Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Uroczystość Poświęcona Pamięci Żydów Tykocińskich w 81. Rocznicę Zagłady

25 sierpnia 2022 (czwartek), godz. 11.30, Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

Uroczystość upamiętniająca społeczność żydowską Tykocina, która przed wojną stanowiła połowę ludności miasta. Uczestnicy uroczystości spotkają się na parkingu za Wielką Synagogą w Tykocinie, a następnie przejadą autokarem do lasu w Łopuchowie, gdzie odbędzie się główna uroczystość rocznicowa, podczas której zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone wieńce i kwiaty na grobach.

Wstęp wolny

Program uroczystości:

godz. 11:30 – zbiórka na parkingu za Wielką Synagogą w Tykocinie
godz. 12:00 – Uroczystość Rocznicowa w miejscu straceń w lesie łopuchowskim
godz. 13:00 – Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą ofiar Holocaustu przed Wielką Synagogą w Tykocinie
godz. 14:00 – koncert „Dwa narody karmione stuleci cierpieniem” w wykonaniu Darka Wójcika vel Davidek – bas oraz Andrzeja Nanowskiego – fortepian

Pieśni, które wypełnią program koncertu DWA NARODY KARMIONE STULECI CIERPIENIEM, to małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie, które przez pokolenia nasiąkały duszą narodu żydowskiego. Ukazują świat, którego już nie ma, który minął bezpowrotnie. Wielkością i zaletą tych pieśni jest to, że trafiają do wszystkich serc, nawet tych, które nie poznały z bliska atmosfery żydowskiego sztetl.

Wśród nich znajdą się również pieśni holocaustu - pełne smutku, bólu i cierpienia.

Wykonawcą tych pieśni będzie gdański artysta - Darek Wójcik, który porusza się w estetyce bliskiej swemu sercu. Muzyka żydowska jest największą jego fascynacją. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta Shalom Alejchem nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III Muzyka folkowa i etniczna".

We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.

Przez krytyków i publiczność określony mianem „artysty charyzmatycznego”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.

Jako artysta niezależny koncertuje na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. 

Za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.  W lipcu 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura” zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku POLSKI 2020”. 

Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu „Jesus Christus Superstar” A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.

Twórca i Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtynw Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, który jest wiodącym wydarzeniem na Ziemi Łomżyńskiej.

Wraz z Darkiem Wójcikiem wystąpi znakomity pianista Andrzej Nanowski - profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, stypendysta Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Koncertował m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz w Izraelu. Dokonał szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych jako kameralista oraz solista. W 2002 r. nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii „muzyka”, za skomponowanie oratorium „Requiem Piaśnickie”. Profesor Andrzej Nanowski jest twórcą koncepcji i założycielem specjalności musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na macierzystej uczelni pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Pełnomocnika Rektora ds. Musicalu. W lutym 2014 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Partner wydarzenia: Burmistrz Miasta Tykocina