26 listopada 2017 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)
Wystąpią:
Krzysztof Sokołowski (kontrabas)
Elżbieta Pasierowska-Kołodziej (fortepian)
Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią
prof. Leszek Sokołowski
Prowadzenie i gawęda historyczna
dyrektor Andrzej Lechowski
Wstęp 1 zł
Program koncertu:
część I
wykonawcy:
- Krzysztof Sokołowski (kontrabas)
- Elżbieta Pasierowska-Kołodziej (fortepian)
program:
- Hans Fryba - Suita w dawnym stylu na kontrabas solo
Sarabanda
Gigue - Jan Krtitel Vanhal - Koncert D-dur
część I Allegro moderato z kadencją J.M. Spergera - Johann Matthias Sperger - Sonata na kontrabas i fortepian D-dur T-40
Allegro moderato
Adagio
Rondo - Giovanni Bottesini - Tarantella
część II
wykonawczyni:
- Elżbieta Pasierowska-Kołodziej - fortepian
program:
- F. Chopin - 4 Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll
- F. Chopin - Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
- F. Chopin - 2 Walce op. 34: nr 2 a-moll, nr 3 F-dur
- W. Lutosławski - Bukoliki
Elżbieta Pasierowska-Kołodziej Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Roczne studia podyplomowe odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie profesora Zbigniewa Śliwińskiego.
Brała udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie doskonaliła swe umiejętności w klasie fortepianu profesora Jacoba Lateinera (1990) oraz w klasie kameralistyki profesora Normana Shetlera (1993).
W czasie studiów dwukrotnie została laureatką Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1989 i 1990).
W roku 1992 zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach.
Od 1991 roku jest wykładowcą, a od 2001 roku adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej w Katedrze Kameralistyki oraz Katedrze Fortepianu Wydziału Instrumentalnego. Od 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a od 2014 - Kierownika Zakładu Akompaniamentu. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2016 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w macierzystej uczelni. Od 1991 roku uczy gry na fortepianie i prowadzi zespoły kameralne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.
Koncertowała w Niemczech, Włoszech i Francji, m. in. w 1999 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Guil Durance" w Guillestre wykonując utwory solowe i pieśni z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej Olgą Pasiecznik (sopran) i Ewą Mikulską (alt).
W latach 2001 i 2002 brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach Forum Lutosławskiego. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w salach koncertowych północnej Polski (m. in. w Filharmonii Bałtyckiej).
Nagrała komplet pieśni F. Chopina z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej - Ewą Mikulską (alt) i Witoldem Żołądkiewiczem (baryton) dla firmy DUX oraz pieśni B. Brittena z Ewą Mikulską dla Polskiego Radia.
Jest autorką monografii „Witold Lutosławski. Utwory kameralne z fortepianem: zagadnienia analityczno-interpretacyjne“ opublikowanej przez wydawnictwo Athenae Gedanenses w 2013 roku.
Prowadzi warsztaty pianistyczne i kameralne, wykłady oraz konsultacje metodyczne w wielu szkołach muzycznych w Polsce, m. in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Od 2010 roku jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.
Jest jurorem międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursów pianistycznych oraz kameralnych, a także przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Koszalinie, Gdańsku, Gdyni, Inowrocławiu, Brzezinach, Kościanie, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Sopocie i Tczewie.
Została nagrodzona za działalność pedagogiczną: odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz Nagrodami Indywidualnymi I i II Stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, a także Nagrodami Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Uczniowie i studenci Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej są laureatami ponad 200 nagród, wyróżnień i nagród specjalnych w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach pianistycznych oraz kameralnych, m. in. pierwszego miejsca międzynarodowych konkursów w Szafarni, Valletcie, Usti nad Łabą, Rydze, Bukareszcie, Budapeszcie, Kaliningradzie, Siguenzy, Bad Durkheim, Broumov, Nicei, Mediolanie.
Uczniowie otrzymali stypendia Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Centrum Edukacji Artystycznej i Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Krzysztof Sokołowski Urodził się w 1985 roku w Białymstoku. Szkołę Muzyczną I stopnia ukończył jako skrzypek. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w 1999 roku. W 2004 roku ukończył Liceum Muzyczne w Białymstoku (w klasie kontrabasu - prof. Leszka Sokołowskiego). W 2009 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno – pedagogicznym w Białymstoku (w klasie kontrabasu - prof. Leszka Sokołowskiego). Był członkiem Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie (2004), oraz Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej EUYO (2005-2007). Krzysztof Sokołowski zdobył nagrody na krajowych konkursach: II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Elblągu (2002), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (2004), wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2006).W 2004 roku występował jako solista z Orkiestrą kameralną Concerto Avenna, Orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie filii w Białymstoku, oraz Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Janowcu (2003,2004), w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie (2005,2006,2007,2008), Międzynarodowym sympozjum kontrabasowym Bass2010 ( Berlin 2010), oraz w Światowym Festiwalu Kontrabasowym (Wrocław 2010). W 2008 roku rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W roku akademickim 2008/2009 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2010 roku pracuje jako nauczyciel kontrabasu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, a od 2014 roku pracuje jako nauczyciel kontrabasu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku. Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Operą na zamku w Szczecinie, Orkiestrą kameralną Sonata, Orkiestrą Miasta Siedlce, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Kwartetem Camerata i Kwartetem im. A. Tansmana. Od 2015 roku jest członkiem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. W 2016 roku rozpoczął studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.