Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Ferie 2024 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

RATUSZ W BIAŁYMSTOKU, Rynek Kościuszki 10

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

MALUJ Z PICASSEM !

Pablo Picasso uznawany jest za geniusza stulecia oraz za jednego z największych malarzy
w historii. W trakcie zajęć dowiemy się co nieco o życiu artysty, stylach i technikach w jakich tworzył oraz tematach przez niego podejmowanych. W części warsztatowej stworzymy portret inspirowany działami hiszpańskiego mistrza.

Terminy: wtorek – piątek, w godz. 9.30 – 12.30
Wiek uczestników: 7 – 12 lat.
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Liczba miejsc: do 25 osób w grupie. 
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł, opiekunowie grupy bezpłatnie. 
Informacje i zapisy: tel. 516 141 960

MUZEUM HISTORYCZNE W BIAŁYMSTOKU, ul. Warszawska 37

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

MUZEALNY TURNIEJ GIER

Zajęcia interaktywne dla grup zorganizowanych z wykorzystaniem tematycznych gier planszowych.

Najnowsza wystawa czasowa „Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym” zainspirowała nas do przygotowania wyjątkowych gier. Memory, gry karciane i gra planszowa to wielkie wyzwanie dla naszych gości. W muzealnym turnieju gier będzie się liczyć wiedza, spryt i spostrzegawczość. Czy macie w sobie tyle odwagi by się z tym zmierzyć?

Maksymalna liczba uczestników w grupie: 34 osób
Wiek uczestników: 6-13 lat
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł.
Godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup.
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO W BIAŁYMSTOKU, ul. Świętojańska 17

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

TAJNIKI CERAMIKI

Glina – mimo, że miękka i plastyczna jest skałą. Wykonane z niej przedmioty codziennego użytku, wypalone i pięknie zdobione, to ceramika. Wiele jej przykładów znajdziemy oglądając kolekcję pamiątek po rzeźbiarzu Alfonsie Karnym. Poznamy historię fajansowych talerzy zdobiących ściany i będziemy podziwiać kruche piękno porcelanowych filiżanek, a także wylepimy ręcznie gliniane naczynie!

Terminy: wtorek - piątek, w godz. 9.00 – 15.00
Wiek uczestników: 7 – 12 lat
Liczba miejsc: do 25 osób w grupie
Czas trwania zajęć: ok. 75 min.
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł, opiekunowie grupy bezpłatnie. 
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

SALONOWY SAVOIR VIVRE

Z ucztami, bankietami i przyjęciami wiązał się cały skomplikowany rytuał biesiadny, ściśle przestrzegany ceremoniał i etykieta. Naczynia stołowe u mieszczan i szlachty uboższej bywały cynowe, w domach możniejszych – ze srebra, a u królów ze srebra i złota. Miejsca przy stole pokazywały hierarchię i oddawały szacunek dla zaproszonych gości, sprzyjały też dobrej atmosferze przyjęcia.

Również u Jana Klemensa Branickiego odbywały się przyjęcia i obfite posiłki. Stoły uginały się od jadła, były pięknie udekorowane i wystawiana była na nich najlepsza zastawa. Elity bawiły się hucznie przy wykwintnym jedzeniu, w towarzystwie duchownych, dyplomatów, czy senatorów, a okazji do biesiadowania było niemało. Gości na dworze Branickiego przyjmowano np. w czasie imienin Jana Klemensa, urodzin hetmanowej, w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, czy z okazji Nowego Roku.

Na naszym spotkaniu porozmawiamy o tym, jak przygotować stół do posiłku zgodnie z zasadami etykiety? Jak prawidłowo powitać gości i jak ich rozmieścić przy stole? Następnie sami spróbujemy przygotować stół zgodnie z tymi zasadami!

ILUMINACJE I LAMPIONY

Chińczycy bardzo hucznie obchodzą nadejście Nowego Roku, nazywane też Świętem Wiosny. Świętowanie tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni. Święto Latarni to dzień, w którym ludzie tłumnie wychodzą na ulice. Oprócz podziwiania lampionów i księżyca w pełni, mogą również oglądać występy artystyczne. Tradycja obchodzenia tego święta jest bardzo stara, liczy ponad 2000 lat.

