Ach co to był za ślub!

W piątek 4 sierpnia 2023 r., w Bielskim Domu Kultury otwarta została wystawa. „Ach co to był za ślub!”. Na wernisaż przybyli mieszkańcy Bielska Podlaskiego, a także liczne grono tkaczek i pasjonatów tkactwa między innymi z Hajnówki, Redut, Białegostoku, Starego Lewkowa, Łodzi, Białej Podlaskiej i Warszawy.

Ekspozycja prezentuje tekstylia, które obowiązkowo musiały się znaleźć w posażnym kufrze/sunduku Panny Młodej: pościel, obrusy i serwety, kapy, dywany dwuosnowowe, narzuty, makatki i ręczniki obrzędowe.

Monidła przypominają o modzie zamawiania obrazów realistycznych, tak powszechnych jeszcze w latach 50-60. XX w. Nie każdego w momencie ślubu stać było na wizytę u fotografa. Zlecenie wykonania monidła dawało także szansę na upiększenie faktów z przeszłości. Zamawiający mógł zażyczyć sobie zmianę fryzury, modne ubranie czy dodać biżuterię.
Dużym zainteresowaniem pasjonatów tkactwa cieszyły się zapiski/ spiski tkackie tkanin wielonicielnicowych ze zbiorów bielskiego muzeum.

Wystawa eksponowana do końca sierpnia 2023 r.

Kuratorka wystawy: starszy kustosz Alina Dębowska – Jankiewicz.

Organizatorzy wystawy: Bielski Dom Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Pracownia Rękodzieła Ludowego BDK.

jr