Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

34. Jarmark Dominikański

6 sierpnia, godz. 12.00 - 22.00
park przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

Tegoroczny już 34. Jarmark rozpocznie się otwarciem straganów oferujących wyroby rękodzielnicze i produkty spożywcze. Wśród pozostałych atrakcji znajdziecie: strefę z animacjami dla dzieci, pokazy wojskowe, koncerty czy nawet walki bokserskie! Wszystkich uczestników wydarzenia zapraszamy również do odwiedzenia Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, gdzie eksponowana jest wystawa Rezydencje w zieleni. 

Współczesną formułę jarmarków w Choroszczy zapoczątkowano w 1990 roku. Jednodniowa impreza, organizowana w pierwszą niedzielę sierpnia – co wynika z przyjętej w Kościele Katolickim daty wspomnienia liturgicznego św. Dominika Guzmána 8 sierpnia – a zarazem obecna jej formuła w znacznej mierze czerpie z historycznych korzeni jarmarków.

Wzorem, pełnych wrzawy staropolskich spotkań, podczas 34. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy będzie można zasmakować w lokalnej tradycji, jednocześnie ciesząc się różnorodnością propozycji kulturalnych oraz walorami miejsca, w którym odbywa się wydarzenie. Jarmarczny gwar sierpniowej niedzieli w Choroszczy zapewnią nie tylko kupcy i kupujący, lecz także dźwięki i śpiewy lokalnych muzykantów i zespołów, takich jak: Klepaczanki i Hetmanki. Moc atrakcji dla całych rodzin zagwarantuje kilkugodzinny program kulturalno-rozrywkowy. Od wczesnego przedpołudnia zjadą się do Choroszczy lokalni producenci oraz twórcy ludowi, którzy prócz własnych wyrobów i wiktuałów, zaprezentują pokazy rękodzielnicze, a przy stoiskach promować będą wytwory artystyczne takie jak: tkaniny, rzeźby, biżuterię czy naczynia, wykonane z pasją i szacunkiem do tradycji.

W ramach 34. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy, pojawi się specjalna strefa dla dzieci z animacjami oraz stoiskami edukacyjnymi przygotowanymi przez instytucje kulturalne: M-GCKiS w Choroszczy, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Narwiański Park Narodowy oraz Fundację „Naszpikowani”. Wydarzenie będzie też okazją do zaznania emocji sportowych: obejrzenia pokazowych prezentacji i polsko-litewskich walk bokserskich zawodników Chorten Boxing Production i Hetmana Białystok przed planowanym na 9 września jubileuszem Dariusza Snarskiego i „Białystok Chorten Boxing Show VII”. Tego dnia, gośćmi Choroszczy będą również piłkarze Jagielloni Białystok: Rui Filipe Nene, Miłosz Matysik i Dominik Marczuk, oraz zawodnicy jedynej w regionie drużyny baseballowej – Lisy Białystok. Fani historii i militariów będą mieli szansę spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”, którzy przygotują pokaz wyrobu pieczęci w replice mnicha dominikańskiego oraz żołnierzami z 12. Dywizji Zmechanizowanej, którzy zaprezentują wozy bojowe KTO Rosomak.

Na scenie, w wieczornym bloku koncertowym, pojawią się: LaVenders – finaliści konkursu Niebieski Mikrofon 2022 Radia Białystok oraz Przeglądu „Rockowania”, MEGAband – jeden z najlepszych Cover-Bandów w Polsce oraz gwiazda wieczoru – zespół De Mono.

34 Jarmark Dominikański w Choroszczy to też kulinaria: obszerną jego część wypełniają stoiska gastronomiczne przygotowane przez lokalnych producentów, gdzie można dobrze zjeść i zaopatrzyć się w wyroby słodkie i słone, tak różnorodne, jak sama kuchnia podlaska. Tradycyjna babka czy kiszka, regionalne pierogi, sery, sękacze, mrowiska i miody, jednym słowem: bogactwo potraw i przypraw czeka na najbardziej wymagających i ciekawych smaków Polski i Podlasia.

Program 34. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy

STREFA JARMARKU
od godz. 12.00 park przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy – kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych, pokazy twórców i artystów ludowych, prezentacje grup folklorystycznych, strefa zabaw i animacji dla dzieci, stoiska gastronomiczne

STREFA ROZRYWKI
10.00-13.00 pokaz wozów bojowych KTO Rosomak (12. Dywizja Zmechanizowana) oraz stoisko promocyjne 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
od godz. 15.00 scena przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy:
- 15.00 prezentacja i pokazowe walki bokserskie Chorten Boxing Production
- 16.30 spotkanie z zawodnikami Jagiellonii i drużyną baseballową Lisów Białystok
- 17.30 La Venders – koncert
- 18.45 Mega Band – koncert
- 20.00 De Mono – koncert gwiazdy wieczoru

Wszystkich uczestników jarmarku zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, gdzie eksponowana jest wystawa Rezydencje w Zieleni! 

Ekspozycja prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę.

 

red.: JR