Jak sama nazwa wskazuje, w tym dniu wszędzie wiesza się lampiony. W domach, sklepach, na ulicach, zobaczyć można latarnie o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Najczęściej są one w kolorze czerwonym, symbolizującym pomyślność. Mogą również przybrać kształty zwierząt, kwiatów, ludzi, budynków i wiele innych.

Podobnie lampiony gościły na dworze Branickich, o czym świadczy archiwalny opis:„U Jana Klemensa Branickiego w dzień urodzenia samej hetmanowej, jadą wszyscy na obiad do Choroszczy o dwie mile od Białegostoku, gdzie jest dziwnie piękny pałacyk i ogród z wielkimi kanałami. Tam obiad bywa solenny, także biciem z armat.  Po obiedzie chodzą państwo po ogrodzie. Potem, skoro zmierzchać zacznie, iluminacja nad kanałami i w dalekiej perspektywie będącej sali zapalaną bywa. A potem kosztowny fajerwerek, co wszystko po wieczerzy bywa, a po fajerwerku następują tańce i aż do dnia trwają”.

Tradycja oświetlania i dekorowania otoczenia lampionami jest bardzo stara. Chcecie wysłuchać tej niezwykłej opowieści? Zapraszamy do naszego muzeum, gdzie nie tylko o tym opowiemy, ale również wykonamy własne, niepowtarzalne lampiony – świeczki.

Terminy: 23-26.01.2023 r. i 30.01–2.02.2023 r.  godz. 10.00-14.00
Wiek uczestników: 7 – 16 lat
Czas trwania zajęć: ok. 45 – 60 min.
Liczba miejsc: 20 osób
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł

Informacje i zapisy: 509 336 795

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

(Istnieje możliwość dołączenia osób indywidualnych)

JAK POWSTAJE IKONA?

Technika tempery to tradycyjna metoda tworzenia ikonowych wizerunków. Na czym polegai jak ją się stosuje? Tego uczestnicy dowiedzą się na zajęciach w Muzeum Ikon w Supraślu.

W sali warsztatowej uczestnicy poznają proces powstawania ikony, poczynając od polerowania desek, kopiowania rysunku, a skończywszy na malowaniu temperą archanielskiego wizerunku.

Termin: 23.01.2024–26.01.2024  i 30.01.2024– 02.02.2024  r., godz. 10.00, 12.30 (wtorek–piątek)

Wiek uczestników:  od 7 lat
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Liczba miejsc: 20 osób w grupie
Koszt: 16 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 8 zł, opiekunowie grupy bezpłatnie.
Informacje i zapisy: 509 336 829

KOLOR I GEST

Ikonę piszemy czy malujemy?  Jaki jest język ikony? Jakie treści ukryte są w gestach postaci, w kolorystyce i kompozycji? Razem z Uczestnikami spotkania spróbujemy zrozumieć symboliczny język ikony.

Ikona bywa nazywana „Ewangelią w kolorach”, co nawiązuje do języka, jakim się posługuje w celu przekazania treści teologicznych. Patrząc na ikony widzimy świat, który różni się od naszej rzeczywistości. Wydłużone, smukłe postacie wykonują tajemne gesty, ich szaty raz w kolorze niebieskim, innym razem mienią się intensywną czerwienią czy złotem. Każdy element na ikonie ma swoje znaczenie. Na zajęciach spróbujemy rozszyfrować tajemniczy język ikony.

Termin: 23.01.2024–26.01.2024  i 30.01.2024– 02.02.2024  r., godz. 10.00, 12.30 (wtorek–piątek)
Wiek uczestników: od 10 lat
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Liczba miejsc: 20 osób w grupie
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł, opiekunowie bezpłatnie. 
Informacje i zapisy: 509 336 829

ZŁOTA SZATA

Srebrny okład, złota szata – metalowe okłady umieszczane na ikonach mają niejedno zastosowanie. Stanowiły element chroniący, jak również podnoszący rangę ikony czy pełniły funkcję wotywną.

Już w Bizancjum pojawiały się basmy – metalowe pasy nakładane  na pole ikony, które w przede wszystkim miały chronić wizerunek. W XV w. metalowe okłady zyskały większą popularność. Wykonywane ze srebra, pozłacane i ozdabiane szlachetnymi kamieniami stawały się istnym dziełem sztuki.
Uczestnicy spotkania zapoznają się z historię „niezwykłych koszulek” oraz wzorując się na wybranych zabytkach z kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu, stworzą własne ozdobne ramki lub zakładki w technice mieszanej.

