Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

KONCERT Z HISTORIĄ

Cezary Karwowski - fortepian
(klasa fortepianu prof. Roberta Marata OSM II stopnia im. W. Lutosławskiego w Białymstoku)

Program:
1. F. Mendelssohn – Pieśń bez słów As-dur ,,Duetto'' op. 38 nr 6
2. F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
3. F. Chopin – Etiuda Es-dur op. 10 nr 11
4. F. Chopin – Etiuda C-dur op. 10 nr 1
5. C. Debussy – Preludium ,,Bruyeres'' (Wrzosy)
6. C. Debussy – Preludium ,,La Puerta del Vino'' (Brama wina)
7. C. Debussy – Images t. I – ,,Hommage a Rameau''
8. F. Chopin – Polonez As-dur op. 53

Cezary Karwowski - młody polski pianista (ur. 6.10.1998r.). Już we wczesnym dzieciństwie przejawiał zainteresowanie muzyką. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. S. Bacha w Grajewie - Filia w Szczuczynie. Obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Swoje umiejętności pianistyczne kształci pod kierunkiem wybitnego pianisty i pedagoga, profesora Roberta Marata. Doskonali się także w dziedzinie kameralistyki w klasie profesora Stefana Macieja Krassowskiego.

Cezary Karwowski jest laureatem wielu nagród międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów zarówno jako solista, jak też w zespołach kameralnych.

Do najważniejszych należą:

  • I miejsce w III Międzynarodowym Syberyjskim Konkursie Chopinowskim w Tomsku (Rosja) oraz nagrody specjalne tj. nagroda za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina oraz nagroda Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (2016 r.);
  • I miejsce (w kategorii solista) i III miejsce (w kategorii duet fortepianowy) w Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych „Premio Clivis” w Rzymie (2015 r.);
  • I miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie oraz nagrody specjalne tj. nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina oraz nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie (2016 r.)
  • I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie(2016 r.)
  • I miejsce w XII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2016 r.);
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi (2016 r.);
  • laureat (w kategorii trio klarnetowe i duet fortepianowy) w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „SĄSKAMBIAI” w Wilnie (2015 r.);
  • II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych „Grajmy Razem” w Zamościu (2015 r.);
  • II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych „Grajmy Razem” w Zamościu (2014r.);
  • II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Toruniu (2014 r.);

Swoje umiejętności pianistyczne i kameralne doskonalił na seminariach i kursach pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Maria Szwajger-Kułakowska, Piotr Banasik, Edward Wolanin, Jan Kadłubiski, Julian Gembalski, Kevin Kenner, Audun Kayser, Marcin Sikorski, Anna Górecka, Anna Jastrzębska-Quinn, Karol Radziwonowicz, Ludmiła Kasjanenko, Krystyna Wachowska.

Cezary Karwowski w 2015 r. w ramach projektu Polsko – Norweski Inkubator Muzyczny uczestniczył w warsztatach „European Early Music” (Oslo, Bergen – Norwegia).

Młody pianista aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach artystycznych. Uświetnia uroczystości, wydarzenia kulturalne na terenie miasta Białystok i w regionie.
Jego pasja muzyczna przekłada się także na inne instrumenty. Chętnie grywa na klawesynie oraz na organach.

Cezary Karwowski otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów (2015 r.), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 r.), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego (2016 r.), a także jest stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.

Muzyka jest dla niego pasją, fascynacją i drogą do doskonalenia i rozwoju.