Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

III Dni Tradycji Obojga Narodów – Brańsk 2023 w 530. rocznicę nadania praw miejskich

26 sierpnia 2023, godz. 19.00 – 22.30
Plac przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku
ul. Kościelna 3, Brańsk

Dni Tradycji Obojga Narodów to doskonała okazja do poznawania i promowania dziedzictwa kulturowego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku spotykamy się w Brańsku, mieście, które w czasach swojej świetności stanowiło centrum polityczne Ziemi Bielskiej.

Głównym punktem wydarzenia będzie występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. W ramach widowiska odbędzie się pokaz jazdy tatarskiej oraz husarii, który zakończy wystrzał armatni ku czci polskiego rycerstwa. W programie przewidziano wiele atrakcji: degustację tortu, pokaz kulinarny połączony z degustacją dziczyzny, potrawy kuchni regionalnej inspirowane staropolskimi przepisami, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, a także pokaz sokolniczy, pokaz ognia i pieczenie podpłomyków. Podczas festynu prowadzone będą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak i całych rodzin. Ponadto nie zabraknie niespodzianek! W trakcie imprezy ogłoszeni zostaną zwycięzcy Powiatowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Tradycje szlacheckie Ziemi Bielskiej". Wydarzenie zwieńczy koncert inspirowany muzyką dawną w wykonaniu kwartetu Andante. Usłyszymy utwory najwybitniejszych artystów, takich jak Bach, Pachelbel, Albrechtsberger i inni.

Program wydarzenia: 
19.00 Otwarcie III Dni Tradycji Obojga Narodów
19.10 Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Tradycje szlacheckie Ziemi Bielskiej”
19.40 Z Ziemi Bielskiej na Wiedeń! – występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, a w tym: gawęda o sławnej wyprawie na Wiedeń, pokaz jazdy tatarskiej oraz wystrzał armatni ku czci polskiego rycerstwa
20.10 Pokaz kulinarny tradycyjnej kuchni staropolskiej połączony z degustacją dziczyzny
20.20 Z Ziemi Bielskiej na Wiedeń! – występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej
20.50 Wspólne świętowanie – tort jubileuszowy
21.00 Koncert muzyków kwartetu Andante
21.50 Pokaz ognia

Współorganizatorzy
  

Patronat medialny
 

wip