Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Wystawa Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach w Domu Kultury Polskiej w Wilnie

20 lipca – 31 sierpnia 2023,
Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76

Przed siedzibą Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach”. W uroczystym otwarciu udział wzięli liczni goście, w tym: Ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł z małżonką, Konsul RP Irmina Szmalec, Dyrektor Domu Kultury Polskiej Artur Ludkowski oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Dorota Mamaj. Wernisaż zaszczycili swoją obecnością Państwo Józef i Alfreda Popiełuszkowie.

Wilno to druga, po Mejszagole, miejscowość na Litwie, w której prezentowana jest ekspozycja.

"Muzeum Podlaskie prezentuje wystawę także na Wileńszczyźnie, gdyż jestem przekonany, że Polacy - bez względu na to, po której stronie granicy, w jakim państwie mieszkają - powinni mieć możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym kraju. Obecnie w ogromnym stopniu zapewniają to media, szczególnie elektroniczne, jednak bezpośrednie spotkania, jak te na dzisiejszym wernisażu, pozostają niezastąpione" - podkreślił Dyrektor Muzeum Podlaskiego, dr Waldemar F. Wilczewski.

"Cieszymy się, że możemy prezentować wystawę poświęcona księdzu Jerzemu w Wilnie. To ważne miejsce, ponieważ Jerzy Popiełuszko, urodzony 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli, był wiernym ówczesnej archidiecezji wileńskiej" - powiedziała kurator wystawy dr Ewa Rogalewska.

Ambasador Konstanty Radziwiłł podzielił się osobistym świadectwem spotkań z ks. Jerzym Popiełuszką, które odbywał jako współzałożyciel Niezależnego Związku Studentów Akademii Medycznej w Warszawie. Wspomniał, że jako student otrzymał od ks. Jerzego słuchawki lekarskie z Brazylii, które są dla niego bezcenną pamiątką.

Wystawa „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach” opowiada o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego oraz o jego męczeńskiej śmierci. Na ekspozycji można zobaczyć również etapy prac prowadzących do powstania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, nowego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, oraz wizualizacje projektu muzeum.

W czerwcu 2020 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisany został list intencyjny o idei utworzenia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. W lipcu 2022 roku w Muzeum Podlaskim w Białymstoku obie instytucje podpisały umowę o współpracy, a we wrześniu Fundacja „Dobro” przekazała działkę pod budowę muzeum w Okopach, gdzie 14 wrze­śnia 1947 roku urodził się późniejszy kapłan. 21 kwietnia 2023 roku Muzeum Podlaskiemu przekazany został projekt budynku oraz koncepcji wystawy stałej Muzeum, wykonany przez pracownię Nizio Design International na zlecenie Fundacji „Dobro”, przy wsparciu MKiDN. Otwarcie Muzeum planowane jest w 2025 roku.

Celem powołania Muzeum jest przedstawienie szeroko pojętego dziedzictwa osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z wsi Okopy na Podlasiu. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna, która dzięki najnowszym środkom audiowizualnym przedstawi widzom jednego z najwybitniejszych obywateli powojennej Polski.

Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki i percepcji idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce. Ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ „Solidarność”, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem – mówi kurator wystawy, dr Ewa Rogalewska.

Statutowym celem instytucji muzealnej jest stworzenie kolekcji i ekspozycji wystawienniczej, a zarazem jej opracowanie, udostępnienie i konserwacja obiektów oraz przedstawienie dziejów życia i męczeńskiej śmierci kapłana. Członkowie rodziny ks. Popiełuszki, skupieni w fundacji „Dobro”, stworzyli zalążek kolekcji. Muzeum Podlaskie w Białymstoku, realizując dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Gromadzenie i badania materiałów do wystawy stałej Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach” rozpoczęło działalność terenową i poszukiwanie pamiątek osobistych, które znajdą się na wystawie stałej.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz czasami mu współczesnymi. Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub kontakt telefoniczny: 85 740 77 31.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zadanie „Gromadzenie i badania materiałów do wystawy stałej Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach“

red. JR