Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Kalendarz wydarzeń MPB

WTORKI BIEDERMEIEROWSKIE: promocja albumu „Meble stylowe ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”

Meble nie tylko biedermeierowskie

12 czerwca 2018 r., godz. 17.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Spotkanie na ekspozycji wystawy "Biedermeier" – promocja albumu „Meble stylowe ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku" , spotkanie z autorami wydawnictwa: Anną Dąbrowską i Jerzym Ostapczukiem z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wstęp 2 zł

Drukowane katalogi mebli są obecnie rzadkością i rarytasem. Dla osób zajmujących się rzemiosłem, badaczy i kolekcjonerów stanowią najpewniejsze, najbardziej użyteczne źródło wiedzy. Publikacja „Meble stylowe ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” jest katalogiem najciekawszych i najcenniejszych obiektów będących w posiadaniu Muzeum Historycznego w Białymstoku, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy oraz w Muzeum w Tykocinie. Wiele z nich można obecnie zobaczyć wyłącznie w katalogu, ponieważ nie znajdują się w stałych ekspozycjach i do tej pory były znane tylko pracownikom Muzeum i badaczom.

Naukowe badania mebli wymagają ścisłej współpracy historyka sztuki z konserwatorem. Efektem może być pewniejsze datowanie muzealiów, ale też zaskakujące odkrycia. O wyzwaniach i ciekawostkach związanych ze swoją pracą opowiedzą Autorzy wydawnictwa – historyk sztuki Anna Dąbrowska i konserwator Jerzy Ostapczuk.

Więcej o wystawie "Biedermeier": https://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/