Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w 2021 roku ogłosiło XVI edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Tradycyjnie jego tematem jest hasło Dnia Papieskiego ogłaszane na dany rok przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tym razem motto stanowią jedne z pierwszych słów Papieża „Nie lękajcie się”, którymi zwrócił się do wiernych w 1978 r. podczas inauguracji pontyfikatu.
W dobie przeżywanej pandemii słowa te nabierają zupełnie nowego znaczenia. Żyjąc w nieustannym lęku przed śmiercią, chorobą czy utratą pracy, z licznymi obostrzeniami sanitarnymi, w dystansie do innych, zmagamy się z własnymi słabościami. Tegoroczne hasło daje nadzieję, podnosi na duchu i niesie przesłanie, że nie musimy być sami w tych trudnych czasach.
W pracach najmłodszych uczestników Konkursu pojawiają się bardzo aktualne tematy, między innymi obawa przed śmiercią, wspomnianą pandemią, strach przed wojną, niepełnosprawnością czy porzucaniem dzieci. I wtedy słyszymy słowa „Nie lękajcie się” poparte w pracach radosnym wizerunkiem osoby Jana Pawła II, który chroni tych najmniejszych, najstarszych, chroni całe rodziny, przyrodę i Świat.
Mimo dostrzeganych problemów świata oraz zła, z którym na co dzień się zmagamy, tegoroczne prace niosą ze sobą nadzieję. Okazuje się, że z ludzkiego punktu widzenia, nawet w wydarzeniach tragicznych można odszukać dobro, a nieszczęście często pozwala wydobyć z nas samych nieskończone pokłady miłości. Wbrew ludzkiej logice, w dotykających nas trudnościach zauważamy samego Chrystusa, który podaje nam krzyż i mówi „Nie lękajcie się” bo dzięki temu będziecie bliżej Boga, a On Was ochroni.
Podsumowując, Organizatorzy tegorocznej XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” pragną przekazać te pokrzepiające słowa, zilustrowane pracami uczestników dalej w Świat – Tobie, innym dzieciom, Twoim rodzicom i bliskim, aby podnosiły one na duchu wszystkich, którzy tego potrzebują.
Wyniki konkursu:
Kategoria I (przedszkola)
Hanna Porowska
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
opiekun (op.) Hanna Borys
Bartosz Wasilewski
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim,
op. Joanna Malinowska
Maria Oświecińska
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim,
op. Joanna Malinowska
Wyróżnienia
Michał Barełkowski,
Wągrowiec, op. Daria Barełkowska
Helena Gruchlik,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, op. Bogna Bielecka
Paweł Korzycki,
Katolickie Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim, op. Agnieszka Perkowska
Anna Sieczka,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka – Ducha w Czerwiennem, op. Jolanta Lipień
Wiktoria Urbańczyk,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, op. Bogna Bielecka
Alicja Wróbel,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka – Ducha w Czerwiennem, op. Jolanta Lipień
Kategoria II (klasy I – III szkoły podstawowej)
Patrycja Pietrzak Karpińska,
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
op. Hanna Borys
Nagroda II
Maja Grycner,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu,
op. Benigna Mista
Nagroda III
Tymoteusz Korcz,
Tyczyn,
op. Małgorzata Korcz
Wyróżnienia
Yassin Abdel Aziz,
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu, op. Beata Żerdzińska
Laura Malinowska,
Słupsk, op. Agata Samuła,
Gabriela Mruk,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie, op. Magdalena Mruk
Amelia Wołkowska,
I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Kielcach, op. Irena Górczak
Aleksandra Zdanowska,
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu, op. Magdalena Derkacz
Kategoria III (klasy IV – VI szkoły podstawowej)
Natalia Szymborska,
Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie,
op. Hanna Borys
Nagroda II
Kornelia Czechowicz,
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach,
op. Bogna Bielecka
Nagroda III
Milena Goljanek,
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie,
op. Bożena Lenart
Wyróżnienia
Karolina Durda,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, op. Agnieszka Duda
Monika Dynowska,
Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni w Zamościu, op. Maria Śliczniak
Hanna Kudła,
Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, op. Maria Śliczniak
Nicola Maciasz,
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy – Tetmajera w Łopusznej, op. Monika Klamerus - Czaja
Kategoria IV (klasy VII – VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe)
Nagroda I
Eliza Borowska,
Łubin Kościelny,
op. Renata Borowska
Nagroda II
Aleksandra Maliszewska,
Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim,
op. ks. Mariusz Skawiński SDB
Nagroda III
Zuzanna Zbroja,
XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie, op. Aneta Kołodziej
Wyróżnienia
Patrycja Charyton,
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, op. Dorota Golińska
Antoni Gonet,
Mietniów, op. Marta i Jacek Gonet
Martyna Karolewska,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim, op. Wiesława Przybyło – Cieślik
Urszula Koc,
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, op. Dorota Golińska
Jagoda Mosior,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, op. Agnieszka Duda
Kategoria V (szkoły specjalne)
Kinga Dutkowska,
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy,
op. Beata Żygadło
Nagroda II
Przemysław Kosiński,
Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Siemiatyczach,
op. Dominika Zalewska
Nagroda III
Maksym Traczyk,
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy,
op. Beata Żygadło
Wyróżnienia
Marta Kenig,
Zespół Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu,
op. Anetta Skrobek i Alicja Kozub
Wojciech Urban,
Regionalna Placówka Opiekuńczo – Terapeutyczna w Ignatkach – Osiedle,
op. Marta Kawałko
Wiktor Wosiek,
Regionalna Placówka Opiekuńczo – Terapeutyczna w Ignatkach – Osiedle,
op. Katarzyna Cylwik
Honorowy patronat:
E. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Akademia Katolicka w Warszawie
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski
Wójt Gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka
Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski
Organizatorzy:
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Dekanat Bielski
Fundacja Mater
Jury konkursu:
Agata Puchalska, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – Przewodnicząca
Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki, Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Henryk Zalewski, Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Odział Muzeum Podlaskiego
w Białymstoku
Piotr Kozłowski, instruktor ds. plastyki i sztuki ludowej, Bielski Domu Kultury
Katarzyna Sołub, Kustosz Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku