Wystawa eksponowna do 31 sierpnia 2022 r.
Pejzaże autorstwa malarzy polskich z XIX i XX wieku to znacząca kolekcja w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gromadzona od początku powstania instytucji w 1949 roku.
Malarstwo pejzażowe rozwinęło się w Polsce szczególnie w XIX wieku. Okresem jego rozkwitu były również epoka Młodej Polski i cały wiek XX. Na wystawie zobaczymy prace wybitnych malarzy: Anny Bilińskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Rafała Malczewskiego, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych. Szczególnie wdzięczne są niewielkie pejzaże Jana Stanisławskiego. Na ekspozycji zaakcentowano także wątki regionalne – prace Placydy Bukowskiej, Ignacego Pieńkowskiego czy Włodzimierza Wasilewicza.
Na pejzażach przedstawiających różne pory roku, dnia i nocy możemy oglądać paletę barw oraz światłocienia w różnych technikach malarskich (obrazy olejne i akwarele). Widz może podziwiać polską (nizinną i górską) i śródziemnomorską przyrodę, a także kunszt artystyczny pejzaży ze scenami architektonicznymi czy marynistycznymi.
Wystawa eksponowna do końca 2022 r.
Tytuł nowej wystawy „Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu” łączy ze sobą dwie różne rzeczywistości, które tylko pozornie są sprzeczne - to znachorstwo i medycyna, w tym aptekarstwo.
Głównym motywem jest oryginalne wnętrze apteki z I poł. XX wieku, wprowadzające odbiorcę w wyjątkowy klimat dawnych aptek. Wśród zabytków znajdują się liczne naczynia służące do przechowywania surowców i leków, puszki, naczynia ceramiczne opatrzone sygnaturą fabryki fajansu i porcelany w Chodzieży, szklane flaszki i słoiki ze szlifowanymi korkami. Część eksponatów pochodzi z przedwojennych aptek w Tykocinie, Wasilkowie i z Białegostoku. Zachowały się również pojedyncze narzędzia laboratoryjne (utensylia): infuzorki, pigulnica, lejki porcelanowe czy menzurki, porcelanowe moździerze z Ćmielowa i Chodzieży oraz ręczne młynki do ziół.
Na wystawie nie mogło zabraknąć elementów związanych ze znachorstwem i ziołolecznictwem. Zioła to przede wszystkim najstarsze znane „leki”, będące swoistym antidotum na różnego rodzaju dolegliwości. To również ważny element znachorskich praktyk. A jeżeli mowa o znachorach to warto nadmienić, że w sąsiedztwie bielskiego ratusza kręcono kasową ekranizację „Znachora” - popularnej adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Jerzego Hoffmana i gwiazdorską obsadą z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną. W filmie, którego wiele scen kręcono w domu znajdującym się naprzeciwko bielskiego Ratusza, tytułowym bohaterem był właśnie znachor. Motyw powyższy przewija się również w wystawie.
Dawniej mawiano: Zachowaj mnie Panie od łaski lekarzy i rachunków aptekarzy, z kolei dzisiaj do znachorów niektórzy udają się w ostateczności, gdy wszystkie inne metody związane z medycyną naukową nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Wszystkich, nie tylko tych, którym na sercu leży sprawa zdrowia, zapraszamy na nową wystawę czasową „Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu”.
Kuratorzy wystawy: Henryk Zalewski, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub
Ekspozycja organizowana jest we współpracy z podlaską firmą Dary Natury. W trakcie trwania wystawy będzie można nabyć naturalne, ekologiczne i najwyższej jakości herbaty ziołowe.
Współorganizator: