Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Wielkanocna oferta specjalna dla grup zorganizowanych w Muzeum Ikon w Supraślu

WIELKANOCNE WARSZTATY W MUZEUM – SYMBOLE ŚWIĄT

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa, mające bogatą tradycję, do której m.in. należy różnorodne zdobienie jajek. Wśród eksponatów Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy zobaczą zdobione jaja paschalne datowane na XIX w.

Bogata symbolika świąt Wielkiej Nocy ukazuje symbol jajka, jako znaku wszelkiego początku, narodzin, życia i odrodzenia. Znacząca jest również barwa jajek np.  czerwony kolor mówi o królewskiej godności Chrystusa, Jego ofierze i zmartwychwstaniu – o tryumfie życia nad śmiercią. Najstarsze, znane w Polsce pisanki pochodzą z końca X w., odnalezione zostały na opolskiej wyspie Ostrówek. Podczas spotkania zobaczymy unikatowe, drewniane jajka paschalne zdobione scenami ewangelicznymi oraz wizerunkami maryjnymi. Końcowym etapem spotkania będzie wykonanie jajka paschalnego z wizerunkiem Matki Bożej. Uczestnicy ozdobią jajka malowanymi i rytymi ornamentami. Tak przygotowane jajko paschalne może stanowić świąteczną dekorację.

Oferta od 5 marca do 27 marca 2024 r.; godz. 10.00, 12.00, 14.00; (wtorek-piątek)

Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz, Edyta Tołkin-Snarska
Czas trwania: 60 min.
Koszt: grupy przedszkolne: dziecko – 7 zł; z KDR – 5 zł., grupy zorganizowane  szkolne: uczeń – 16 zł; z KDR – 8 zł
Informacje i zapisy: 509 336 829

KRZYŻ WIELKANOCNY – DRZEWO ŻYCIA

Drzewo Życia to biblijne rajskie drzewo, którego owoce miały zapewnić nieśmiertelność. Utracone przez pierwszych ludzi, a odzyskane za sprawą ofiary Jezusa na Krzyżu. Jak należy to rozumieć? Tego uczestnicy dowiedzą się na spotkaniu w Muzeum Ikon w Supraślu.

Krzyż i symbol Drzewa Życia związane są silnie z tradycją nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Krzyż Wielkanocny ukazywany w formie kwitnącego drzewa czy ozdobiony motywami roślinnym staje się symbolem wiary w życie wieczne i nieśmiertelność duszy. Drzewem Życia jest krzyż Chrystusa na Golgocie rozpatrywany, jako miejsce gdzie śmierć stała się początkiem życia.

Uczestnicy spotkania poznają znaczenie łączności rajskiego Drzewa z Krzyżem oraz wykonają Krzyż Wielkanocny zdobiony ornamentem roślinnym. Inspiracją w pracach będą zabytki stanowiące przykład tej szczególnej formy krzyża eksponowane na wystawie stałej Muzeum Ikon w Supraślu.

Oferta od 5 marca do 27 marca 2024 r., godz. 10.00, 12.00, 14.00; (wtorek-piątek)

Prowadzący: Iwona Furmankiewicz, Edyta Tołkin-Snarska
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.,
Wstęp: grupy przedszkolne: dziecko – 7 zł; z KDR – 5 zł., grupy zorganizowane  szkolne: uczeń – 16 zł; z KDR – 8 zł
Informacje i zapisy: 509 336 829