Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Święto Sukot

Droga w Obłokach Chwały

Spotkanie z cyklu Muzealne Prezentacje Świąt Żydowskich

10 października 2017 r. o godz. 17.30 Wielka Synagoga

Wejściówka 2 zł

W programie:

  • Koncert i prezentacja teledysku „Dona Dona” w wykonaniu duetu Izabela Szafrańska
    i Paweł Sokołowski
  • Prelekcja dr Joanny Auron-Górskiej: Historia, tradycja i symbolika Święta Sukot

 

Teledysk "Dona Dona" został zrealizowany w Tykocinie. Wystąpiła w nim dwoje utalentowanych młodych artystów: Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski. Koncert w ich wykonaniu dedykowany jest honorowemu prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku Zbigniewowi Siwińskiemu, którego poszukiwanie tożsamości było pretekstem do powstania teledysku.

Joanna Auron-Górska - doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (UAM, Poznań), absolwentka Instytutu Badań nad Relacjami Żydowsko-Chrześcijańskimi (CJCR, Cambridge, Wielka Brytania), magister w zakresie filologii angielskiej (UAM, Poznań).
Autorka książki Describing Who: Poland in Photographs by Jewish Artists (Peter Lang, Frankfurt am Main) oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych w dziedzinie kultur żydowskich i sztuk wizualnych; artysta, tłumaczka i wykładowca.
Doświadczenie w realizacji projektów kulturalnych, m.in.: warsztaty i pogadanki na temat kultury, sztuki i historii żydowskiej dla dzieci z białostockich szkół podstawowych; wykłady, warsztaty i seminaria z dziedziny studiów żydowskich (historia, sztuka, kultura) dla młodzieży i dorosłych; warsztaty plastyczne dla studentów w Loyola University (Maryland, USA).