kalendarium wystaw – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

2023

50 lat muzeum w Choroszczy

Czas ekspozycji: 27 czerwca – 31 grudnia 2023
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Muzeum Wnętrz Pałacowych obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową wystawę plenerową prezentującą najważniejsze wydarzenia z historii i działalności instytucji.

Muzeum, które jest wizytówką Choroszczy i interesującym punktem na mapie wielu weekendowych wypraw, ma bogatą historię. Placówka powstała w 1973 roku, początkowo jako Punkt Muzealny z wystawą wnętrz pałacowych. Obiekt przez długie lata pozostawał pod opieką Działu Sztuki. Autorką koncepcji zagospodarowania przestrzeni pałacowych była historyk sztuki Janina Hościłowicz, późniejsza Dyrektor Muzeum w Białymstoku. W latach 90. XX wieku utworzono Oddział – Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Z okazji jubileuszu powstała wyjątkowa wystawa przypominająca najważniejsze wydarzenia z historii i działalności Muzeum. Składają się na nią materiały archiwalne ukazujące historię założenia rezydencjonalnego oraz upamiętniające działalność instytucji na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. To niezwykle ważne podsumowanie pracy muzealników, współpracujących z nimi lokalnych społeczności, instytucji, w tym muzealnych i artystów.


Rezydencje w zieleni

Czas ekspozycji: 27 czerwca 2023 – 17 września 2023
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Nastrojowe krajobrazy z motywem dworu lub pałacu, emanujące spokojem i beztroską, jaką daje obcowanie z naturą będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wśród artystów światowego formatu odnajdziemy prace polskich wybitnych twórców – Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej czy Wojciecha Weissa.

Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę.
Początkowo malowane w zaciszu pracowni ogrodowe pejzaże nie mogły się obyć bez sztafażu – niewielkiej grupy ludzi lub scenki rodzajowej wprowadzanej do kompozycji w celu jej ożywienia. Z czasem, wraz z wyjściem artystów w plener i rozkwitem malarstwa krajobrazowego w 2 połowie XIX wieku, to przyroda wysuwa się na plan pierwszy, a architektura stanowi do niej dodatek.
Niezależnie gdzie i kiedy powstały prezentowane obrazy, niemalże wszystkie emanują specyficzną atmosferą spokoju i beztroski, jaką daje obcowanie z naturą, zarówno tą będącą kreacją znakomitego architekta krajobrazu, jak i ogrodnika amatora.


2022

Moesowie nie tylko z Choroszczy

9 września 2022 r. – 31 maja 2023 r.
Wystawa plenerowa na dziedzińcu przed Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Grafika przedstawiająca pocztówkę z widokiem na miasto, postacie ludzkie, konie. Na górze po lewej stronie widać popiersie mężczyzny w sepii.

11 września 2022 roku przypada 150. rocznica śmierci Christiana Augusta Moesa (1810–1872), założyciela zakładów włókienniczych w Choroszczy i nestora gałęzi rodu osiadłej na ziemiach polskich. Jest to przykład człowieka, który dzięki pracowitości, wytrwałości i konsekwencji w działaniu doszedł do znacznego majątku, poczynając od przysłowiowego zera. Moesom, nie tylko z Choroszczy, poświęcona jest wystawa plenerowa, którą od 9 września można zobaczyć na dziedzińcu przed Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Wystawie towarzyszy publikacja dostępna tu >>>

Bukiety Baroku

17 czerwca – 31 sierpnia 2022 r.
wernisaż 17 czerwca 2022 godz. 18.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

Kompozycje kwiatowe to jeden z tematów obecnych w sztukach plastycznych od zarania dziejów do czasów współczesnych. W starożytności za pomocą kwiatów oddawano cześć bóstwom, składano hołd władcom oraz wyrażano uznanie zwycięzcom. W średniowieczu niektóre rośliny nabrały nowego znaczenia związanego z religią chrześcijańską. Natomiast w czasach baroku, narodził się nowy gatunek malarski – martwa natura, której tematem wiodącym są kwietne bukiety. Przedstawione na płótnach charakterystyczne dla epoki zasady układania roślin sprawiły, że do dzisiaj we wzornictwie i florystyce takie barokowe kompozycje są bardzo popularne.

Prezentowana wystawa składa się z prac artystów pochodzących zarówno z północy, jak i południa Europy. Zobaczyć na niej będzie można obrazy pokazujące bukiety zarówno jako samodzielne martwe natury, jak i będące fragmentem większych ujęć. Wśród tych ostatnich do najbardziej efektownych dzieł zaliczyć należy przedstawienie: „Madonny z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów”, „Alegorię Powonienia” oraz portret królowej Maria Kazimiery w otoczeniu dam dworu. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wydarzenie towarzyszące – koncert Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” oraz Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, w ramach V Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.

