Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Etiuda „Jerozolima”

Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2 
Wystawa eksponowana do 12 grudnia 2023 r.

Wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego to refleksja nad historią i kulturą Świętego Miasta. Fotograf wykorzystał wielokrotną ekspozycję na kliszach diapozytywowych, aby uchwycić złożoność i różnorodność Jerozolimy. Ekspozycja składa się z sześciu fotogramów, z których cztery są zestawione w dwa dyptyki. Dwa pozostałe to panoramy Jerozolimy ze Wzgórza Oliwnego.

Ekspozycja jest swoistą refleksją nad historią i kulturą Świętego Miasta. Fotografie do Etiudy zostały zrealizowane w lutym 2020 tuż przed wybuchem światowej pandemii COVID-19 w ramach pracy nad cyklem DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII. Podstawową metodą kreacji zastosowaną w tym cyklu jest wielokrotna ekspozycja na kliszach diapozytywowych. Wystawa składa się z sześciu fotogramów. Cztery z nich są zestawione w dwa dyptyki wykonane na podłożu przezroczystym, pozostała część fotogramu stanowi przezroczyste passe-partout. Dwa fotogramy (niewchodzące do cyklu DYNAMIKA MIASTA) to panoramy Jerozolimy ze Wzgórza Oliwnego. Jeden z nich jest prezentowany w kolorach naturalnych, a drugi to zgrafizowana fotografia o przetworzonych, nierzeczywistych kolorach z dominacją czerni i zieleni.

O autorze:
Tomasz Sobecki – FOTOGRAFIK urodzony i mieszkający w Toruniu.
W czerwcu 2013 broniąc pracę „IDEA PIRAMID” uzyskał stopień naukowy doktora sztuki w zakresie fotografii na Wydziale Operatorskim łódzkiej FILMÓWKI – PWSFTViT.
Pracuje cyklami aż do definitywnego zgłębienia tematu oraz wykreowania nowych elementów formy plastycznej.
Stypendia polskie i zagraniczne:
1990 – stypendium artystyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych  Królestwa Hiszpanii           
1991 – 1993 stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki  Rzeczypospolitej Polskiej
2017, 2019 – stypendium artystyczne Funduszu Popierania Twórczości przy ZAiKS
2017, 2021, 2023 – stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Reprezentant sztuki polskiej zaproszony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki RP do wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Wenezueli - Caracas 1991.
Liczne wystawy indywidualne w Polsce, różnych krajach Europy i świata:
Wielka Brytania (1983) – Liverpool, Coventry; Szwajcaria (1985) – Rapperswil, Finlandia (1990) – Äänekoski, Hiszpania (2010) – Barcelona, Pampeluna, Niemcy (2021) – Frankfurt nad Odrą, Słowacja (2023) – Bratysława oraz w Kazachstanie (2011) – Astana, USA – St. Louis (1991), Chicago (2013); Australii (2014) Sydney, Indiach (2015) – Hajdarabad.

jr