Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

60+ KULTURA

Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku włącza się w ogólnopolską akcję „60+Kultura; w dniach 27 – 29 września w Oddziałach Muzeum Podlaskiego seniorów będą obowiązywały bilety wstępu w obniżonej cenie 2 zł. (tj. w Ratuszu w Białymstoku, Muzeum Historycznym w Białymstoku, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, Muzeum w Tykocinie, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, z wyłączeniem Muzeum Ikon w Supraślu).

Dodatkowo sobota 28 września 2019 r. jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w Muzeum Historycznym w Białymstoku i Muzeum w Tykocinie, a niedziela 29 września 2019 r. dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w białostockim Ratuszu i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Zachęcamy również do skorzystania z oferty spotkań przygotowanych przez Oddziały Muzeum.


Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Piękna kobieta w malarstwie XVIII w. Oprowadzanie po wystawie stałej Galerii Malarstwa Polskiego

niedziela 29 września 2019 r., godz. 11.00

Portrety bogiń, księżniczek, dam, mieszczek a nawet świętych niewiast, od wielu stuleci są obecne w malarstwie. Chociaż kobieta pozostaje ich główną bohaterką, portrety ogromnie różnią się między sobą. Różnią się nie tylko paletą barw, ujęciem postaci, kostiumem - albo jego brakiem, gdy pod pozorem prezentowania bogini malarz przedstawiał akt pięknej młodej kobiety. Modelki różnią się między sobą wyglądem, urodą, która w mniejszym lub większym stopniu odpowiadała gustom epoki. Żaden "ostatni krzyk mody" nie był rzeczywiście ostatni,  w minionych epokach moda zmieniała się podobnie jak dziś. W czasie specjalnego oprowadzania poznamy zmienność mody osiemnastowiecznej, najmodniejsze wówczas rodzaje makijażu i elementy damskich ubrań, które najpierw pojawiały się na królewskich i magnackich dworach, by z czasem przeniknąć do kostiumu mieszczańskiego, a niekiedy również chłopskiego.

Oprowadza Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wstęp: 2 zł od os.


Muzeum Historyczne  w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Białystok – makieta barokowego miasta z prezentacją  widowiska multimedialnego „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł.

Nad przebiegiem spotkania czuwać będzie muzealny przewodnik, który postara się odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące stworzenia tej niepowtarzalnej podróży w czasie!

sobota 28 września 2019 r.

I grupa godz. 11:00

II grupa godz. 13:00

III grupa godz. 15:00

niedziela 29 września 2019 r.

I grupa godz. 11:00

II grupa godz. 13:00

III grupa godz. 15:00

Wstęp: 2 zł od os.

Prosimy o wcześniejsze zapisy na spotkania z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19.


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Alfons Karny. Opus Vitae

28 – 29 września (sobota i niedziela), godz. 14.00

Wstęp: 2 zł od os.


Muzeum w Bielsku Podlaskim, ul. Adama Mickiewicza 45

piątek 27 września 2019 r.

godz. 10.00  - zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej ”Modne makatki”
Wstęp: 2 zł od os.

godz. 11.00 – warsztaty „Makatki z mojej chatki”. Uczestnicy wykonają własne makatki ze współczesnym przesłaniem  za pomocą pisaków do tkanin.

Wstęp: 2 zł od os.


Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Po śladach” – wystawa ikon brata Marcina Świądra OFMCap

sobota i niedziela 28 – 29 września 2019 r., godz. 16.00

Brat Marcin pisaniem ikon zafascynował się podczas studiów. Zauważył, że ikona, jej pisanie i nauczanie innych, staje się miejscem spotkania ze Słowem Bożym poprzez obraz. Technik malarskich stosowanych w ikonografii uczył się od Iriny Boldiny-Styczeń. Przez pierwszych osiem lat życia zakonnego przebywał w pustelni, rozwijał swoje umiejętności ikonograficzne. Później przeniesiony został do Katowic-Załęża. Ikona pomagała mu prowadzić działalność ewangelizacyjną wśród najuboższych. Obecnie przebywa w Skomielnej Czarnej, gdzie bracia kapucyni prowadzą Dom Rekolekcyjny i posługują w parafii Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej. W życiu codziennym oprócz służby zakonnej zajmuje się pisaniem ikon i prowadzeniem warsztatów ikonograficznych. Przez ponad dekadę napisał około czterystu ikon. Znajdują się w rozsianych po całym świecie w świątyniach i kolekcjach prywatnych. Wszystkie materialne profity, jakie przynosi ikonopisanie, przeznacza na działalność charytatywną i działalność wspólnoty wiernych. Oprócz ikonografii zajmuje się również projektowaniem przestrzeni sakralnych.

Inspiracją dla brata Marcina pozostaje Jerzy Nowosielski, którego nie kopiuje, ale stara się iść kanonem wytyczonym przez Mistrza. Uważa bowiem, że jak każdy wielki ikonograf – taką  właśnie drogę wytyczył Nowosielski.
Wstęp: 2 zł od os.  

Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 509 336 829


Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

Sądny dzień Jom Kipur 1939 roku

niedziela 29 września 2019 r., godz. 15.00

Zapraszamy do Domu Talmudycznego na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „I przyszła wojna…”, zorganizowanej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  

Przeszło osiemdziesiąt lat temu, we wrześniu - w święto Jom Kipur, zwanym także „Sądnym dniem” do Tykocina wkroczyły wojska sowieckie. Obchody rocznicowe związane z tym dniem skłaniają do refleksji i są jednocześnie pretekstem zarówno do opowiedzenia historii z czasów wojny, jak i do przybliżenia istoty święta Jom Kipur, które spełnia niezwykle ważną rolę w kulturze i tradycji judaizmu. Będzie to swoista opowieść od Rosz Haszana (Żydowskiego Nowego Roku) do Jom Kipur w cieniu wydarzeń wrześniowych roku 1939. 

Wstęp: 2 zł od os.