 

Patronat medialny:

2021

REKONSTRUKCJE UBIORÓW DZIECIĘCYCH OD XVII DO XIX WIEKU

Ekspozycja prezentowana była od 4 czerwca do 28 sierpnia 2021 r. 
w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Jedwabne wamsy, aksamitne szustokory, żupany, sukieneczki na rogówce, krynolinie, tiurniurze, czepeczki, buciki… to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie rekonstrukcji ubiorów dziecięcych w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy! Odwiedzający ekspozycję mogą podziwiać wiernie odtworzone ubiory dziecięce, ilustrujące zmieniające się style, upodobania i tendencje modowe na przestrzeni trzech stuleci.

Wystawa jest efektem konkursu Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku organizowanego w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, autorstwa pani Marii Zielińskiej.  

Było to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, wymagające od nich nie tylko wyobraźni i sprawności warsztatowej, ale również żmudnej analizy utrwalonych na portretach ubiorów i poszukiwania cennych szczegółów w zachowanych muzealnych zabytkach. Młodzi ludzie doskonale wywiązali się z tego niełatwego zadania. Odtworzyli ubiory z wyczuciem norm estetycznych trzech epok dzięki celnemu doborowi tkanin i dodatków oraz wielkiej dbałości o detal i wykończenie, nie wspominając o wiernym nawiązaniu do pierwowzorów.

Wystawie towarzyszy katalog Dziecko i jego świat. Publikacja jest dziełem popularnonaukowym. Przedstawione tu bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów i niuansów modowych. Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii, historii sztuki oraz historii mody i kultury materialnej.

Przeczytamy tu m.in. o: sztuce babienia, biżuterii dziecięcej, meblach dla dzieci, historii edukacji, o zabawach i zabawkach. Znajdziemy wypowiedzi ekspertów o ubiorach dziecięcych, informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach. A wszystko to można zobaczyć na licznych ilustracjach – portretach, rysunkach, dawnych fotografiach zarówno ze zborów polskich, jak i obcych. Dla miłośników krawiectwa historycznego interesujący będzie rozdział opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zaprezentowane są tu również prace eksponowane na czasowej pokonkursowej wystawie pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda rekonstrukcja opisana jest komentarzem przez autora pracy i zilustrowana przez wybitną fotograf Olgę Skoczylas. Jako dopełnienie pokonkursowej wystawy publikacja ta ma wkład w poszerzenie wiedzy o świecie dziecka i ubiorach dziecięcych na przestrzeni trzech stuleci.

Kurator wystawy: Maria Zielińska
Komisarz wystawy: Krystyna Kosior

 

Organizatorzy:

Kolorowe logo Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Kolorowy logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Kolorowe logo Muzeum Pałacu Króla Jana III W Wilanowie

Patroni medialni:

Kolorowe logo Wrót Podlasia.

Kolorowe logo Polskiego Radia Białystok.


2019

MIASTA I REZYDENCJE JANA KLEMENSA BRANICKIEGO

Wystawa eksponowana od 18 maja do 30 września 2019 r. 

Jan Klemens Branicki, ostatni z rodu Gryfitów, należał nie tylko do najbogatszych osób w kraju, ale wśród współczesnych znany był z talentów gospodarskich, które zyskały mu tytuł „najrządniejszego w Polszcze magnata”. Odziedziczony po przodkach majątek i dobra, które stanowiły uposażenie pełnionych funkcji, tworzyły rozległe włości o skomplikowanej strukturze. Terytorialnie znajdowały się one w trzech kompleksach, które ówcześnie zwane były dobrami krakowskimi, ruskimi i podlaskimi. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni po rozsianych na terytorium dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów miastach i rezydencjach Jana Klemensa Branickiego.


2018

Klejnoty i uczucia

Biżuteria dawna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach
Kurator wystawy: Krystyna Kosior

Wernisaż wystawy 27 kwietnia 2018 r., godz. 18.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
Wystawa czynna do 02 września 2018 r.

Powszechnie przyjęło się twierdzić, że biżuteria – czy to wyroby fabryczne, czy rękodzielnicze, na ogół znacznie bardziej obchodzą panie niż panów. Pomijając naturalnie sytuacje, w których panom przychodzi za owe wyroby płacić…

Niegdyś okazji do nabycia nowych precjozów w życiu każdej damy było co najmniej kilka, a jeszcze więcej – aby na nie popatrzeć. Taką okazję postanowiło stworzyć Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, w którym od 27.04.2018r do 31.08.2018r będzie można podziwiać dawną biżuterią ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Na wystawie prezentowana będzie biżuteria dawna, która przypomni, co nosiły nasze prababki, czego zazdrościły i czego pożądały. A pożądanie to nie zawsze zaspokajano prędko, zważywszy na fakt, że komplet biżuterii, zwany garniturem lub z francuskiego grand parure w XVIII i XIX wieku był dość kosztowny. Mógł on bowiem składać się z kilkunastu elementów! Obok obowiązkowych kolczyków, bransolet i kolii lub naszyjnika w skład jego wchodził na przykład krzyżyk, guziki (tak, tak!) czy łańcuch zegarka. Perfekcyjna dama nie pojawiała się na mieście bez parasolki, której rączka była idealnie dopasowana zarówno do sukni jak i do biżuterii właśnie!

