Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

DYPLOMY 2023
WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH UCZNIÓW PAŃSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W SUPRAŚLU

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.
Wystawa czynna do 18 maja 2023 r.

Wyjątkowo w tym roku prezentowane będą dwie specjalizacje: Tkanina Artystyczna i Realizacje Intermedialne. W ramach realizacji tkaniny artystycznej przedstawione zostaną prace wykonane w różnorodnych technikach takich jak: tradycyjne własno ręcznie tkane gobeliny za pomocą splotów takich jak brosz, kilim, sejpak; barwione tkaniny techniką batiku; krawiectwo i tkaniny eksperymentalne. Niektóre prace będą również ukazywać wykorzystanie tkaniny w sposób użytkowy. W realizacjach przewija się tematyka roślinna, nawiązująca do przyrody, motywy abstrakcyjne, a także prace przedstawiające postać ludzką.

Realizacje Intermedialne przedstawiają różne formy multimedialne pod postacią filmów krótkometrażowych, animacji, plakatów, pocztówek, artbooka, katalogu i fotografii.

Prace odnoszą się do literatury, czerpią inspiracje z różnorodnych źródeł takich jak gry komputerowe, muzyka, życie codzienne i świat otaczający. Absolwenci opracowali swoje prace kierując się następującymi tematami: "Przenikanie", "Inspiracja Artystą" oraz "Inspiracja Regionem".

Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace dyplomowe z zakresu z rysunku, malarstwa oraz rzeźby.


ZAWARTOŚĆ WNĘTRZA
Wystawa problemowa
Instytutu Sztuki WA PB

Wernisaż wystawy odbył się 3 marca 2023 r.
Wystawa będzie eksponowana do 19 kwietnia 2023 r. 

Wystawa została zaplanowana jako próba artystycznej odpowiedzi na pytania o to, jak zmienia się definicja przestrzeni w zależności od twórcy i jego spojrzenia. Artyści Instytutu Sztuki Wydziału Architektury PB przy użyciu różnorodnych środków wyrazu postarają się przybliżyć pojęcie przestrzeni i odpowiedzieć na pytanie – co ją tworzy? Skupiając się na różnych jego aspektach, przeprowadzą swego rodzaju studium wnętrza, jako przestrzeni posiadającej swoje znaczenia. Znaczenia, o których randze stanowi jej zawartość.

Wystawa stanowić będzie przegląd wypowiedzi artystycznej, projektowej, designerskiej dotyczącej zagadnienia wnętrza. Jednym z celów jest możliwie najszersze ujęcie myśli przewodniej, w jak najbardziej szerokim kontekście formuł wyrazowych. Ukazanie różnorodności form wypowiedzi artystycznej w aktywności pracowników Instytutu Sztuki Wydziału Architektury PB. Dodatkowym celem tego projektu wystawienniczego jest otwarcie nowych pól przedmiotowych i podmiotowych analiz.

Fotorelacja z wernisażu ekspozycji

kuratorki wystawy:
Anna Sidorczuk, Beata Janowicz

Współorganizator 

Patronat honorowy
Rektor Politechniki Białostockiej
dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB

Wojewoda Podlaski
Bohdan Paszkowski

Marszałek Województwa Podlaskiego
dr Artur Kosicki

Patronat medialny: