Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Tydzień Dziecka w Białymstoku

VI edycja

8 – 15 października 2017 r.

Już po raz szósty organizujemy Tydzień Dziecka w Białymstoku, przypominając tym przedwojenną białostocką tradycję. Zapraszamy grupy szkolne i dzieci z rodzicami do wzięcia udziału w bogatym programie kulturalnym przygotowanym przez instytucje uczestniczące w projekcie.

Na Tydzień Dziecka zapraszają:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Białostocki Teatr Lalek
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku
Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

 

 

Program:

Niedziela, 8 października 2017 r.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Ratusz

Rynek Kościuszki 10

Warsztaty zdobienia pierników, godz. 12.00
Zapraszamy dzieci w wieku 7 – 12 lat na niecodzienne warsztaty zdobienia pierników przy użyciu kolorowego lukru na wystawie czasowej „Świat toruńskiego piernika”. Na zajęciach królować będzie żubr - wizytówka Podlasia, król zwierząt w niedalekiej Puszczy Białowieskiej i największy ssak lądowy w Europie. Towarzyszyć mu będzie ferajna innych zwierząt, które mieszkają w naszych lasach. A to wszystko wykonamy za pomocą lukru, na przygotowanych wcześniej piernikach. Prowadzenie warsztatów: Ewa Stepaniuk (Mandrivka).

Uczestnikom zapewniamy:
• doświadczoną instruktorkę
• pierniki do zdobienia (2-3 szt.)
• gotowy lukier do zdobienia
• wszystkie materiały do pracy i utrzymania porządku
• pudełeczka do spakowania własnoręcznie ozdobionych pierników
Wstęp wolny! Liczba uczestników do 12 osób. Czas trwania warsztatów: 75-90 min. Zapisy pod numerem tel.: 85 740 77 41, 509 336 740.


Poniedziałek, 9 października 2017 r.

Muzeum Historyczne w Białymstoku

ul. Warszawska 37

Zajęcia dla grup zorganizowanych, godz. 9.00 – 16.00
(Istnieje możliwość dołączenia osób indywidualnych)
Godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup. Czas trwania: ok. 60 min. Wiek uczestników: 5-12 lat. Ilość miejsc ograniczona do 30 osób w grupie. Wstęp bezpłatny.
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt tel.: 517 484 349; 85 748 21 19.

Tematy zajęć do wyboru:

  • Był Ritz, nie ma nic

Uczestników spotkania zapraszamy do poznania dziejów legendarnego hotelu Ritz. By lepiej zapoznać się z jego krótką, ale „burzliwą” historią omówiona zostanie makieta oraz specjalna animacja prezentująca wygląd oraz wnętrza tego nie istniejącego już budynku. Pozwoli to wszystkim – nawet najmłodszym, wcielić się w rolę projektantów i dekoratorów, którzy na nowo zaplanują wystrój poszczególnych hotelowych pokoi.

  • Gry i zabawy naszych pradziadków

Wśród bogatej kolekcji eksponatów prezentowanych w Muzeum znajduje się również ciekawa kolekcja zabawek. Mimo, iż zdecydowanie różnią się formą i wyglądem od współczesnych zabawek miały jeden podstawowy cel – bawić i uczyć. Na ich pod-stawie uczestnicy zajęć przeniosą się w czasy swoich przodków, a także poznają dawne formy gier i zabaw, w które się bawiono, by spędzić miło wolny czas!

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego

ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A

Filia nr 1 , ul. Dobra 12, tel. (85) 74 14 513.
9 - 12 października
„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie …” – czyli Światowy Dzień Poczty i Tydzień Pisania Listów. Zajęcia edukacyjno-plastyczne "Złota Pani Jesień". Zajęcia edukacyjno-społeczne "Warto mieć przyjaciół".

Filia nr 4, ul. KEN 36, tel. (85) 679 21 41
9, 13 października
Cykl zajęć edukacyjnych: "Nie tylko komputer. Gry planszowe w bibliotece", "Suchą szosą szła szczypawka...", "Nie tylko komputer. Gry planszowe w bibliotece"

Filia nr 5, ul. K. Pułaskiego 96, tel. (85) 74 80 124
11, 15 października
Zajęcia dla grup zorganizowanych "Od papirusu do paperbacka".

Filia nr 6, ul. Piastowska 11 A, tel. (85) 73 22 266
9 - 11 października
Zajęcia związane z tematyką pocztówek (zajęcia plastyczne, wspólne czytanie).

