śmierć była zaledwie początkiem długiej drogi do świata duchów.
Autor wystąpienia: Adam Wawrusiewicz, kustosz w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Posumowanie zadania pt.
„Analizy specjalistyczne związane z opracowaniem i interpretacją zabytków, obiektów archeologicznych i szczątków osteologicznych pozyskanych w trakcie nie inwestycyjnych, ratowniczych badań wykopaliskowych przeprowadzonych przez Dział Archeologii w roku 2021 na stanowisku 1 w Grądach-Woniecko”
dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