Termin: 30.01.2024– 02.02.2024 r., godz. 10.00 i/lub 12.30 (wtorek–piątek)
Wiek uczestników: 6–12 lat
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Liczba miejsc: 20 osób w grupie
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł, opiekunowie grupy bezpłatnie. 
Informacje i zapisy: 509 336 829

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, ul. Adama Mickiewicza 45

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH I GRUP ZORGANIZOWANYCH

JAK ZA CZASÓW MOICH PRADZIADKÓW BYŁO…

Zapraszamy w niezwykłą podróż w przeszłość, z nami cofniesz się do czasów swoich pradziadków.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wyglądał świat, kiedy pradziadkowie byli mali. Zabierzemy Was w niezwykłą podróż do dawnej szkoły – do kałamarza i kleksów z atramentu, do ławki z zielonym blatem czy tabliczki łupkowej. Będziecie mogli zobaczyć przedmioty, z których kiedyś korzystano np. maselnicę czy żelazko na węgiel. W części praktycznej uczestnicy wykonają dekoracyjną bawełnianą serwetkę lub spróbują swoich sił w tkaniu na krośnie.

Prowadzenie: Katarzyna Bogusz
Liczba uczestników: max 30 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: grupy szkolne: 15 zł, z Kartą Dużej Rodziny 12 zł
grupy przedszkolne: 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny 10 zł

Informacje i zapisy: 509 336 841

CERAMIKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których spróbujemy odkryć tajemnice i sekrety jakie zapisano na dawnych kaflach piecowych.

Czy dawny kafel piecowy i przedstawiona na nim ornamentyka mogą przekazać nam jakąś treść? Dlaczego na niektórych z nich przedstawiono serca, herby czy rośliny? I co wspólnego z tym wszystkim ma archeologia?  Odpowiedzi na te pytania będziemy poszukiwać w trakcie naszych muzealnych warsztatów. Przedmiotem badań będą kafle prezentowane na wystawie „Kafle supraskie”. Ich pochodzenie datuje się na późne średniowiecze i czasy nowożytne. W części praktycznej uczestnicy wykonają „swój” kafel z gliny lub ozdobią ceramiczne kubki.

Prowadzenie: Katarzyna Bogusz
Liczba uczestników: max 30 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: grupy szkolne: 15 zł, z Kartą Dużej Rodziny 12 zł
grupy przedszkolne: 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny 10 zł
Informacje i zapisy: 509 336 841

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

ZOSTAŃ ARTYSTĄ-WARSZTATY RYSUNKU

Prezentowana wystawa czasowa Z teki artystycznej Ryszarda Rogali stanie się inspiracją do spotkania i  stworzenia swojego własnego „dzieła”. W pierwszej części warsztatów otoczeni sztuką, spędzimy czas na prowadzeniu rozmów o artyście i jego technice malarskiej, natomiast w drugiej spróbujemy odnaleźć w sobie pierwiastek artysty i historyka sztuki tworząc własne dzieło inspirowane pracami Ryszarda Rogali.

Terminy: 24 styczeń(środa) i 31 styczeń(środa) 2024 r.,

Wiek uczestników: 7 – 12 lat
Czas trwania: ok. 90 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Godziny zajęć indywidualnie ustalone z opiekunem grupy

Informacje i zapisy: tel. 509 336 597 

MASKA PURIMOWA - ELEMENT KREACJI ŻYDOWSKIEGO KARNAWAŁU

Przygotowując się do zbliżającego święta Purim, nazywanego inaczej żydowskim karnawałem, którego jednym z elementów świętowania są bale przebierańców i maskarady oraz udział w przedstawieniach tzw. „purimszpilach”. Spotkanie rozpoczniemy od przedstawienia ilustrowanej opowieści o tym radosnym święcie, zaś w drugiej części uczestnicy własnoręcznie wykonają maski purimowe.

Terminy: 26 styczeń (piątek) i 2 luty (piątek) 2024 r.

Wiek uczestników: 7 – 12 lat
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Koszt: 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł
Godziny zajęć indywidualnie ustalone z opiekunem grupy
Informacje i zapisy: tel. 509 336 597