Filia nr 9, ul. Gajowa 73, tel. (85) 65 32 437
9 - 11 października
Tydzień Dziecka w Filii nr 9 odbędzie się pod hasłem "Zostań przyjacielem zwierząt" - zajęcia plastyczno-edukacyjne z wykorzystaniem utworów A. Fredry, I. Krasickiego czy T. Justyniarskiego.

Filia nr 11, ul. Żurawia 12, tel. (85) 743 42 23
9 – 13 października
Tydzień dziecka z Astrid Lindgren.

Filia nr 13, ul. W. Broniewskiego 4, tel. (85) 65 13 298
9 października, godz. 9.15
Czytanie bajek z podopiecznymi Przedszkola Samorządowego nr 44 w Białymstoku oraz uczniami Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku.

Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie oraz profilu Facebook Książnicy Podlaskiej a także pod numerem telefonu filii.


Wtorek, 10 października 2017 r.

Muzeum Wojska w Białymstoku

ul. Kilińskiego 7

Zajęcia dla grup zorganizowanych, godz. 9.30 – 15.30

  • Z Marszałkiem po Białymstoku

Grupa wiekowa: przedszkola i klasy I-III

Kim był Józef Piłsudski? O co walczył? Czy bywał w naszym mieście i co robił? Jaki nosił mundur? Dlaczego nazywano go „Dziadkiem”? I dlaczego w święta narodowe oddajemy mu hołd? Na te wszystkie pytania dzieci odpowiedzą podczas warsztatów. Uczestnicy zajęć zapoznają się z eksponatami dotyczącymi Józefa Piłsudskiego, stworzą patriotyczny komiks a na zakończenie namalują wielki portret Marszałka.

  • „Jaki znak twój…”

Grupa wiekowa: klasy IV-VI

„Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały (…)”. Tekst utworu Władysława Bełzy znają wszystkie dzieci w Polsce. Ale dlaczego w polu godła widnieje wizerunek białego orła? I co wspólnego ma z nim Przemysł II? Podczas zajęć opowiemy, między innymi, o legendach związanych z początkami naszego państwa i wyjaśnimy znaczenie symboli narodowych. Uczestnicy zajęć zapoznają się również z postaciami Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego. Wskażą na mapie miejsca związane z najważniejszymi polskimi zabytkami. Na zakończenie zajęć zaznaczą w kalendarzu wszystkie święta narodowe i państwowe oraz poszukają odniesień do nich na muzealnych ekspozycjach.

  • Interaktywne zwiedzanie

Grupa wiekowa: bez ograniczeń
To nie tylko możliwość skorzystania z usługi przewodnickiej i zwiedzenia wszystkich muzealnych ekspozycji. To także ciekawe ćwiczenia proponowane przez prowadzącego na każdej z wystaw. Uczestnicy interaktywnego zwiedzania poznają treści prezentowane na poszczególnych salach wystawowych, a także przyjrzą się wybranemu wątkowi bliżej, pochylą się nad danym eksponatem, wykonają krótkie zadania.

Liczba uczestników w grupie: 30 os. Czas trwania zajęć: 60 min. Wstęp bezpłatny. Konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Zapisy oraz więcej informacji: tel. 85 741 64 49.

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

ul. Waryńskiego 24a

Niewidzialne staje się widoczne. Kolograf - warsztaty graficzne, godz. 9.00 i 12.00
Podczas spotkania uczestnicy zwiedzą stałą ekspozycję Galerii, a w części warsztatowej wykonają pracę w jednej z technik grafiki artystycznej - kolagrafii.

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci z klas III, IV i V szkoły podstawowej. Wstęp bezpłatny!
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 85 652 32 77

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

ul. Świętojańska 17

Zajęcia dla grup zorganizowanych, godz. 9.00, 11.00, 13.00
Czas trwania: 90 min. Wstęp bezpłatny! Zapisy pod numerem telefonu 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Tematy do wyboru dla dzieci w wieku 5 – 7 LAT:

  • W pracowni rzeźbiarza

Dzieci poznają rzeźbiarską pracownię Alfonsa Karnego. Dowiedzą się, z jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich korzystał. Zajęcia zakończone będą pracą w glinie.

