„Nie lękajcie się…” – rozstrzygnięcie konkursu papieskiego

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w 2021 roku ogłosiło XVI edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Tradycyjnie jego tematem jest hasło Dnia Papieskiego ogłaszane na dany rok przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tym razem motto stanowią jedne z pierwszych słów Papieża „Nie lękajcie się”, którymi zwrócił się do wiernych w 1978 r. podczas inauguracji pontyfikatu.

W dobie przeżywanej pandemii słowa te nabierają zupełnie nowego znaczenia. Żyjąc w nieustannym lęku przed śmiercią, chorobą czy utratą pracy, z licznymi obostrzeniami sanitarnymi, w dystansie do innych, zmagamy się z własnymi słabościami. Tegoroczne hasło daje nadzieję, podnosi na duchu i niesie przesłanie, że nie musimy być sami w tych trudnych czasach.

W pracach najmłodszych uczestników Konkursu pojawiają się bardzo aktualne tematy, między innymi obawa przed śmiercią, wspomnianą pandemią, strach przed wojną,  niepełnosprawnością czy porzucaniem dzieci. I wtedy słyszymy słowa „Nie lękajcie się” poparte w pracach radosnym wizerunkiem osoby Jana Pawła II, który chroni tych najmniejszych, najstarszych, chroni całe rodziny, przyrodę i Świat.

Mimo dostrzeganych problemów świata oraz zła, z którym na co dzień się zmagamy, tegoroczne prace niosą ze sobą nadzieję. Okazuje się, że z ludzkiego punktu widzenia,  nawet w wydarzeniach tragicznych można odszukać dobro, a nieszczęście często pozwala wydobyć z nas samych nieskończone pokłady miłości. Wbrew ludzkiej logice, w dotykających nas trudnościach zauważamy samego Chrystusa, który podaje nam krzyż i mówi  „Nie lękajcie się” bo dzięki temu będziecie bliżej Boga, a On Was ochroni.

Podsumowując, Organizatorzy tegorocznej XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” pragną przekazać te pokrzepiające słowa, zilustrowane  pracami uczestników dalej w Świat – Tobie, innym dzieciom, Twoim rodzicom i bliskim, aby podnosiły one na duchu wszystkich, którzy tego potrzebują.

Wyniki konkursu:

Kategoria  I (przedszkola)

Nagroda I

Hanna Porowska
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
opiekun (op.)  Hanna Borys

Nagroda II

Bartosz Wasilewski
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim,
op. Joanna Malinowska 

Nagroda III

Maria Oświecińska
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim,
op. Joanna Malinowska 

Wyróżnienia

Michał Barełkowski, 
Wągrowiec, op. Daria Barełkowska

Helena Gruchlik,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, op. Bogna Bielecka

Paweł Korzycki, 
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim, op. Agnieszka Perkowska

Anna Sieczka,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka – Ducha w Czerwiennem, op. Jolanta Lipień

Wiktoria Urbańczyk,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, op. Bogna Bielecka

Alicja Wróbel,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka – Ducha w Czerwiennem, op. Jolanta Lipień

Kategoria II (klasy I – III szkoły podstawowej)

Nagroda I

Patrycja Pietrzak Karpińska,
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
op. Hanna Borys 

Nagroda II

Maja Grycner,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu,
op. Benigna Mista

Nagroda III

Tymoteusz Korcz,
Tyczyn,
op. Małgorzata Korcz 

Wyróżnienia

Yassin Abdel Aziz,
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu, op. Beata Żerdzińska

Laura Malinowska,
Słupsk, op. Agata Samuła,

Gabriela Mruk,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie, op. Magdalena Mruk

Amelia Wołkowska,
I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Kielcach, op. Irena Górczak

Aleksandra Zdanowska,
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu, op. Magdalena Derkacz

Kategoria III (klasy IV – VI szkoły podstawowej)

Nagroda I

Natalia Szymborska,
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
op. Hanna Borys 

Nagroda II

Kornelia Czechowicz,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach,
op. Bogna Bielecka 

Nagroda III

Milena Goljanek,
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie,
op. Bożena Lenart 

Wyróżnienia

Karolina Durda,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, op. Agnieszka Duda

Monika Dynowska,
Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni w Zamościu, op. Maria Śliczniak

Hanna Kudła,
Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, op. Maria Śliczniak

Nicola Maciasz,
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy – Tetmajera w Łopusznej, op. Monika Klamerus – Czaja

Kategoria IV  (klasy VII – VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe)

Nagroda I

Eliza Borowska,
Łubin Kościelny,
op. Renata Borowska 

Nagroda II

Aleksandra Maliszewska,
Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim,
op. ks. Mariusz Skawiński SDB

Nagroda III

Zuzanna Zbroja,
XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie, op. Aneta Kołodziej 

Wyróżnienia

Patrycja Charyton,
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, op. Dorota Golińska

Antoni Gonet,
Mietniów, op. Marta i Jacek Gonet

Martyna Karolewska,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim, op. Wiesława Przybyło – Cieślik

Urszula Koc,
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, op. Dorota Golińska

Jagoda Mosior,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, op. Agnieszka Duda

Kategoria V (szkoły specjalne)

Nagroda I

Kinga Dutkowska,
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy,
op. Beata Żygadło 

Nagroda II

Przemysław Kosiński,
Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Siemiatyczach,
op. Dominika Zalewska

Nagroda III

Maksym Traczyk,
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy,
op. Beata Żygadło 

Wyróżnienia

Marta Kenig,
Zespół Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu,
op. Anetta Skrobek i Alicja Kozub

Wojciech Urban,
Regionalna Placówka Opiekuńczo – Terapeutyczna w Ignatkach – Osiedle,
op. Marta Kawałko

Wiktor Wosiek,
Regionalna Placówka Opiekuńczo – Terapeutyczna w Ignatkach – Osiedle,
op. Katarzyna Cylwik


Honorowy patronat:

E. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk

Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 

Akademia Katolicka w Warszawie

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki  

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski  

Wójt Gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka

Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski  


Organizatorzy:

Kolorowe logo Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku 

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 

Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Dekanat Bielski

Fundacja Mater

Jury konkursu:

Agata Puchalska, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – Przewodnicząca

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki, Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Henryk Zalewski, Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Odział Muzeum Podlaskiego
w Białymstoku  

Piotr Kozłowski, instruktor ds. plastyki i sztuki ludowej Bielski Domu Kultury

Katarzyna Sołub, Kustosz Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku