Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Narodowe Czytanie 2017

Cztery "Wesela" białostockiego Dramatu

W związku z Narodowym Czytaniem "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało wystawę/instalację prezentującą archiwalne zdjęcia i druki związane z czterema premierami "Wesela" w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, które przygotowano w 1957, 1980, 1990 i 2012 roku.

Instalacja prezentowana na dziedzińcu białostockiego Ratusza (od strony wejścia głównego).

 

Narodowe Czytanie w Białymstoku

2 września 2017, godz. 15.00 Rynek Kościuszki w Białymstoku
wstęp wolny

W imieniu Lucjana Rydla oraz Jadwigi Mikołajczykówny mamy przyjemność ogłosić, że zbliża się wesele, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku i województwa podlaskiego. Zamiast kwiatów i tradycyjnych prezentów prosimy o przyniesienie ze sobą pewnego dramatu z 1901 roku (kto takiego nie ma będzie mógł wygrać "Wesele" w konkursie).

Innymi słowy: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, WOAK Białystok, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska zapraszają na kolejną odsłonę Narodowego Czytania, która odbędzie się 2 września 2017 (sobota) o godz. 15:00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku od strony Esperanto Cafe.

W tym roku lekturą, która zwyciężyła w ogólnopolskim plebiscycie jest dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

W programie:
  • inscenizacja fragmentów dramatu z udziałem aktorów i zaproszonych gości
  • głośne czytanie z udziałem publiczności
  • konkursy z atrakcyjnymi nagrodami
  • warsztaty edukacyjne dla dzieci
  • pokaz techniki brajlowskiej

Uczestnicy Akcji "Narodowe Czytanie" będą mogli również obejrzeć instalację Cztery “Wesela” białostockiego Dramatu - zorganizowaną na dziedzińcu Ratusza wystawę przypominającą cztery powojenne inscenizacje “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego prezentowane na deskach białostockiego teatru.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronat medialny: