Oprowadzanie autorskie po wystawie „Kobieca dusza – Bronze, Céramique et Poésie”

16 lipca 2023, godz. 11.00
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Zapraszamy na spotkanie z Patrycją Meunier, rzeźbiarką, poetką, miłośniczką średniowiecznych iluminacji i Podlasia. Autorka prac oprowadzi po ekspozycji, której tematem jest figura kobiety świętej i uduchowionej.

Artystka urodziła się w Paryżu, w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Paryżu, później sztukę na Akademii Sztuki w Hawrze oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Nîmes. W 1998 roku przyjechała do Polski i zamieszkała w Zakopanem, gdzie pod opieką artysty rzeźbiarza – Stanisława Cukra, zaczęła tworzyć rzeźby w brązie. Tu narodziła się jej fascynacja podhalańskimi gęślami. Sama wykonała cztery egzemplarze instrumentów udoskonalając ich zdobnictwo. Od 2008 roku mieszka na Podlasiu w starym, drewnianym domu, który stał się ostoją i symbolem filozofii jej życia. Artystka od 2011 roku nieustannie wzbogaca swoją twórczość. Pracuje nie tylko w brązie, ale również w ceramice. Głównym tematem prac rzeźbiarki jest kobieta uduchowiona, medytacyjna. Właśnie taką prezentujemy na ekspozycji w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Wejście w cenie biletu wstępu do muzeum.

red.: JN