Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasoweWystawa KOLORY ŻYCIA to 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza i Andrzeja Wróblewskiego. Wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski, a jej prezentacja, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart.
Czas ekspozycji: 12 stycznia – 1 marca 2024 r.

Na wystawie prezentowane są obrazy będące wyrazem oryginalnej wizji artystki, która nie boi się eksperymentować z formą i kolorem. Impasty, które nakłada na płótno, nadają jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwalają zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa, czy Tomasza Tatarczyka, ale także Marka Rothko czy Willema de Kooninga.

W pracach artystki zauważyć możemy wpływ tradycji polskiego koloryzmu. To właśnie eksplorowanie koloru jest głównym punktem jej zainteresowania. Na wystawie pojawiły się ciemne, niespokojne, nostalgiczne kompozycie, gdzie farba kładziona jest na dwa sposoby: impastowo w sposób gruby, oddając fakturę, ziemi oraz laserunkowo i cienko w partiach nieba. Pejzaże sprawiają wrażenie malowanych w pośpiechu. Niektóre zawierają w sobie elementy rozpoznawalne, np. fragmenty drogi, przyrody, linie horyzontu, zarysy budowli inne z kolei stanowią mieszaninę barw, z której jedynie możemy się domyślać czy był to zachód słońca, burza czy pochmurny, mglisty dzień. W kontraście do ciemnych i niespokojnych kompozycji prezentowane są również przedstawienia figuratywne. To członkowie najbliższej rodziny postacie zaczerpnięte z rodzinnych fotografii np. ojciec w szklarni, dziadek czy przedstawienia rodziców z kilkuletnią córką.

MAŁGORZATA WRÓBEL-KRUCZENKOW

Malarka, autorka instalacji multimedialnych, edukatorka i arteterapeutka urodzona w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w Pracowni Malarskiej prof. Leszka Mickosia oraz w Pracowni Multimediów prof. Wojciecha Pukocza. Laureatka Grand Prix na III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (2015). Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2015. Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy w ramach ogólnopolskiego przeglądu promującego młode talenty Promocje 2015 w Legnicy. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023.

Kuratorka wystawy - Iwona Murawska
Wystawa eksponowana do 29 lutego 2024 r. 

Projekt zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023.

Sponsorzy artystki