Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podlaskim

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Czytaj więcej na http://edd.nid.pl/

 

Poniżej propozycje Ratusza i oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na Europejskie Dni Dziedzictwa 2017.

 

Ratusz

Stanisław Wyspiański i krakowska awangarda przełomu XIX i XX w.
wykład Joanny Tomalskiej-Więcek
9 i 17 września, godz. 11.00, Ratusz
czas trwania: 50 min.
wstęp: nieodpłatny

Wykład na temat nowych prądów w sztuce polskiej i europejskiej przełomu XIX i XX w.. Omówione zostaną najważniejsze postaci tamtego czasu, piśmiennictwo artystyczne oraz rola i znaczenie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prelekcja zostanie zilustrowana slajdami i anegdotami, przedstawiającymi najważniejsze postacie artystycznego światka Krakowa.

Skarby na piaskach. Archeologia Kotliny Biebrzańskiej
wystawa planszowa na dziedzińcu Ratusza
od 9 września

Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego postanowili przybliżyć dzieje terenów nadbiebrzańskich - pokazać, co ich zajmuje, rozgrzewa i porywa w codziennej pracy. Prezentowane na fotografiach zabytki pochodzą z terenu Kotliny Biebrzańskiej. Obecnie przechowywane są one w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Większość z nich pozyskano w trakcie archeologicznych badań wykopaliskowych, ale nie brakuje też znaleziska miejscowych mieszkańców, które do Muzeum trafiły dzięki ofiarności znalazców.

Kotlina Biebrzańska od najdawniejszych czasów była atrakcyjnym terenem dla osadnictwa. Bliskość rzeki stwarzała dogodne warunki do życia, zapewniała obfitość łatwo dostępnego pożywienia. Ponadto wzmacniała system obronny, dawała możliwość sprawnej komunikacji, ułatwiała handel. Nad jej brzegami powstawały i intensywnie rozwijały się osady i miasteczka.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku przy współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

 

Muzeum Historyczne

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych: „W białostockiej kamienicy”, „Białystok – makieta barokowego miasta”,” Odzyskana historia. Hotel Ritz” oraz wystawy czasowej: „Jeden dzień Józefa Piłsudskiego w Białymstoku”
9-10 i 16 i 17 września, o godz. 10.00 i 12.00
Zgłoszenia przyjmujemy pod nr telefonu: 509 336 878.
Wstęp: bezpłatny

 

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Przepych rezydencji i piękno generalskiej willi
zajęcia interaktywne skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat
9 września 2017 o godz. 11.00

Zajęcia poświęcone jednemu z najpiękniejszych zabytków Białegostoku – willi rezydencjonalnej
z końca XIX w. Dzieci poznają historię budynku oraz właścicieli i mieszkańców aż po czasy nam współczesne. Ponadto uczestnicy zaprojektują przestrzenne ogrody należące do posiadłości. Spotkanie będzie doskonałą okazję do zrozumienia przez dzieci, jak ważne jest dbanie i zachowanie dawnych budynków i zabytków przyrodniczych w przestrzeni miejskiej.
czas trwania 90 min. Wstęp bezpłatny.

Willa rezydencjonalna w przestrzeni współczesnego Białegostoku
zajęcia interaktywne skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat
10 września 2017 o godz. 11.00

Zajęcia poświęcone historii zabytkowej wili przy ul. Świętojańskiej. Budynek, istniejąc w przestrzeni naszego miasta od 1889 r., stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Białegostoku. Uczestnicy poznają historię powstania i przemiany architektoniczne willi. Przybliżone zostaną również dzieje właścicieli posiadłości począwszy od gen. Mikołaja Fiedorowicza von Driesena i Hasbachów do lat 90-tych XX wieku. Uczestnicy wykonają makietę wili.
czas trwania 90 min. Wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie po wystawie stałej „Galeria Wielkich Polaków”
09.09.2017r. godz. 11.00 oraz 14.00. Wstęp bezpłatny.
10.09.2017r. godz. 11.00 oraz 14.00. Wstęp bezpłatny.

 

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Kształtowanie krajobrazu parku w Choroszczy
wykład i interaktywne oprowadzenie

po parku z zeszytem edukacyjnym
10 września, godz. 11.00
wstęp: bezpłatny

Choroski zespół rezydencjonalny, podobnie jak inne ogrody powstałe w XVIII wieku, zawsze funkcjonował w powiązaniu ze swoim otoczeniem. O obecnym wyglądzie tego miejsca przesądził w znacznej mierze hetman Jan Klemens Branicki, lokalizując tu pałacyk myśliwski. Wkrótce wokół niego powstała sławna w całej Polsce letnia rezydencja i regularny ogród w stylu francuskim połączony ze zwierzyńcem. Z czasem ogród zmienił swoje oblicze: nabrał charakteru parku krajobrazowego, którego znaczne przestrzenie zajął las. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania zarówno naturalnych, jak i przekształconych składników krajobrazu - pozytywnych i negatywnych zmian, które zachodzą na skutek ludzkiej ingerencji.

Park mówi o sobie
interaktywne oprowadzenie po parku z zeszytem edukacyjnym - propozycja kierowana do rodzin z dziećmi
17 września, godz. 11.00
wstęp: bezpłatny

Uczestnicy będą poznawali przyrodnicze aspekty zabytkowego parku. Jego położenie w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego oraz zróżnicowany i rozbudowany system kanałów i stawów, stwarzają dogodne warunki do zasiedlenia licznych gatunków roślin i zwierząt.

 

Muzeum Ikon w Supraślu

Oprowadzanie po ekspozycji stałej, ze szczególnym uwzględnieniem prac prof. Jerzego Nowosielskiego
9-10 i 16-17 września, o godz. 16.00.
Zgłoszenia przyjmujemy pod nr telefonu: 509 336 829.
Zapraszamy osoby indywidualne.
wstęp: bezpłatny

 

Muzeum w Tykocinie
9 i 10 września, o godz. 11.00, 13.00 i 15.00
Oprowadzanie po wszystkich ekspozycjach oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Galeria malarstwa Zygmunta Bujnowskiego”
16 i 17 września, o godz. 11.00, 13.00 i 15.00
Oprowadzanie po wszystkich ekspozycjach oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tykocin w okresie PRL”
Wystawy „Galeria malarstwa Zygmunta Bujnowskiego” oraz „Tykocin w okresie PRL-u” zostaną dodatkowo wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, które będą wyświetlane na ekspozycjach w godz. 11.00-16.00.
wstęp: bezpłatny

 

Plakat EDD 2017 w woj. podlaskim (PDF)