Podsumujmy: naszyjnik, medalion, krzyż, brosza, łańcuch zegarka, dewizka, diadem, grzebyki, pierścień, bransolety, rączka parasolki i guziczki dają łącznie 12 pozycji, niejednokrotnie złożonych. Nic więc dziwnego, że niektóre panie wybierały wersję skromniejszą, która kolczykami zdobiła uszy, guziczkami mankiety, zaś całość wieńczyła broszą. Ze względu na większą dostępność do dziś przetrwało wiele półgarniturów (demi-parure), złożonych przeważnie z kolczyków i broszy lub w wersjach okazalszych, gdzie broszę zastępował naszyjnik lub kolia. Demi-parure mogły mieć kilka wariantów i te między innymi zobaczymy na wystawie.

W Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy pysznić się będą precjoza bursztynowe, biżuteria z zakazanej dziś kości słoniowej oraz… ludzkich włosów. Ametystowa brosza, żeliwny diadem czy bransoleta ze szmaragdem opowiedzą o modzie i gustach XIX-wiecznych pań.

Dagmara Wójcik

 

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Muzeum w Gliwicach


2017

Skarb ze Złotorii

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2017 r.

Wystawa prezentująca skarb odkryty na polu ornym pod Złotorią niedaleko Choroszczy. W efekcie prac archeologicznych wydobyto między innymi 181 srebrnych monet, w tym denar Bolesława Chrobrego, będący hybrydą monety typu: DVX INCLITVS. Jest to dopiero trzeci, znany egzemplarz tej odmiany.


2016

Podano do stołu. Zastawy i akcesoria stołowe XVIII i XIX w.

 

 scenariusz Krystyna Kosior
3.05.-31.08.2016


2015

Zegary Kominkowe ze zbiorów Jerzego Kindziuka
Scenariusz wystawy: Anna Dąbrowska
17.06-31.12.2015

 


2014

W kręgu muzyki dworskiej
scenariusz Krystyna Kosior
17.09.-30.08.2014

 


2013

Od fabryki do szpitala – wystawa plenerowa
scenariusz Anna Dąbrowska
18.05- 1.09. 2013

Dom odzyskany

Zatrocze, Litwa
Wystawa realizowana w ramach Projektu Zatrocze, finansowanego i organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zwieńczeniem polsko-litewskich działań rewitalizacyjnych byłej siedziby Tyszkiewiczów. Rekonstrukcja wyposażenia pokoi reprezentacyjnych możliwa była dzięki wypożyczeniu eksponatów z wielu polskich muzeów. Komnaty pałacowe zdobią m.in. dwa komplety mebli w stylu Ludwika XVI ze zbiorów Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
26.09.2013-18.09.2016


2012

W łazience pradziadków. Akcesoria toaletowe XIX-XX w.
scenariusz Anna Dąbrowska
19.05-31.08.2012

 


2011

Malowane kwiatami – dekoracje kwiatowe i ogrodowe w rzemiośle artystycznym XVIII-XX w.
scenariusz Beata Mróz
14.05-28.09.2011

 


2010

Salonowy telegraf czyli różne oblicza wachlarza
scenariusz Krystyna Kosior
30.04-15.07.2010


2009

Żona modna czyli w buduarze osiemnastowiecznej damy
scenariusz Krystyna Kosior
16.05-03.07.2009


2008

Z dziejów parku i pałacu. Rok 1904 – wystawa plenerowa
scenariusz Anna Dąbrowska
20.06-30.08.2008


2006

Projekty adaptacji zabytkowej stajni w Choroszczy.
Prace studentów IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
7.08 – 31.08.2006

Znane i nieznane. Oblicza twórczości Albina Waczyńskiego.
wystawa zrealizowana w zespole szkół w Choroszczy.
scenariusz Anna Dąbrowska
12.02 – 31.03.2006

 


2005

Medale i odznaczenia z kolekcji Jana Adamskiego.
scenariusz Krystyna Kosior
3.05 – 19.06.2005

Pejzaż – wystawa akwareli Albina Waczyńskiego.
scenariusz Anna Dąbrowska
12.02 – 30.03.2005


2003

Choroszcz w kartografii.
Wystawa zrealizowana w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy.
scenariusz Anna Dąbrowska
19.09 – 30.10.2003


1993

Rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Białymstoku.
scenariusz Anna Dąbrowska
21.06 – 30.10.1993


1992

Albin Waczyński.
scenariusz Małgorzata Borowska
6.11 – 20.11.1992


1991

Ten zegar stary.
scenariusz Anna Dąbrowska
10.06 – 31.07.1991