  • Dzieciaki rzeźbią zwierzaki

Jakie zwierzęta znajdują się w naszym Muzeum? W czasie spotkania poszukamy zwierząt na obrazach i w rzeźbach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonają swojego pupila wykorzystując różne techniki plastyczne.

Tematy do wyboru dla dzieci w wieku 8 – 12 LAT:

  • Superbohaterowie, czyli o współczesnych patriotach

Kim jest superbohater? W jaki sposób postępuje? Te pytania będą punktem wyjścia do rozważań nad nowoczesnymi postawami patriotycznymi. W Galerii Wielkich Polaków uczestnicy poznają między innymi zwykłych-niezwykłych herosów, których wyrzeźbił Alfons Karny. Zajęcia zakończone będą wykonaniem portretu swojego superbohatera. Spotkanie prowadzone w oparciu o bezpłatny zeszyt edukacyjny pt. „Inny wymiar Twojego domu”.

  • Dom sztuki

W trakcie spotkania uczestnicy poznają zakamarki willi, w której dziś mieści się Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Podczas wizyty dowiedzą się, w jaki sposób chronimy drewnianą architekturę, kto wcześniej mieszkał w domu przy ul. Świętojańskiej, kim jest konserwator zabytków. Zajęcia zakończone będą wykonaniem mini-makiety swojego domu. Spotkanie prowadzone w oparciu o bezpłatny zeszyt edukacyjny pt. „Inny wymiar Twojego domu”.

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego

ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A

Filia nr 7, ul. Zielonogórska 2, tel. (85) 66 17 442
10 – 12 października, godz. 10.00
Zajęcia edukacyjne "Jesienne obserwacje - jak się świat zmieni w czarach jesieni?, spotkania z egzotyczną przyrodą na podstawie książki "Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane" oraz inauguracja Klubu Miłośników Fantastyki "Fantastyczna biblioteka tu poznasz smoki świata".

Filia nr 8, ul. W. Witosa 34
11 – 13 października, godz. 10.00
„Jesienne spotkania w bibliotece" dla dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Białymstoku.

Filia nr 12, ul. Dojlidy Górne 48, tel. (85) 74 19 144
10 października, godz. 10.00
Zajęcia plastyczno-edukacyjne dla dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 81 w Białymstoku - "Las Jesienią".

Filia nr 15, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 b (budynek PSS "Opałek"), tel. (85) 74 25 953
10 – 12 października
Tydzień Dziecka pod hasłem "Z kłopotami i smutkami rozprawiamy się książkami" - w programie m.in. projekcje filmów, warsztaty "W krainie emocji i uczuć" oraz "Bajki dodają odwagi".

Filia nr 17, ul. Dziesięciny 41 b, tel. (85) 65 41 424
10 – 14 października
"Żubr Pompik i jego przyjaciele z Puszczy Białowieskiej" - warsztaty edukacyjno-plastyczne z wykorzystaniem książek Tomasza Samojlika.

Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie oraz profilu Facebook Książnicy Podlaskiej a także pod numerem telefonu filii.


Środa, 11 października 2017 r.

Białostocki Teatr Lalek

ul. Kalinowskiego 1

Tajemnice teatru, godz. 10.00
Zapraszamy dzieci po spektaklu na lekcję teatralną „Tajemnice teatru”, prowadzoną przez prof. Piotra Damulewicza.
Wstęp bezpłatny. Warunkiem udziału jest zakup biletów na spektakl! Liczba uczestników do 25 os., decyduje kolejność zgłoszeń, tel. 85 742 50 31 w. 112 lub 115

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego

FILIA nr 2, ul. Kozłowa 4, (85) 65 14 426
11, 14 października
"W poszukiwaniu pirackiego skarbu" – gra-opowiadanie, adresowana do grup przedszkolnych.

Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie oraz profilu Facebook Książnicy Podlaskiej a także pod numerem telefonu filii.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Białostocki Ośrodek Kultury, klub Fama, ul. Legionowa 5

