Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Colloquia Braniciana – Kuchnia

23 września 2022 r., godz. 17.00, dziedziniec przed Ratuszem w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Colloquia Braniciana to cykl popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie składa się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej.

Colloquia odbywają się w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Tematem spotkania będzie kuchnia.

Prelekcję pt. Wszystko smakiem poznasz - kuchnia polska w czasach Jana Klemensa Branickiego, wygłosi dr hab. Jarosław Dumanowski – polski historyk, dr hab. nauk historycznych, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prelekcji będzie towarzyszyć pokaz kulinarny w wykonaniu Tomasza Weltera - trenera Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych na Culinary World Cup Luksemburg 2018 oraz zdobywcy brązowego medalu na Olimpiadzie Kulinarnej Erfurt 2012. Uczestnika Międzynarodowego Seminarium dla Sędziów WORLD ASSOCIATION OF CHEFS SOCIETIES. Współtwórcy Convivium Slow-Food Kujawsko-Pomorskie. Organizatora bankietów w ambasadach Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli oraz w Głównej Kwaterze NATO. Rekonstruktora dań historycznych. Szefa kuchni z wieloletnim stażem w restauracjach i hotelach. 

Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostaną zaproszenie na degustację przygotowanych potraw. 

Fotorelacja z wydarzenia: 

Współorganizator:

Patronat: 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zadanie „Realizacja sesji wykładowo-eventowej pod nazwą Colloquia Braniciana"