Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Centrum Badań i Konserwacji Zabytków już pracuje!

 

W sąsiedztwie letniej rezydencji Branickich już działa Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. Wykwalifikowana kadra konserwatorów Muzeum Podlaskiego pracuje nad przywracaniem blasku zabytkom.

6 lipca przy ul. Pałacowej 2a w Choroszczy oficjalnie otworzyliśmy najnowocześniejsze w północno-wschodniej Polsce Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. W towarzystwie licznego grona konserwatorów, muzealników oraz osób zainteresowanych tematyką, uczestniczyliśmy w uroczystej konferencji wieńczącej projekt. Jej celem była przede wszystkim prezentacja siedziby Centrum, nowopowstałych pracowni, a także zainstalowanych urządzeń.

Specjalnie na tę okazję list skierował Marszałek Województwa Podlaskiego dr Artur Kosicki:
Cieszę się, że jest to przykład pomyślnego skorzystania przez Muzeum Podlaskiego ze środków unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020. Wymiernym tego efektem jest powstanie w Choroszczy, pracowni konserwatorskiej, dysponującej specjalistycznym sprzętem i nowoczesną technologią do renowacji zabytków.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością wicewojewodowie podlascy: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Agata Puchalska, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Izabela Łokić, radny miasta Białegostoku Henryk Dębowski, a także zastępca burmistrza Choroszczy, Mirosław Zalewski.

Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbędzie się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.

W centrum pracują konserwatorzy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którzy do tej pory zajmowali się konserwacją, jednak robili to bez swojej siedziby, przemieszczając się z oddziału do oddziału. To jest dla nas wielkie święto, te otwarcie – zapewnił Marek Skrypko, koordynator projektu.

Nowoczesne przestrzenie i wysokiej klasy sprzęt pozwolą na samodzielne wykonywanie większości prac konserwatorskich. Wierzymy, że nasze Centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu.

Projekt dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020.

Całkowity budżet projektu: 1 341 982,36 euro.

Fotorelacja R. Olkowski

red.: JN