Dobranoc, Marvin!, godz. 18.00 - spektakl w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. Spektakl dla dzieci 4+ i dorosłych
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 85 746 13 24 - liczba miejsc ograniczona. Aleksandra Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Dobranoc, Marvin! Bajka o przyjaźni, pokonywaniu trudności, spełnianiu marzeń, a przede wszystkim o docenianiu życia. Każdy z nas się czegoś boi! Ale czasami strach jest już tak wielki, że aż nie można zasnąć! I co wtedy? Taki właśnie strach przeżywa tytułowy bohater naszego spektaklu: Marvin – Dinozaur. Ale też w jego przypadku jest się czego bać… Otóż Marvin boi się tego, że jest gatunkiem skazanym na wyginięcie… że jest sam… Ale czy na pewno? Na pomoc przybywa wolny i bez nałogów żółw Finn oraz roztrzepany motyl Ulisses. Czy razem uda im się pokonać strach? W jaki sposób mogą pomóc Dinozaurowi? Przeżyj z nami piękny, a zarazem zabawny sen o przygodach Marvina i odtąd śpij spokojnie!
na podstawie: Marta Guśniowska, "Marvin"
występują: Joanna Kozioł, Paulina Kulas
opieka artystyczna: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
muzyka: Marcin Nagnajewicz


Czwartek, 12 października 2017 r.

Białostocki Teatr Lalek

ul. Kalinowskiego 1

Tajemnice teatru, godz. 10.00
Zapraszamy dzieci po spektaklu na lekcję teatralną „Tajemnice teatru”, prowadzoną przez prof. Piotra Damulewicza.
Wstęp bezpłatny. Warunkiem udziału jest zakup biletów na spektakl! Liczba uczestników do 25 os., decyduje kolejność zgłoszeń, tel. 85 742 50 31 w. 112 lub 115

Opera i Filharmonia Podlaska

ul. Odeska 1

Tajemnice opery, godz. 13.15
Zwiedzanie gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej z przewodnikiem.
Zapraszamy grupy zorganizowane. Wstęp bezpłatny!
Liczba uczestników do 50 osób - decyduje kolejność zgłoszeń.
tel. 85 30 67 505 lub 502 862 789

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego

Filia nr 10, ul. Waszyngtona 17 (Dziecięcy Szpital Kliniczny)
12 października
Zajęcia plastyczno-czytelnicze na podstawie książki "Gruffalo".


Piątek, 13 października 2017 r.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

ul. Kilińskiego 1 (prawe skrzydło Pałacu Branickich)

Tajniki dawnej medycyny, godz. 10.00, 12.00, 14.00
W programie: zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, ekspozycji z zakresu historii medycyny („Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet rentgenowski”, „Szpital polowy”), zapoznanie z działalnością Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia kończą się w laboratorium edukacyjnym wykonaniem pamiątki stomatologicznej.
Zapraszamy grupy zorganizowane. Wstęp bezpłatny! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Zapisy pod numerem tel. (85) 748 54 05; 748 54 67.

Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku

ul. Świerkowa 20

VI Konferencja Dzieci i Młodzieży, godz. 9.00 – 12.00 

W ramach konferencji proponujemy podjęcie tematu związanego z dziecięcymi marzeniami. W tym roku przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne wraz z projekcją filmu pt. „Hokus - Pokus, Albercie Albertsonie”, który jest ekranizacją przygód przedszkolaka – bohatera z książek Gunilli Bergström, szwedzkiej pisarki i ilustratorki wielokrotnie nagradzanej za twórczość dla dzieci. Zapraszamy 5 – 10 latki na niezapomniany film o dorastaniu, odpowiedzialności i o marzeniach, które spełniają się w nieoczekiwanym momencie.

Organizatorzy: Urszula Wróblewska, Agnieszka Suplicka.
Liczba miejsc jest ograniczona i należy dokonać do dnia 10 października 2017 roku rezerwacji telefonicznej, tel. 697081179.

Białostocki Teatr Lalek

ul. Kalinowskiego 1

Tajemnice teatru, godz. 10.00
Zapraszamy dzieci po spektaklu na lekcję teatralną „Tajemnice teatru”, prowadzoną przez prof. Piotra Damulewicza.
Wstęp bezpłatny. Warunkiem udziału jest zakup biletów na spektakl! Liczba uczestników do 25 os., decyduje kolejność zgłoszeń, tel. 85 742 50 31 w. 112 lub 115

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego

Budynek Główny, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro oraz Sala "Książniczka" na II piętrze, tel. (85) 67 67 241
Pokaz filmu w ramach Parasola Licencyjnego® oraz warsztaty dla dzieci (obowiązują zapisy - tel. (85) 67 67 241)
Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie oraz profilu Facebook Książnicy Podlaskiej a także pod numerem telefonu filii.


