Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

Wernisaż wystawy 21 czerwca 2024 r., godz. 18:00,
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, to jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy XX wieku. Urodził się 7 lipca 1887 r. na Peskowatce, ubogim przedmieściu Witebska, jako najstarszy z dziewięciorga dzieci pobożnej, żydowskiej rodziny. Korzenie Marca Chagalla miały olbrzymi wpływ na ukształtowanie się drogi twórczej. Przyszły malarz zachował w wyobraźni małomiasteczkowe widoki, które będą nieustannie powracać na jego płótnach, ilustracjach czy witrażach. W przypadku Chagalla trudno mówić o jednym konkretnym stylu malarskim. Jak twierdził sam artysta: „Nie wierzę, żeby teorie naukowe były dobre dla sztuki. Impresjonizm czy kubizm są mi zupełnie obce. Sztuka to przede wszystkim stan duszy”.

W dziełach Marca Chagalla fantazja łączy się z realizmem, żydowski folklor z paryską awangardą, a Wschód z Zachodem. Jednak niewątpliwie, na większości odbiorców największe wrażenie robią żywe, wspaniale dobrane kolory.

Na wystawie w białostockim ratuszu zaprezentujemy litografie artysty, które wydane zostały w Paryżu. Najwięcej jest ilustracji z lat 1960-1963 wydanych przez André Saureta, które pokazują rodzinne strony artysty, poruszają tematykę religijną, a także przedstawiają sceny z życia cyrkowców. Litografie, które ukazały dzięki współpracy z wydawnictwem Tériade w 1952 r. zawierają w sobie elementy paryskiej architektury, widok na Katedrę Notre Dame, Plac de La Concorde czy wieżę Eiffla. Najstarszą prezentowaną na wystawie grafiką jest „Wiosna” z 1938 r.

Kuratorki: Iwona Murawska, Anna Topolewicz
Czas ekspozycji: 21 czerwca- 31 sierpnia 2024 r.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Epicentrum Art Gallery

Wystawa prezentuje malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i jest pierwszym tak obszernym pokazem prac artysty w tym regionie. Ekspozycja ma przybliżyć odbiorcom wszechstronną twórczość Mistrza, zarówno w zakresie różnorodnej tematyki, jak i wielu stosowanych przez niego technik malarskich i graficznych. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy olejne, akwarele, gwasze, litografie, akwaforty, akwatinty i rysunki. Dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości Wyczółkowskiego, począwszy od akwareli powstałej na złote gody dziadków Mistrza z 1870 roku, poprzez okres ukraiński, a kończąc na grafikach i akwarelach przedstawiających naturę powstałych w ostatnich latach życia artysty. Na ekspozycji znalazł się również jeden z najpopularniejszych obrazów Wyczółkowskiego Wiosna – wnętrze pracowni artysty. Następną grupę stanowią prace prezentujące motywy architektoniczne i zabytkowe. Wyczółkowski portretujący widoki miast, np. Krakowa, Warszawy, Lublina i miejsc ważnych dla historii Polski jak Wawel, starał się budować tożsamość narodową rodaków.

Główną oś ekspozycji stanowią pełne emocji i charakteru portrety przyjaciół i znajomych artysty m.in. portret Zofii Cybulskiej, wielkoformatowy obraz ukazuje modelkę w codziennym stroju i rzadko stosowanej w malarstwie pozie. Najistotniejsza jest jednak próba ukazania jej stanu psychicznego. Na wystawę wybrano również kilka autoportretów Leona Wyczółkowskiego, który rejestrował często swoje nastroje w ramach ćwiczeń i jako element samopoznania. Zaprezentowane zostaną również przedmioty osobiste Mistrza m.in. okulary, paletę, szkicowniki oraz listy. Kolejną część ekspozycji stanowią prace związane z Ukrainą, wykonane w różnych technikach i stylach, ilustrujące jeden z najważniejszych okresów w twórczości malarza. Z tego czasu pochodzą obrazy o charakterze impresjonistycznym, w tym słynne Kopanie buraków. Specjalnie dla odbiorców wybrano dzieła związane z regionem Podlasia, przede wszystkim Białowieżą dla ukazania związków artysty z regionem.

Kuratorka wystawy: dr Monika Kosteczko-Grajek
Koordynatorka wystawy: Anna Topolewicz  

Fotorelacja z wernisażu

Współorganizator