Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Wystawa z okazji jubileuszu stulecia Bielskiego Klubu Sportowego TUR

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

Bielski Klub Sportowy TUR to jeden z najstarszych klubów na Podlasiu. Odkryj jego fascynującą historię na wyjątkowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Obojga Narodów z okazji jubileuszu 100-lecia.

Historia piłki nożnej w Bielsku Podlaskim sięga początku lat 20. Pierwszy potwierdzony w źródłach historycznych mecz drużyna zagrała 14 lipca 1923 r. ulegając Wojskowemu Klubowi Sportowemu 42 Pułku Piechoty.

Klub istniał do wybuchu II wojny światowej. W pierwszych latach funkcjonowania nieprzerwanie, choć w różnym stopniu, związany był z wojskiem. W ciągu szesnastu lat działalności w wolnej Polsce nosił nazwę: Legia, BKS, Strzelec, KS Rezerwa. Wydarzeniem, które zmieniło los klubu oraz całego kraju był wybuch wojny. Sowieci powołali do życia kompletnie nowy klub wzorowany na wzór radziecki, zaś hitlerowski okupant zakazał w ogóle gry w piłkę.

Koniec II wojny światowej nie oznaczał powrotu do normalności. Ziemia Bielska była areną starć podziemia z władzą ludową. Drużynę reaktywowano pod szyldem Ludowego Zespołu Sportowego. Pod tą nazwą klub rozegrał dwa sezony ligowe. Do sezonu 1949/50 klub przystąpił pod nową nazwą i nowym patronem, którym zostało lokalne Przedsiębiorstwo Budowlane. Drużyna Budowlanych z powodzeniem występowała na lokalnych rozgrywkach, aż do końca 1956 r.

W 1957 r. decyzją władz centralnych koła sportowe, w których funkcjonowały kluby, miały zaprzestać działalności. Wówczas na mocy porozumienia doszło do fuzji trzech bielskich klubów sportowych: Budowlani, Włókniarz i Drogowcy. Nawiązując do historii miasta oraz herbu przyjęto nazwę Klub Sportowy „Tur”.

Przełom lat 50. i 60. to czas kiedy Tur występował na najwyższym w historii, trzecim poziomie rozgrywkowym, rywalizując z najsilniejszymi drużynami regionu północno-wschodniej Polski. Spotkania Tura gromadziły wielokrotnie ogromną publikę, która tłumnie zapełniała stadion przy ul. Orzeszkowej. Największe sukcesy klubu przypadają na ostatnie lata jego działalności. W 2017 r. klub wygrał IV ligę podlaską, awansując na wyższy szczebel, gdzie rywalizował z takim drużynami jak Widzew Łódź, czy Polonia Warszawa. W 2018 r. klub po raz pierwszy w swojej historii sięgnął po Okręgowy Puchar Polski, który zagwarantował mu występ na szczeblu centralnym.

Wystawa eksponowana do 31 grudnia 2023 r.