Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Weekend seniora z kulturą

W dniach 1-2 października 2022 r. odbędzie się „Weekend seniora z kulturą”. Kampania skierowana jest do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku włącza się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”. Na wszystkie organizowane wydarzenia obowiązuje specjalny bilet wstępu w cenie 2 zł. Oto nasze propozycje dla seniorów, przygotowane przez oddziały.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10               

1 października, godz. 13.00

Zapraszamy na zwiedzanie kuratorskie wystawy stałej, „Galerii Malarstwa Polskiego”, oraz wystawy czasowej „Kwiaty Europy. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”

„Galeria Malarstwa Polskiego” to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.

Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

1 października 2022 r., godz. 11.00

2 października 2022 r., godz. 11.00

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych ,,Białystok - makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym - Wersal Północy wśród dźwięków i świateł”, ,,Odzyskana historia. Hotel Ritz”, ,,W białostockiej kamiennicy”

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie Muzeum Historycznego z przewodnikiem. Będą mieli Państwo możliwość poznania tajników naszej kamienicy oraz przespacerowania się ulicami nieistniejącego już miasta. Opowiemy o warunkach codziennego życia naszych przodków, a dzięki pokazowi multimedialnemu odwiedzimy ważne dla nich miejsca osadzone w topografii miasta.

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Zapisy na wydarzenie przyjmujemy pod nr telefonu +48 517 484 349

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

2 października (niedziela), godz. 15.00

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Alfons Karny. Opus Vitae”

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Ekspozycja wnętrz pałacowych XVIII–XIX w.”

1 października (sobota), godz. 12.00

2 października (niedziela), godz. 12.00

Prezentowana obecnie ekspozycja w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku. Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego.

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum Ikon w Supraślu ul. Klasztorna 1

2 października (niedziela), godz. 10.00

Sztuka Ikony: „Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia…” Słynące łaskami ikony na Podlasiu.

Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza na spotkanie z cyklu „Sztuka Ikony” poświęcone ikonom maryjnym prezentowanym na wystawie czasowej „Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia…” Słynące łaskami ikony na Podlasiu.

Ikony maryjne były i wciąż pozostają jednym z najcenniejszych skarbów, stanowiąc pewnego rodzaju realizację proroczych słów Maryi: „Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” [Łk 1, 48-49].

Magnificat stał się inspiracją tytułu oraz wystawy. W czasie spotkania zostanie przedstawiona ikonografia, historia i kult czczonych podlaskich ikon Matki Bożej: z Drohiczyna, Hodyszewa, Bielska Podlaskiego, Brańska, Hodyszewa, Juchnowca Kościelnego, Leśnej Podlaskiej, Różanegostoku, Strabli oraz Wasilkowa. Pośród prezentowanych zabytków znajdują się wizerunki datowane od XVII do XX wieku. Najstarsza z prezentowanych ikon Matki Bożej datowana jest na rok 1640 i pochodzi z prawosławnej parafii pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Drohiczynie.

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

1 października (sobota), godz. 13.00

2 października (niedziela), godz. 13.00

,,Rzeczne miasto portowe – Tykocin” – spacer historyczny

Uczestnicy spaceru w towarzystwie pracowników Muzeum w Tykocinie udadzą się szlakiem nowopowstałej ścieki edukacyjnej wzdłuż brzegu rzeki Narwi. Przewodnim motywem opowieści będzie rola portu tykocińskiego w polityce gospodarczej Branickich na Podlasiu oraz unikalny układ przestrzenny Tykocina, który sprawił, ze miasto zostało wpisane na ogólnopolską listę Pomników Historii. Zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych.

Wstęp: 2 zł/os.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

2 października (niedziela), godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa”

Serdecznie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” połączone z podstawowym szkoleniem z fotografowania telefonem komórkowym oraz smartfonem.

W 2022 roku przypadają dwie ważne rocznice związane ze znakomitym fotografikiem Wiktorem Wołkowem: osiemdziesiąta rocznica urodzin oraz dziesiąta rocznica śmierci artysty. Założeniem wystawy jest ukazanie zwiedzającym bogatego dorobku Wiktora Wołkowa poprzez połączenie klasycznej prezentacji zdjęć z pokazem przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, wzbogacenie tradycyjnego przekazu o dźwięk i efekty wizualne.

Na wystawie prezentowane są wybrane fotografie artysty oraz elementy jego warsztatu.

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu: + 48 509 336 841

Wstęp: 2 zł/os.