Sobota, 14 października 2017 r.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

ul. Warszawska 19

Ĉapelo el Centro Zamenhof – Kapelusz z Centrum Zamenhofa, godz. 11.00 i 13.00
Bezpłatne zajęcia edukacyjne adresowane do dzieci w wieku 6+
czas trwania: 60-90 minut
Zapisy pod numerem telefonu 85 67 67 367 i 85 67 67 360, liczba miejsc ograniczona

Zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznają bliżej postać Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto. Zwiedzanie wystawy multimedialnej z przewodnikiem przybliży uczestnikom dawny Białystok i pozwoli na porównanie: jak miasto wyglądało kiedyś, a jak wygląda dziś? Dzieci dowiedzą się, jakie narodowości mieszkały w Białymstoku w czasach Zamenhofa i jakimi językami wówczas rozmawiano? Dowiedzą się również, że o naszym mieście mówiono niegdyś „Manchester Północy”, bo owocnie rozwijał się tu przemysł, działało wiele fabryk, produkowano też m.in. piękne kapelusze. Każde dziecko wykona własny kapelusz (ĉapelo), ucząc się przy okazji nowych słów w języku esperanto (estas, ronda, bela, ĉapelo, punkto, streko, kapeto, buŝo, nazo, oreloj, saluton), a także rzadko używanych polskich zwrotów (materiał z beli, kupon materiału etc.).

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

ul. Świętojańska 17

Raz, dwa trzy... Piłsudski patrzy!, godz. 11.00

Zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 8 – 12 lat

Podczas spotkania uczestnicy zgłębią tajniki sztuki rzeźbiarskiej, a także poznają tajemnice portretów Józefa Piłsudskiego wykonanych przez Alfonsa Karnego. Czym się różnią? Jakie materiały rzeźbiarskie wykorzystywał artysta? Z jakich narzędzi korzystał? Na te pytania odpowiemy podczas spotkania rodzinnego realizowanego w ramach Tygodnia Dziecka. Zajęcia zakończone będą działaniami plastycznymi. Spotkanie prowadzone w oparciu o bezpłatny zeszyt edukacyjny „Alf i sztuka”.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób. Czas trwania: 90 min. Wstęp bezpłatny!
Zapisy pod numerem telefonu 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Białostocki Teatr Lalek

ul. Kalinowskiego 1

Wszystkie bilety na spektakle tego dnia w promocyjnej cenie biletu ulgowego.


Niedziela, 15 października 2017 r.

Czytamy dzieciom

Zapraszamy dzieci z rodzicami do wysłuchania wybranych fragmentów najciekawszych książek dla dzieci, wybranych specjalnie na zakończenie VI Tygodnia Dziecka. Na wspólne czytanie książek zapraszają białostockie instytucje kultury, a czytać będą znani aktorzy, dyrektorzy instytucji i edukatorzy.
Wstęp bezpłatny.

godz. 10.30 - BOK / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19 - Dyrektor Grażyna Dworakowska czyta "Bajki i opowiadania" Grzegorza Kasdepke
godz. 11.30 - Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Ratusz – o przygodach Mikołajka w muzeum czyta Dyrektor Andrzej Lechowski
godz. 12.00 - Muzeum Wojska – opowieść o rycerzach czytają edukatorzy Muzeum Wojska
godz. 13.00 - Białostocki Teatr Lalek - baśń Marty Guśniowskiej czytają aktorzy BTL
godz. 14.00 - Opera i Filharmonia Podlaska - aktorzy czytają dzieciom fragmenty baśni wybranych przez Operę i Książnicę Podlaską

 

Muzeum Wojska w Białymstoku

ul. Kilińskiego 7

Rodzinna Niedziela  – Z wizytą u króla, godz. 13.30

Najmłodsi uczestnicy zajęć przeniosą się w dawne czasy. Odbędą wizytę u samego króla. Dowiedzą się kim on był, czym się zajmował i gdzie mieszkał. Zapoznają się z insygniami władzy królewskiej. Dowiedzą się kto towarzyszył władcy podczas wojen. Uczestnicy wykonają koronę, berło i jabłko, a na zakończenie zajęć wcielą się w rolę rycerzy i zaprezentują turniej rycerski.

Czas trwania zajęć: 60 min. Grupa wiekowa: 6-9 lat. Wstęp bezpłatny. Konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Zapisy oraz więcej informacji: tel. 85 741 64 49