Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

pocztówki witkowskiego

Szklane negatywy M. Witkowskiego
Rzeczpospolita Polska, Bielsk Podlaski, 1934 r., wymiary 8,9 x 12 cm
MBP/H/I/909-924

W niepozornym tekturowym pudełku znajdował się niezwykły skarb – 16 szklanych płytek zawierających m.in. ujęcia charakterystycznych miejsc Bielska Podlaskiego z 1934 roku, autorstwa M. Witkowskiego. To nie lada gratka dla miłośników fotografii. Szklane negatywy z Bielska już same w sobie są rzeczą niespotykaną na rynku kolekcjonerskim, a dodatkowo stanowią matrycę najpopularniejszych pocztówkowych ujęć miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Witkowski był nie tylko fotografem, ale również właścicielem sklepu ze sprzętem radiowym i fotograficznym mieszczącym się przy ulicy Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Wyróżniał się w dziedzinie fotografii miejskiej, a z jego zdjęć emanuje autentyczne zainteresowanie miastem, przestrzenią urbanistyczną oraz tętniącym w nim życiem.

Niesamowite, że ten skarb przez dziesiątki lat przeleżał w jednym z domów we wsi Grabowiec (gmina Bielsk Podlaski) ukryty przed światłem dziennym i ludzkim wzrokiem – w tym samym domu, w którym przed II wojną światową mieszkał fotograf. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja szklanych płytek negatywowych z fotografiami przedwojennego Bielska to prawdziwa perełka.

Negatywy zawierające ujęcia Bielska Podlaskiego posiadają odręczny opis na płytce oraz numerację, znaną z odbitek fotograficznych. Sam materiał negatywowy (szklane płytki) wyprodukowano w Fabryce Płyt Fotograficznych przy ul. Garbary 3 w Bydgoszczy, o czym świadczy opakowanie – niewielkie tekturowe pudełko z logo firmy i pokrywką o wymiarach 13 x 9,8 x 2 cm.


Negatyw szklany. Fotografia tableau z 15 ujęciami Bielska Podlaskiego znajdująca się przypuszczalnie na drewnianej fasadzie zakładu fotograficznego.
MBP/H/I/909


Negatyw szklany. Widok na ratusz od strony ul. A. Mickiewicza opatrzony odwróconym podpisem wzdłuż dolnej krawędzi o treści: „Bielsk-Podl. Ratusz / 3.”.
MBP/H/I/910


Negatyw szklany. Widok na klasztor i kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim od strony ul. A. Mickiewicza opatrzony odwróconym podpisem wzdłuż dolnej krawędzi o treści: „12. Bielsk-Podl. Klasztor po-Karmel.”.
MBP/H/I/911


Negatyw szklany. Skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza i 3 Maja w Bielsku Podlaskim. Negatyw opatrzony odwróconym podpisem wzdłuż dolnej krawędzi o treści: „Bielsk-Podl./Ul. Mickiewicza/8.”.
MBP/H/I/912


Negatyw szklany. Budynek poklasztorny oraz kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim od strony obecnej ul. Żwirki i Wigury.
MBP/H/I/913


Negatyw szklany. Widok dzwonnicy i cerkwi Św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim opatrzony odwróconym podpisem wzdłuż dolnej krawędzi o treści: „Bielsk-Podl. Cerkiew Św. Mikoł. 20.”.
MBP/H/I/914


Negatyw szklany. Widok cerkwi św. Mikołaja, szkoły i dzwonnicy w Bielsku Podlaskim. Negatyw opatrzony odwróconym podpisem wzdłuż dolnej krawędzi o treści: „Bielsk-Podl. Cerkiew Św. Mikoł. / 21.”.
MBP/H/I/915


Negatyw szklany. Ujęcie panoramiczne z widokiem na bazylikę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim wraz z okoliczną drewnianą zabudową ul. Kościelnej.
MBP/H/I/916


Negatyw szklany. Widok na bazylikę pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, dzwonnicę i ratusz.
MBP/H/I/917


Negatyw szklany. Ratusz od strony południowo-wschodniej. W 1934 r. silny wiatr uszkodził ratuszową wieżę. Fotograf uwiecznił niecodzienną sytuację jej naprawy. Na zdjęciu widoczni są robotnicy podczas montażu „hełmu” oraz rozciągnięte liny służce do jego ustawienia we właściwej pozycji.
MBP/H/I/918


Negatyw szklany. Zimowa sceneria ul. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim z drewnianą zabudową oraz cerkwią św. Michała. Na ulicy widoczne konie zaprzęgnięte w sanie.
MBP/H/I/919


Negatyw szklany. Perspektywa brukowanej ul. 3 Maja ze szpalerem drzew po obu stronach oraz murowanym budynkiem kina „Znicz”.
MBP/H/I/920


Negatyw szklany. Fragment ul. 3 Maja w Bielsku Podlaskim w zimowej szacie z murowanym budynkiem apteki Anny Hałaj. Ta niezwykle przedsiębiorcza kobieta dyplom zdobyła w 1914 r. w Odessie. Jest kojarzona z Bielskiem, ale prowadziła aptekę także w Białymstoku. Mieściła się ona na rogu obecnych ulic Sienkiewicza i Rynek Kościuszki.
MBP/H/I/921


Negatyw szklany. Park w zimowej scenerii.
MBP/H/I/922


Negatyw szklany. Zimowa sceneria z dwoma świerkami pokrytymi śniegiem w centrum kadru.
MBP/H/I/923


Negatyw szklany. Dziewczęta pozujące pomiędzy snopami zbóż.
MBP/H/I/924


 

? Powrót