Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

realizowane projekty

2020

Sztuka bez granic etap II

"Sztuka bez granic etap II" to rozwinięcie projektu realizowanego w 2019 r. przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jego celem jest stworzenie platformy internetowej z materiałami dydaktycznymi skierowanymi do lokalnych społeczności w różnym wieku, zainteresowanych edukacyjnymi zasobami naszej instytucji. Na stronie będzie można znaleźć m.in. filmy o muzeum, filmy animowane dla najmłodszych, scenariusze zajęć dla nauczycieli, warsztaty online w formie tutoriali, arkusze z zadaniami dedykowanymi dzieciom w różnym wieku, a także wydawnictwa powstałe we wcześniejszych etapach projektu wzbogacone o treści audio. Strona będzie dostosowana do potrzeb osób dysfunkcją słuchu oraz wzroku. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 

      

Patroni medialni: 

               wrota podlasia logo


     

 


2019

Rozbudowa kolekcji rzeźby Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

  Planowany zakup w 2019 r. sześciu rzeźb Alfonsa Karnego jest uzupełnieniem I i II etapu rozbudowy kolekcji, którą rzeźbiarz tworzył ponad pół wieku. Portret "Dzidka" to jedno z dzieł prezentujące najmłodszego uczestnika warszawskiego podziemia, który walczył z hitlerowskim okupantem. Rzeźba została zrealizowana w brązie, a koszt odlewu pokrył prof. Jan Czochralski. "Marynarz z Orła" wyrzeźbiony w granicie nawiązuje do historii polskiego okrętu z początków wojny z 1939 r. Portrety Mikołaja Kopernika zrealizowane w granicie, a w szczególności w ceramice szkliwionej były formą artystycznego eksperymentu i twórczych poszukiwań. Umożliwiły one rzeźbiarzowi niezależną działalność artystyczną i pominięcie głównego nurtu w sztuce, jakim wówczas był socrealizm. Rzeźba przedstawiająca Jana Parandowskiego, zrealizowana w ceramice szkliwionej, była kontynuacją zainteresowań Karnego postacią tego wybitnego znawcy sztuki klasycznej. Przyjaźń z pisarzem i wiedza jaką, artysta posiadł dzięki niemu, była główną inspiracją do przyjęcia sztuki klasycznej jako fundamentu jego artystycznej twórczości. Realizacja zadania była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Osoba odpowiedzialna za koordynację i przygotowanie wniosku do MKiDN:

Ryszard Saciuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Źródło finansowania:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


maj-grudzień

Sztuka bez granic

"Sztuka bez granic" to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży z utrudnionym dostępem do kultury polskiej. Odbiorcami działań są Polacy z Grodna na Białorusi, białostoczanie oraz pacjenci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w wieku od 6 do 16 lat. Projekt składa się z trzech części. Część I bazuje na przeprowadzeniu interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu sztuk pięknych i nowych mediów wspartych wyjazdami terenowymi. Punktem wyjściu do rozważań są zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Część II polega na przygotowaniu wydawnictwa edukacyjnego, wystawy plenerowej, oraz na otwarciu ekspozycji złożonej z prac uczestników w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Projekt zakończymy przeprowadzeniem warsztatów artystyczno-terapetucznych w szpitalu, przygotowanych na podstawie powstałego wcześniej druku. Dodatkowo na terenie szpitala zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna podsumowująca działania projektowe.

W DSK buszuje „Sztuka bez granic”

Trwa II etap projektu edukacyjnego „Sztuka bez granic”, który od kilku miesięcy rozwija Muzeum Podlaskie w Białymstoku wraz ze swoim oddziałem, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W I etapie brały udział dzieci z utrudnionym dostępem do kultury, pochodzące z Białegostoku, oraz i ich rówieśnicy uczący się języka polskiego z białoruskiego Grodna – i to one przyjeżdżały średnio raz w miesiącu do Białegostoku. Tym razem jest odwrotnie i to sztuka gości w miejscu, w którym na co dzień przebywają dzieci – w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (DSK). Dla wielu dzieci i ich rodzin jest to miejsce szczególne, gdyż nierzadko – ze względu na konieczność leczenia – zamienia się w ich drugi dom. Za nami już trzy spotkania. Kolejne odbędą się 19 i 26 listopada oraz 3 grudnia w DSK. Zajęcia literacko-artystyczne zostały skonstruowane w oparciu o książkę „Opowieści z muzeum”, wydaną w ramach I etapu projektu. Jej autorkami są Martyna Sianko i Edyta Ślączka-Poskrobko z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz młodzi uczestnicy z Białegostoku i Grodna. Ponadto od 6 do 15 grudnia w DSK będzie można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą warsztatom i działalności Muzeum Podlaskiego. Będzie to ostatnia część projektu „Sztuka bez granic”.

Warsztaty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku realizowane są w ramach projektu „Sztuka bez granic” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Osoba odpowiedzialna za koordynację i przygotowanie wniosku do MKiDN:

Katarzyna Karpińska

Partner projektu:

Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie, 

Fundacja Polska Pomoc,

Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

 

Źródło finansowania:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


Patroni medialni:

ARCHIWUM>>>