Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Noc Nigunów

 

koncert w ramach Festiwalu Wschód Kultury /Inny Wymiar

3 września 2017r. o godz. 19.00, Wielka Synagoga w Tykocinie

wstęp wolny

Organizatorzy zapewniają przejazd w obie strony z Białegostoku (ok. 50 miejsc) – bezpłatne wejściówki na przejazd dostępne w dniu koncertu w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5). Zbiórka o godz. 18:00 na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury (ul. Legionowa 5).

Wykonanie:

Anna Woźnicka - sopran

Olga Wądołowska - mezzo-sopran

Kuba Sitarski - tenor

Adeb Chamoun - instrumenty perkusyjne i vocal

Vocal Varshe – znakomite trio wokalne, którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie i Adeb Chamoun – wybitny syryjski perkusjonalista zauroczony bliskowschodnimi połamanymi rytmami oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron.

Wspólnie zafascynowała ich nieskrępowana, transowa energia i głęboki mistycyzm zawarty w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów: sylabiczne pieśni bez słów – niguny oraz ich taneczna odmiana wypełniona częstymi synkopami – rikudy. To właśnie „schody do nieba”, specyficzna modlitwa przy pomocy której, w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi docierają do najwyższej komnaty Boga.

Vocal Varshe i Adeb intuicyjnie łącząc swoje muzyczne światy, osadzone w różnych religiach, osiągnęli rzecz niezwykłą. Powstała barwna opowieść, głęboko zakorzeniona w tradycji, a zarazem wyśpiewana i zagrana niesłychanie współcześnie i nowatorsko. W pełni udało im się stworzyć uniwersalną, niemal pierwotną jedność w muzyce opartej na mistycznym religijnym uniesieniu wyznań, które choć różne rodziły się przecież tak blisko siebie.
Powstał wypełniony gęstymi emocjami, zjawiskowy projekt, który w intrygujący sposób tworzy nową muzyczną wartość.

Organizatorzy:

Patroni medialni: