Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

Wystawa prezentuje malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i jest pierwszym tak obszernym pokazem prac artysty w tym regionie. Ekspozycja ma przybliżyć odbiorcom wszechstronną twórczość Mistrza, zarówno w zakresie różnorodnej tematyki, jak i wielu stosowanych przez niego technik malarskich i graficznych. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy olejne, akwarele, gwasze, litografie, akwaforty, akwatinty i rysunki. Dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości Wyczółkowskiego, począwszy od akwareli powstałej na złote gody dziadków Mistrza z 1870 roku, poprzez okres ukraiński, a kończąc na grafikach i akwarelach przedstawiających naturę powstałych w ostatnich latach życia artysty. Na ekspozycji znalazł się również jeden z najpopularniejszych obrazów Wyczółkowskiego Wiosna – wnętrze pracowni artysty. Następną grupę stanowią prace prezentujące motywy architektoniczne i zabytkowe. Wyczółkowski portretujący widoki miast, np. Krakowa, Warszawy, Lublina i miejsc ważnych dla historii Polski jak Wawel, starał się budować tożsamość narodową rodaków.

Główną oś ekspozycji stanowią pełne emocji i charakteru portrety przyjaciół i znajomych artysty m.in. portret Zofii Cybulskiej, wielkoformatowy obraz ukazuje modelkę w codziennym stroju i rzadko stosowanej w malarstwie pozie. Najistotniejsza jest jednak próba ukazania jej stanu psychicznego. Na wystawę wybrano również kilka autoportretów Leona Wyczółkowskiego, który rejestrował często swoje nastroje w ramach ćwiczeń i jako element samopoznania. Zaprezentowane zostaną również przedmioty osobiste Mistrza m.in. okulary, paletę, szkicowniki oraz listy. Kolejną część ekspozycji stanowią prace związane z Ukrainą, wykonane w różnych technikach i stylach, ilustrujące jeden z najważniejszych okresów w twórczości malarza. Z tego czasu pochodzą obrazy o charakterze impresjonistycznym, w tym słynne Kopanie buraków. Specjalnie dla odbiorców wybrano dzieła związane z regionem Podlasia, przede wszystkim Białowieżą dla ukazania związków artysty z regionem.

Kuratorka wystawy: dr Monika Kosteczko-Grajek
Koordynatorka wystawy: Anna Topolewicz  

Fotorelacja z wernisażu

Współorganizator

Na wystawie prezentowane są obrazy będące wyrazem oryginalnej wizji artystki, która nie boi się eksperymentować z formą i kolorem. Impasty, które nakłada na płótno, nadają jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwalają zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa, czy Tomasza Tatarczyka, ale także Marka Rothko czy Willema de Kooninga.

W pracach artystki zauważyć możemy wpływ tradycji polskiego koloryzmu. To właśnie eksplorowanie koloru jest głównym punktem jej zainteresowania. Na wystawie pojawiły się ciemne, niespokojne, nostalgiczne kompozycie, gdzie farba kładziona jest na dwa sposoby: impastowo w sposób gruby, oddając fakturę, ziemi oraz laserunkowo i cienko w partiach nieba. Pejzaże sprawiają wrażenie malowanych w pośpiechu. Niektóre zawierają w sobie elementy rozpoznawalne, np. fragmenty drogi, przyrody, linie horyzontu, zarysy budowli inne z kolei stanowią mieszaninę barw, z której jedynie możemy się domyślać czy był to zachód słońca, burza czy pochmurny, mglisty dzień. W kontraście do ciemnych i niespokojnych kompozycji prezentowane są również przedstawienia figuratywne. To członkowie najbliższej rodziny postacie zaczerpnięte z rodzinnych fotografii np. ojciec w szklarni, dziadek czy przedstawienia rodziców z kilkuletnią córką.

MAŁGORZATA WRÓBEL-KRUCZENKOW

Malarka, autorka instalacji multimedialnych, edukatorka i arteterapeutka urodzona w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w Pracowni Malarskiej prof. Leszka Mickosia oraz w Pracowni Multimediów prof. Wojciecha Pukocza. Laureatka Grand Prix na III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (2015). Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2015. Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy w ramach ogólnopolskiego przeglądu promującego młode talenty Promocje 2015 w Legnicy. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023.

Kuratorka wystawy - Iwona Murawska
Wystawa eksponowana do 28 maja 2024 r. 

Pobierz katalog wystawy

Projekt zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023.

Sponsorzy artystki